Tutaj jesteś Aktualności Zarząd Powiatu podjął działania w...

Aktualności

19-12-2014

Zarząd Powiatu podjął działania w sprawie zwolnień grupowych w ryckim oddziale spółki Polski Ogród

Zdjęcie Artykułu

Z inicjatywy Zarządu Powiatu w Rykach, Rada Powiatu przyjęła na sesji w dniu 16 grudnia 2014r. stanowisko w sprawie zwolnień grupowych w zakładach Polski Ogród Sp. z o.o. O/ZPOW w Rykach, którego treść załączamy poniżej.

 STANOWISKO

W sprawie tej Zarząd Powiatu w Rykach wystąpił do Wicepremiera, Ministra Gospodarki Janusza Piechocińskiego oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego, z prośbą o podjęcie działań mających na celu ocenę wpływu rosyjskiego embarga na funkcjonowanie O/ZPOW w Rykach Polski Ogrodu Sp. z o.o. i ograniczenie negatywnych skutków dla pracowników i rolników będących kontrahentami zakładu.

W dniu 28 listopada 2014 r. otrzymaliśmy z Polskiego Ogrodu Sp. z o.o. O/ZPOW w Rykach zawiadomienie o zamiarze przeprowadzenia zwolnienia grupowego. Przyczyną takiej decyzji, jak wynikało z treści pisma, jest spadek zamówień wyrobów Oddziału w obecnym roku finansowym 2014/2015 w stosunku do roku finansowego 2013/2014. Zamierzonym okresem zwolnienia grupowego jest okres od 2 stycznia 2015 r. do 30 marca 2015r. Podano także liczbę zatrudnionych  na dzień 28 listopada tj. 362 pracowników. W dniu 3 grudnia zostaliśmy poinformowani przez pracowników zakładów Polski Ogród w Rykach o planowanych zwolnieniach grupowych, które obejmą blisko połowę Oddziału ZPOW w Rykach. Według tej informacji przyczyną zwolnień ma być zmniejszenie zamówień na mrożone owoce i warzywa na rynek rosyjski. Skutkiem tych działań będzie z pewnością ograniczenie skupu owoców i warzyw, co dotknie setek rolników i ich rodzin.

Niezwłocznie podjęto niezbędne działania pozostające w kompetencjach władz powiatowych. W dniu 4 grudnia 2014r. w siedzibie Polskiego Ogrodu Sp. z o.o.  w Rykach Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Rykach Piotr Gałkowski uczestniczył w spotkaniu z Dyrektorem Zakładu i pracownikiem ds. kadr oraz przedstawicielami firmy LEE HECHT HARRISON DBM z Warszawy. W trakcie spotkania poruszano kwestie dot. wsparcia osób, których bezpośrednio dotyczyć będzie zwolnienie. Wszyscy uczestnicy zadeklarowali chęć pomocy i wsparcia w związku z zaistniałą sytuacją. Podczas rozmowy każda ze stron w zarysie zaprezentowała swoje możliwości i plan działania, jaki może zastosować, aby w jak najmniejszym stopniu osoby te odczuły fakt pozostawania bez pracy.

Powrót