Tutaj jesteś Aktualności Nagrody Starosty Ryckiego za...

Aktualności

31-12-2014

Nagrody Starosty Ryckiego za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury, historii i tradycji patriotycznych

Zdjęcie Artykułu

30 grudnia podczas sesji Rady Powiatu, Starosta Rycki Stanisław Jagiełło wraz z Przewodniczącą Rady Powiatu Hanną Czerską-Gąsiewską, wręczył nagrody za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury, historii i tradycji patriotycznych na terenie Powiatu Ryckiego.

W tym roku nagrodę otrzymała Schola Dziecięca „Niebieskie Owieczki” prowadzona przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży przy Parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach oraz zespół „Kłoczewiacy” działający przy Stowarzyszeniu Na Rzecz Tradycji i Rozwoju Gminy Kłoczew.

„Niebieskie Owieczki” to dziecięcy zespół wokalny. Powstał w 2003r., liczy 60 członków w wieku od 6 do 18 lat. Jest jedna z sekcji Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży działającym przy Parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach. Instruktorem prowadzącym od chwili powstania jest Tomasz Antolak. Zespół aktywnie uczestniczy w życiu społeczności lokalnej biorąc udział w imprezach cyklicznych na terenie powiatu ryckiego m.in.: Dni Ryk, Biesiada z LRY, Jarmark Bożonarodzeniowy, Muzyczne Mikołajki, przeglądy i festyny lokalne. Zespół sprawuje również oprawę wokalno-liturgiczną na niedzielnych, świątecznych i ślubnych Mszach Św. w kościele parafialnym w Rykach.

„Niebieskie Owieczki” odnoszą sukcesy na przeglądach i festiwalach zarówno powiatowych, wojewódzkich jak i ogólnopolskich. Do największych osiągnięć zespołu należy: III miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej KAIROS w Warszawie (czerwiec 2007r.), Gran Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej „Hosanna Festival” w Siedlcach (2011r.), II miejsce na „Hosanna Festival” w Siedlcach ( 2012r.) II miejsce na IV Festiwalu „Soli Deo” w Lublinie (2013r.), I nagroda na XIX Wojewódzkim Festiwalu Kolęd w Puławach (2014r.)    

Zespół „Kłoczewiacy” powstał w maju 2009 roku przy Stowarzyszeniu Na Rzecz Tradycji i Rozwoju Gminy Kłoczew. W swoim repertuarze zespół posiada pieśni ludowe i dworskie z regionu oraz pieśni patriotyczne. W 2013 r. „Kłoczewiacy” brali udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Lublinie, Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy w Kłoczewie, Przeglądzie Pieśni Maryjnej i o Matce w Ułężu, imprezach gminnych i powiatowych (dożynki, majówki). W 2012 roku zespół występował m.in.: Wojewódzkie Święto Ludowe i Piknik Rodzinny w Rykach, Międzynarodowy Festiwal Pieśni i Tańca „GODEL 2012” w Baranowie, III Ogólnopolski Przegląd Zespołów i Grup Kolędniczych w Lublinie, ponadto zespół „Kłoczewiacy” uświetnia imprezy o zasięgu gminnym.
W skład zespołu wchodzi 15 członków (7 kobiet i 8 mężczyzn). Kierownikiem Zespołu jest prezes stowarzyszenia Irena Syczewska - Syroka.

Wręczono również podziękowanie dla Dariusza Piwońskiego za organizację wyjazdu reprezentacji Powiatu Ryckiego na Halowe Igrzyska Seniorów 45+ Ludowych Zespołów Sportowych, które odbyły się 14 grudnia 2014r. w Zamościu.  

Podczas rozgrywek finałowych uczestnicy wzięli udział w 10 konkurencjach rekreacyjno - sportowych. W klasyfikacji generalnej zawodów reprezentacja powiatu ryckiego stanęła na trzecim stopniu podium.

Powrót