Tutaj jesteś Aktualności Światowy Dzień Książki z biblioteką...

Aktualności

06-05-2015

Światowy Dzień Książki z biblioteką powiatową

Zdjęcie Artykułu

22 kwietnia z okazji Światowego Dnia Książki Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rykach zorganizowała koncert Małej Orkiestry Dni Naszych, która dla grupy prawie 200 dzieciaków z przedszkoli nr 1,2 i 5 w Rykach, a także uczniów ZSO nr 1 w Rykach oraz ZSO w Sobieszynie zagrała koncert "Jak Kubuś polubił szkołę".

Fragment przywitania Małej Orkiestry Dni Naszych wygłoszony przez Wojciecha Niedziółkę - dyrektora PBP w Rykach:

Drogie dzieci, z dawien dawna
czeka na Was książka ładna
W bibliotekach ją znajdziecie
Potem w domach zasiądziecie
O przygodach poczytacie
Potem opowiecie tacie
Z mamą, bratem i siostrami
Zachwycajcie się książkami
PRZY muzyce ODN
Niech WAM miło płynie dzień
Ja pozdrawiam Was serdecznie
i dziękuję, że jesteście
Na koncercie razem z nami
i fajnymi piratami

Drogie dzieci, już za chwile
Przeżyjecie wrażeń tyle
że buziaczki Wasze małe
Będą wszystkie roześmiane.
Bo przed Wami w mechaniku
Tu wystąpi trzech „chłopczyków":
Jurek, Pirat oraz Kuba
Czy im się ten koncert uda?
Czy rozśmieszą Was piosnkami,
Czy pobawią razem z Wami?
O tym już za chwilę będzie
Tylko każdy z Was usiądzie
I posłucha tych piosenek
I zaśpiewa w nich refrenek.
Dziś ich rola będzie taka
By nauczyć przedszkolaka.
Ucznia szkoły też nie wadzi
Coście dzisiaj tacy bladzi?
Już za chwilę Wy brawami
Przywitacie się z chłopcami
Co przed Wami koncert grają
Oto ONI zaczynają.

Koncert "Jak Kubuś polubił szkołę" pozwolił uczestnikom na "oswojenie się" z tematyką szkolną i przebycie razem z tytułowym bohaterem drogi od zniechęcenia do polubienia szkoły, nauki i odkrywania nowych przygód. Dzieci mogły w sposób aktywny uczestniczyć w koncercie śpiewając refreny piosenek, oraz bawić się przy skocznej muzyce zespołu. Łatwe do zapamiętania teksty piosenek, z atrakcyjną muzyką, a także ważkie przesłanie- to wizytówka siedleckiego zespołu, który w swojej dyskografii ma kilkanaście płyt dla dorosłych i dla dzieci. Wart podkreślenia jest fakt, że tekst jednej z piosenek Jerzego Kobylińskiego znalazł się w Elementarzu dla klasy 3 z którego korzystają dzieciaki w całej Polsce.
Rycka publiczność dołączyła do licznych fanów Małej ODN, część z uczestników zakupiła płyty z prezentowanymi piosenkami.

Nieustająco zapraszam do lokalnych bibliotek i pamiętajcie co zaśpiewała Mała Orkiestra Dni Naszych: "Książki są naszym najlepszym przyjacielem, nie zdradzą, nie wyśmieją, a nauczą wiele (...) czytanie jest dla głowy, jak deser dla brzucha...". Na facebookowym Fanpage Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rykach zamieszczony jest film, przedstawiający wspólne wykonanie w/w piosenki.

Korzystając z okazji chciałbym podziękować Dyrekcji, nauczycielom (a szczególnie Elżbiecie Lipskiej i Agnieszce Tomaszek-Beczek) i uczniom ZSZ nr 1 w Rykach za pomoc w organizacji koncertu.

Pierwsze reakcje publiczności i komentarze potwierdziły słuszność, organizacji tego koncertu, który zachęcił dzieci do nauki (m.in. języka polskiego, języka angielskiego, matematyki, geografii), odkrywania świata, a także wspólnej zabawy.

Po koncercie powiedzieli:

Paweł Wasilewski: "Która godzina? Pół do pingwina". "Prawo, lewo i na drzewo". " Co ty wygadujesz? My cię ostrzegamy! Bez nauki będziesz głąbem kapuścianym" Hania śpiewa cały wieczór Impreza udana.
Joanna Gąska, nauczyciel w Przedszkolu Samorządowym Nr 2 im. Marii Kownackiej w Rykach: Jestem zachwycona koncertem! Wspaniałe prowadzenie, piosenki melodyjne, wpadające w ucho, a dzieci jeszcze wracając z przedszkola nuciły ich fragmenty. Zakupiłam płytę zespołu więc śpiewamy w grupie  Dzieci bawiły się świetnie, śpiewały i tańczyły z Piratami! Przekazywały same pozytywne wrażenia i zachwyt po koncercie! Cieszę się bardzo, że mogliśmy uczestniczyć w tak wspaniałym wydarzeniu artystycznym. Dziękujemy  za zaproszenie.
Kamila Karpińska
 : Wspaniały pomysł! Piękne przedsięwzięcie, dziękujemy za zaproszenie i przemiłą zabawę!
Mała Orkiestra Dni Naszych:  Bardzo dziękujemy za gorące przyjęcie, świetną organizację, profesjonalną oprawę, zwłaszcza zapowiedź naszego koncertu a potem pożegnanie i to wszystko wierszem autorstwa i w wykonaniu Pana Wojciecha Niedziółki. Pierwszy raz w naszej 22 letniej historii ktoś nas zapowiedział w ten sposób! Pozostajemy z nadzieją, że nie była to ostatnia współpraca z Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rykach. Do zobaczenia jak najczęściej, choćby jutro. 
Alicja Beczek z klasy 1 b ZSO nr 2 w Rykach napisała: występ Orkiestry Dni naszych bardzo mi się podobał, był fajny i zabawny. Szczególnie spodobała mi się piosenka o głąbie kapuścianym. Chciałabym, żeby orkiestra przyjechała do naszej szkoły.

Elżbieta Lipskanauczyciel ZSZ nr 1 w Rykach: Bardzo się cieszę, że koncert Małej Orkiestry Dni Naszych odbył się w Mechaniku. Dzięki temu mogłam troszkę wesprzeć Powiatową Bibliotekę Publiczną w Rykach w organizacji tego przedsięwzięcia a przede wszystkim - mogłam w nim uczestniczyć. Nie spodziewałam się wcześniej, że sama będę się tak dobrze bawić 
Podziwiałam świetny kontakt artystów z publicznością, atmosferę panującą na sali oraz żywiołowe reakcje małych widzów. Po raz kolejny uświadomiłam sobie, że rozbudzanie ciekawości poznawczej i zachęcanie do czytania książek powinno zaczynać się jak najwcześniej. Myślę, że dzieciaki wyszły z koncertu z pozytywnym nastawieniem do książek i szkoły oraz chęcią, aby nie być "głąbem kapuścianym"

Światowy Dzień Książki z biblioteką powiatową

Powrót