Tutaj jesteś Aktualności Reprezentacja LGD „Lepsza Przyszłość...

Aktualności

02-07-2014

Reprezentacja LGD „Lepsza Przyszłość Ziemi Ryckiej” w finale III Festiwalu Piosenki Ranczerskiej „Wilkowyjce”

Zdjęcie Artykułu

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „ Lepsza Przyszłość Ziemi Ryckiej” zorganizowało wyjazd na finał III Festiwalu Piosenki Ranczerskiej „Wilkowyjce”, który odbył się 27 czerwca br. w miejscowości Kikół k. Torunia. Reprezentanci LGD byli jedynymi przedstawicielami województwa lubelskiego, którym udało się dotrzeć do finału.

Festiwal „Wilkowyjce” jest wydarzeniem mającym na celu popularyzację autorskich kompozycji oraz skeczy kabaretowych związanych z serialem „Ranczo”, promocję polskiej wsi oraz pozyskiwanie dotacji unijnych na jej odnowę i rozwój. Imprezę poprowadził Piotr Pręgowski (serialowy Patryk Pietrek) - pomysłodawca i dyrektor festiwalu wraz z żoną Ewą Kuryło (serialową dyrektor szkoły Wiesławą Oleś). Jury konkursu obradowało w składzie: Wojciech Adamczyk (reżyser serialu), Cezary Żak (odtwórca roli wójta i proboszcza), Katarzyna Żak (serialowa Kazimiera Solejuk), Sylwester Maciejewski (Maciej Solejuk), Bogdan Kalus (Tadeusz Hadziuk) oraz korespondentka narodowego radia Chin. Festiwal odbył się pod honorowym patronatem wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego. W organizację konkursu zaangażowało się także Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

By dostać się do ścisłej finałowej czołówki, reprezentanci LGD musieli przejść przez eliminacje i półfinały. Przedstawiciele Ziemi Ryckiej mieli okazję zaprezentować się w czterech kategoriach - piosenka (KGW Rososz i uczniowie z Gimnazjum im. Stefana Batorego ze Stężycy), skecz - stężycka młodzież, zdjęcie miejscowości i moda inspirowana sztuką ludową (KGW Ułęż). Występy naszych artystów cieszyły się dużym zainteresowaniem publiczności.

Jury uhonorowało młodych aktorów z Gimnazjum im. Stefana Batorego ze Stężycy pierwszym miejscem w kategorii skecz dotyczący PROW na lata 2007-2013. Barbara i Wiesław Postrach-wsi, którzy przybyli do Kikoła na swojej Krasuli podbili serca publiczności i jury, którzy nagrodzili ich gromkimi brawami i salwami śmiechu. Dodatkowo stężycka młodzież została doceniona przez internautów podczas głosowania na portalu Facebook na najlepszą piosenkę festiwalu i otrzymała nagrodę specjalną Poradnika Tygodnika Rolniczego. Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom.

Powrót