Tutaj jesteś Aktualności Dożynki Powiatowo-Gminne STĘŻYCA 2015

Aktualności

07-09-2015

Dożynki Powiatowo-Gminne STĘŻYCA 2015

Zdjęcie Artykułu

6 września w Stężycy odbyły się Dożynki Powiatowo-Gminne. Tegoroczne powiatowe święto plonów odbyło się na terenie kompleksu rekreacyjno-sportowego „Wyspa Wisła’.

Mszą Św. dziękczynną za plony pod przewodnictwem ks. Michała Stańczuka proboszcza parafii p.w. św. bp Marcina, rozpoczęły się obchody święta rolników z powiatu ryckiego.

Starościną i Starostą tegorocznych Dożynek Powiatowo-Gminnych byli Agnieszka Czapska i Łukasz Lesicki.

Wszystkich przybyłych na uroczystość powitała Przewodnicząca Rady Powiatu Hanna Czerska-Gąsiewska wraz z wójtem Gminy Stężyca Zbigniewem Chlaściakiem wśród,  których znaleźli się m.in.: Poseł do Parlamentu Europejskiego Krzysztof Hetman, Poseł na Sejm RP Jacek Czerniak, Wicemarszałek Woj. Lubelskiego Artur Walasek, Wojewodę Lubelskiego reprezentowała Agnieszka Kowalska-Głowiak Dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędy Wojewódzkiego, Radny Lubelskiego Sejmiku Samorządowego Krzysztof Kapusta, Prezes Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych Andrzej Giszczak, Dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Lublinie Stanisław Jakimiuk, Kuratora Lubelskiego reprezentowała Aleksandra Sępoch Dyrektor Wydziału ds. Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty, przedstawiciele samorządu powiatu ryckiego oraz samorządów miejskich i gminnych z terenu powiatu, duchowni, przedstawiciele placówek oświatowych, wojska, policji, straży, przedsiębiorcy, dyrektorzy i kierownicy jednostek, mieszkańcy, ale przede wszystkim rolnicy.

W tegorocznym Powiatowym Konkursie Na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy udział wzięło 10 wieńców przygotowanych przez: Stowarzyszenie „Razem Raźniej” i  Towarzystwo Przyjaciół Nowodworu, Koło Gospodyń Wiejskich w Moszczance, Koło Gospodyń Wiejskich w Ułężu, Klub Aktywnych Kobiet ze Stężycy, Koło Gospodyń Wiejskich w Kletni, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Gęsia Wólka, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Kawęczyn, Koło Gospodyń Wiejskich w Sarnach, Koło Gospodyń Wiejskich w Sierskowoli oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Grabowie Ryckim.

Wieńce oceniała Komisja Konkursowa w składzie: Mariola Tymochowicz - przewodnicząca, Stanisław Włodarczyk - członek, Elżbieta Dadas - członek, Małgorzata Grzechnik - członek. Komisja dokonując oceny brała pod uwagę ogólny wyraz estetyczny, rodzaj użytych zbóż i dekoracji. Ze względu na wysoki poziom tegorocznych wieńców dożynkowych, Komisja postanowiła nie przyznawać miejsc w konkursie. Wszystkie wieńce otrzymały nagrody pieniężne, a wyróżnieniem dla najpiękniejszych była nominacja na Dożynki Wojewódzkie KOŃSKOWOLA 2015, którą otrzymały wieńce przygotowane przez: KGW w Moszczance, KAK w Stężycy, Stowarzyszenie Rozwoju wsi Gęsia Wólka, KGW w Sarnach oraz KGW w Grabowie Ryckim.

Podczas uroczystości wręczono również Odznaki Honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa” dla rolników z terenu powiatu ryckiego przyznane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które otrzymali:

 1. Dariusz Zaremba z gminy Stężyca
 2. Marzena Walo z gminy Nowodwór
 3. Krzysztof Zbigniew Niski z gminy Nowodwór
 4. Marian Adam Buczek z gminy Ryki.

Odznakę Honorową „ Za zasługi dla rozwoju gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej” przyznaną przez Ministra Gospodarki otrzymali następujący przedsiębiorcy z terenu powiatu ryckiego:

 1. JMP Flowers Gospodarstwo Ogrodnicze Marii i Jarosława Ptaszków ze Stężycy
 2. Marek Wesołowski Zakład Usług Technicznych Energetyki Stężyca
 3. Firma ARGA Arkadiusz  Wojciech Gajaszek
 4. Firma Moto Park Mariola Cąkała
 5. Firma MAXBUD Andrzej Łysiak
 6. Firma SciTeeX  Sp. z o.o. oddział w Kłoczewie
 7. Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe „RABBIT”  Tadeusz Królik
 8. Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne „LEKI NATURY” Tadeusz Polański
 9. Firma KALNEX Zbigniew Zenon Kalbarczyk ; Wiesław Stanisław Kalbarczyk
 10. Firma HEGA Sp. J. Marek Gąska & Andrzej Gąska
 11. Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe Tadeusz Szymajda.

Odznakę honorową „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego” za zasługi dla rozwoju samorządu lokalnego na terenie Województwa Lubelskiego otrzymali:

 1. Zygmunt Beczek
 2. Krzysztof Józef Olszak
 3. Stanisław Ryszard Szczepański 

Wręczono również nagrody w konkursie  na Najpiękniejszy Ogród w Powiecie Ryckim:

I miejsce: ogród Joanny Gąski z Ryk

II miejsce równorzędnie: ogród Justyny i Roberta Jońskich z Ryk oraz ogród Marii i Jana Wasilewskich ze Stężycy

III miejsce: ogród Józefa Kuźmiaka z Leopoldowa

wyróżnienie otrzymały ogrody: Iwony Ochnik z Owi, Barbary i Tadeusza Parzyszek z Ułęża oraz Wacława Ajdakowskiego z Lenda Ruskiego.  

Nagrody rzeczowe w konkursie ufundowali: Powiat Rycki, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, Centrum Ogrodnicze „DAGLEZJA na Zielonej” Małgorzata i Artur Maj.

O oprawę artystyczną tegorocznych Dożynek Powiatowo-Gminnych zadbali: Chór Seniora ze Stężycy, solistki: Ewa Jagiełło i Wiktoria Andrzejczak, Zespół Ludowy „Kłoczewiacy” z Kłoczewa, Zespół Ludowy „Czerniczanki z kapelą” z Czernica, Zespół „Kalina” z Pawłowic, Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy „Karczmiska” z Leopoldowa, Zespół Śpiewaczy „Moszczanianki” z Moszczanki.

Na ręce Starosty Ryckiego wpłynęły adresy okolicznościowe od następujących gości, którzy nie mogli przybyć na uroczystości dożynkowe:

 1. Janusz Piechociński - Wicepremier Rady Ministrów, Minister Gospodarki
 2. Marek Sawicki - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
 3. Tadeusz Sławecki - Wiceminister Edukacji Narodowej
 4. Jan Łopata - Poseł na Sejm RP
 5. Henryk Smolarz - Poseł na Sejm RP
 6. Krzysztof Babisz - Lubelski Kurator Oświaty
 7. Witold Popiołek - Starosta Puławski
 8. Fryderyk Puła - Starosta Lubartowski

PODZIĘKOWANIE

Składam serdeczne podziękowania wszystkim, którzy okazali wsparcie, życzliwość i pomoc przy organizacji Dożynek Powiatowo - Gminnych STEŻYCA 2015.

 Serdeczne podziękowania składam księżom, delegacjom wieńcowym, wystawcom, starostom dożynek, rolnikom, przedsiębiorcom, uczniom, zespołom artystycznym oraz wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w zorganizowanie i uświetnienie uroczystości dożynkowych.

Dziękuję Markowi Sawickiemu Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi za objęci honorowego patronatu nad powiatowo-gminnym świętem plonów.

Serdecznie dziękuję za objęcie patronatem medialnym: Radiu Lublin, Gazecie Lokalnej „Twój Głos”.

            Za pomoc rzeczowa i finansową:

 1. Kompleks rekreacyjno-sportowy „Wyspa Wisła” w Stężycy
 2. Woźniak Marcin, WOMAR Firma handlowo usługowa
 3. Małgorzata i Artur Maj - Centrum Ogrodnicze Daglezja na Zielonej w Rykach
 4. Bank Spółdzielczy w Rykach  
 5. Spółdzielnia ,,POLFRAMET” w Kłoczewie - Edward Głodek
 6. Piekarnia "Hega" S.J. Marek i Andrzej Gąska
 7. Cybula Kazimierz
 8. Ubojnia z masarnią w Kłoczewie Tomasz Kory
 9. Polski Ogród oddz. Ryki - Tomasz Jasyk
 10. Meditrans
 11. Piekarnia Stężyca  Misiak , Błachnio
 12. Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowe RABBIT Tadeusz Królik
 13. Firma Handlowo Usługowa Szczepan Kałaska
 14. Sławomir Stanisław Kisiel                                                              
 15. Spółdzielnia Mleczarska w Rykach
 16. TRANS-DROG B. Kowalczyk
 17. Piekarnia Warowny w Kłoczewie

Za pomoc organizacyjną: pracownikom Starostwa Powiatowego w Rykach, pracownikom Urzędu Gminy w Stężycy, pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Stężycy, pracownikom Gminnej Biblioteki Publicznej w Stężycy, pracownikom Zarządu Dróg Powiatowych w Rykach, Komendzie Powiatowej Policji w Rykach, Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rykach, Jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Stężyca, pracownikom Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rykach, pracownikom NZOZ Meditrans z Ryk.

Mieszkańcom i Gościom dziękuję za tak liczne przybycie. 

                                   Z wyrazami szacunku

     Starosta Rycki

  Stanisława Jagiełło

 
Powrót