Tutaj jesteś Aktualności TRZEŹWO – ZDROWO – NA SPORTOWO!

Aktualności

30-04-2014

TRZEŹWO – ZDROWO – NA SPORTOWO!

Zdjęcie Artykułu

W tym roku po raz ósmy, pod takim właśnie hasłem, odbył się Festyn Profilaktyczny zorganizowany z inicjatywy Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Dęblinie i we współpracy z pedagogami szkolnymi wszystkich podległych poradni placówek: z miasta Dęblina i Gminy Stężyca

W dniu 15.04.2014r. uczniowie wszystkich szkół zebrali się przy siedzibie OSP Masów, gdzie miał rozpocząć się bieg przełajowy. Młodzież podzielona na  8 pięcioosobowych drużyn miała przebyć wyznaczoną trasę, według zaznaczonych na mapie punktów, ulicami osiedla Masów

 

Na ośmiu punktach kontrolnych uczniowie mieli wykazać się wiedzą na temat choroby alkoholowej i uzależnień, a także inwencją w promowaniu zdrowego stylu życia i wiadomościami, gdzie szukać pomocy, gdy w rodzinie pojawia się problem alkoholowy. Niestety „kwiecień - plecień” pokrzyżował nieco plany organizatorów. Ze względu na trudne warunki pogodowe zrezygnowano z biegu i wszystkie planowane konkurencje odbyły się dzięki gościnności strażaków z OSP Masów w ich siedzibie. W mieszanych wiekowo drużynach, młodzież rozwiązywała m.in. krzyżówkę, quiz wiedzy, tworzyła hasło antyalkoholowe, określała, jakie narządy niszczy alkohol, opisywała fazy uzależnienia, tworząc tunel osoby z problemem alkoholowym. Drużyny opracowywały też własne recepty na zdrowe, dobre życie bez używek, a korzystając z Internetu w Telecentrum musiały wyszukać placówki w województwie lubelskim pomagające ludziom z problemem alkoholowym. Wykonane przez drużyny prace oceniało jury w składzie:

 

·         Pani Barbara Bochyńska - kierownik MOPS w Dębinie,

 

·         Pani Teresa Wilk - członek MKRPA w Dęblinie,

 

·         Pani Emilia Gromisz - członek MKRPA w Dęblinie,

 

·         Pan Waldemar Warenica - przewodniczący Komisji Zdrowia RM w Dęblinie,

 

·         Pan Michał Dziubka - naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Społecznych  UM Dęblin,

 

·         Członek  RKA „Krokus” w Dęblinie.

 

Głównym celem organizowanych Festynów Profilaktycznych jest motywowanie młodzieży do zabawy bez alkoholu, wspieranie ich w zachowywaniu trzeźwości i opóźnianie inicjacji alkoholowej, a także pokazywanie, że nam dorosłym zależy na zdrowym i prawidłowym rozwoju młodzieży.

 

Uczniowie biorący udział w festynie wykazali się wysokim poziomem wiadomości o uzależnieniach i kreatywnością w promowaniu trzeźwości, co docenili organizatorzy, bowiem po zakończeniu prac jury rozdane zostały przez Panią Burmistrz Grażynę Maziarek  i członków jury dyplomy i nagrody rzeczowe  dla wszystkich uczestników zabawy. Atrakcyjne nagrody ufundowane były przez Miasto Dęblin i Gminę Stężyca. Imprezę zakończyło wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku, degustacja regionalnych przysmaków, a także pokaz sprzętu strażackiego.

 

                                               Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Dęblinie

 

Powrót