Tutaj jesteś Aktualności Nadzwyczajny Koncert Warszawskiej...

Aktualności

14-05-2014

Nadzwyczajny Koncert Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej SONATA w Rykach

Zdjęcie Artykułu

11 maja w Kościele Parafialnym w Rykach odbył się nadzwyczajny koncert oratoryjny Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej SONATA im. Bogusława Łepeckiego „Oratorium - Siedem Ostatnich Słów Zbawiciela Na Krzyżu” Josepha Haydna. Koncert był zwieńczeniem uroczystości instalacji Relikwii i odsłonięcia obrazu św. Jana Pawła II oraz obchodów 100-lecia Parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach.

  Oratorium

" Siedem ostanich słów Zbawiciela na Krzyżu"

JOSEPHA HAYDNA

Jak głosi tradycja, dzieło to powstało na specjalne zamówienie Biskupa Kadyksu.

Po raz pierwszy zastało wykonane w 1787 r.  roku w kościele Santa Queve.

Podczas wielkopiątkowego nabożeństwa, w świątyni spowitej kirem ksiądz Biskup wypowiadał jedno z siedmiu ostatnich słów Zbawiciela umierającego na krzyżu, następnie wygłaszał krótką homilię, po czym następowała zbiorowa modlitwa duchownego i wiernych.

W tym czasie rozbrzmiewała muzyka sprzyjająca filozoficznej refleksji nad słowami Ewangelii. Ostateczne opracowanie i ukończenie tego dzieła zabrało, nawet tak genialnemu kompozytorowi jak Haydn, ponad dwadzieścia lat. Świadczy to niewątpliwie o bardzo osobistym podejściu twórcy do wykonywanej pracy. Ukazuje w wyraźnym świetle mistycyzm i powagę, którymi pragnie podzielić się autor ze słuchaczami.

Haydn był austriackim kompozytorem okresu klasycyzmu. Najstarszym z tzw. trzech klasyków wiedeńskich, obok Mozarta i Beethovena .

Nadzwyczajny Koncert Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej SONATA w Rykach

Powrót