Tutaj jesteś Aktualności Dzień Kultury Polskiej i Ukraińskiej

Aktualności

03-06-2014

Dzień Kultury Polskiej i Ukraińskiej

Zdjęcie Artykułu

29 maja po raz pierwszy w murach Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. gen. F. Kleeberga w Dęblinie obchodzony był Dzień kultury polskiej i ukraińskiej. Obchodzony był nieprzypadkowo i to nie tylko ze względu na trudną wspólną historię, która często splatała losy Polski i Ukrainy, ale przede wszystkim dlatego, że od dwóch lat wśród uczniów naszej szkoły jest młodzież z Ukrainy.

Ten krótki okres pozwolił nam na zawarcie przyjaźni, odnalezienie sympatii, znalezienie wspólnego języka. Wiemy już o sobie więcej i bardziej się rozumiemy. Teraz przyszła pora na bliższe poznanie kultury obu narodów: tradycji, obyczajów, muzyki. Temu właśnie służyło spotkanie, na którym znaleźli się znamienici goście, a wśród nich: Stanisław Jagiełło - Starosta Powiatu Ryckiego, Hanna Czerska -Gąsiewska - Przewodnicząca Rady Powiatu w Rykach, Dariusz Wojdat -Wice przewodniczący Rady Powiatu, Prezes MZGK, Tadeusz Oryl - Wicestarosta Powiatu Ryckiego, Czesław Matysek - Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Dęblinie reprezentujący Burmistrza miasta Dęblin, Iwan Smitiuch- radny wojewódzkiego miasta Kowel, Andrej Migula - wicestarosta Powiatu Kowelskiego, Galina Kolada - wiceprzewodnicząca Rady Powiatu w Kowlu, Ludmiła Buchowcewa - dyrektor Informacyjno-Konsultacyjnego Centrum Oświaty i Pośrednictwa Pracy w Polsce Garant, dr inż. Michał Burek - prorektor ds. kształcenia i spraw studenckich WSOSP, kap. Grzegorz Grabarczuk - rzecznik prasowy dowódcy 4 skrzydła reprezentujący gen. bryg. pil. Mariana Jeleniewskiego dowódcę 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego, płk pil. dr inż. Waldemar Gołębiewski - dowódca 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego, płk dr inż. Zbigniew Ciołek - dowódca Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego, płk dypl. Waldemar Cyran - zastępca dowódcy 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego, Waldemar Kozicki - dyrektor WZL Nr1 S.A Oddział w Dęblinie, starszy brygadier Krzysztof Miłosz - Komendant Powiatowy Straży Pożarnej w Rykach, nadkomisarz Marek Tchórz - Komendant Powiatowy Policji w Rykach, dr Andrzej Szmania - zastępca dyrektora Muzeum Sił Powietrznych, Ryszard Woś - Prezes Instytutu Rozwoju Zasobów Ludzkich w Lublinie, Tedoros Antonio - rektor z Cypru, Bogusław Drozd - Prezes Polskiej Giełdy Pracy, Galina Myszkowiec - naczelnik wydziału finansów starostwa w Kowlu, Tatiana Matiaszuk - naczelnik wydziału kultury, Galina Bożyk - dyrektor biblioteki powiatowej w Kowlu, Olena Misiura -prezes firmy Lasunka, Artur Buchowcew - zastępca dyrektora Informacyjno-Konsultacyjnego Centrum Oświaty i Pośrednictwa Pracy w Polsce Garant, Snieżana Baranowa - kadrowa starostwa powiatowego w Kowlu, Ludmiła Nikolaichuk - księgowa starostwa w Kowlu, Małgorzata Grzechnik - Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Zdrowia i Sprawa Społecznych Starostwa Powiatowego w Rykach, Gabriela Wojdat - Dyrektor ZSZ Nr 2 w Dęblinie, Małgorzata Piechota - Dyrektor PPP w Dęblinie, Halina Łysoń - dyrektor ZSZ nr 2 w Rykach, Krzysztof Ślósarz - Dyrektor Zespołu Szkół im. hr. Kajetana Kickiego w Sobieszynie, Alicja Kuchnio - dyrektor Poradni PP w Rykach, Grażyna Szczepaniak - przewodnicząca Komisji Antyalkoholowej w Dęblinie. Wśród zebranych znaleźli się także rodzice, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, uczniowie oraz przedstawiciele mediów. Licznie zgromadzeni na sali gimnastycznej goście mieli możliwość poznania ukraińskich tańców ludowych, wysłuchania ukraińskich pieśni w wykonaniu zespołu tanecznego Barwinok i zespołu ludowego Polisiany oraz polskich tańców narodowych i przyśpiewek ludowych w wykonaniu Dziecięcego Zespołu Tańca Ludowego Ryki przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Rykach.

W programie Dnia kultury, oprócz występów zespołów z Ukrainy i Polski, znalazła się degustacja narodowych potraw polskich i ukraińskich oraz prezentacja wytworów rękodzieła ludowego obu narodów.
Dzień kultury polsko - ukraińskiej pozwolił uświadomić nam, jak ważną rolę w życiu każdego narodu odgrywa jego kultura. Pozwolił nam lepiej się poznać i zrozumieć. Był to pierwszy, ale z cała pewnością nie ostatni taki dzień w naszej szkole.
U.K.

Powrót