Tutaj jesteś Aktualności Jak nie czytam, jak czytam

Aktualności

15-06-2016

Jak nie czytam, jak czytam

Zdjęcie Artykułu

10 czerwca br. o godz. 10.00 w szkołach w całej Polsce rozpoczęła się akcja masowego czytania „Jak nie czytam jak czytam”, mająca na celu promocję czytelnictwa, nie tylko wśród młodych ludzi.

 

Również w naszym powiecie podjęto wiele ciekawych inicjatyw mających na celu promocję czytelnictwa. Największe spotkanie w powiecie odbyło się w ryckim parku do którego na zaproszenie biblioteki powiatowej, przybyli uczniowie i nauczyciele: Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Rykach,  Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Rykach, I Liceum Ogólnokształcącego w Rykach, Zespołu Szkół nr 1 w Rykach, Zespołu Szkół nr 2 w Rykach oraz Zespołu Szkół w Sobieszynie-Brzozowej. 

Małą niespodzianką dla mieszkańców Ryk był manifestacyjny przemarsz grup uczniów, którzy na tę okazję przygotowali okolicznościowe transparenty: Czytam bo LUBIĘ TO, Jedynka czyta Sienkiewicza itp. Dzięki słonecznej pogodzie wykorzystując infrastrukturę ryckiego parku wszyscy mieli możliwość poczytania przyniesionych ze sobą książek….

Utworzenie szpaleru złożonego czytelników, łączącego pałac z ulicą Słowackiego pozwoliło zobaczyć, jak liczną grupę udało się zachęcić do udziału w akcji. W spotkaniu w kulminacyjnym momencie uczestniczyło ponad 250 uczniów.

Miłym akcentem czytelniczego spotkania był koncert zorganizowany dzięki wsparciu ks. Tomasza Oponowicza w którym młodzi artyści w przepiękny sposób umilali zgromadzonym czytanie… W koncercie wystąpili: Aleksandra Nastalska Emilia Walasek, Dorota Walasek, Sylwia Wójcicka z ZSO nr 1 w Rykach, Zuzanna Czmiel, Jakub Piątek ZSO nr 2 w Rykach, Adam Stoń z ZSZ nr 1 w Rykach, Wiktoria Andrzejczyk z ZSO w Sobieszynie, Monika Wałachowska z Liceum Ogólnokształcącego w Rykach, Patryk Pękala z Zespołu Szkół w Sobieszynie-Brzozowej oraz ks. Tomasz Oponowicz.

Podczas koncertu dzieci i młodzież tworzyła konkursowe hasła promujące czytelnictwo, a najmłodsi rysowali obrazki.

Lokalna inicjatywa nie byłaby możliwa bez wsparcia wielu osób i instytucji. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy bardzo zaangażowali się w przeprowadzenie akcji „Jak nie czytam jak czytam” Przy organizacji akcji z Powiatową Biblioteką Publiczną w Rykach współpracowali: ks. Tomasz Oponowicz (siła napędowa i dobry duch całego przedsięwzięcia!!!!!!), Anna Żaczek (ZSO nr 1 w Rykach), Agnieszka Tomaszek-Beczek , Elżbieta Lipską (ZSZ nr 1 w Rykach), Izabela Kępką i bibliotekarki z MGBP w Rykach, Bogumiła Porowska z MGCK w Rykach, Arkadiusz Dąbrowski (Pływalnia Powiatowa w Rykach) oraz wielu innych bez których ta spontanicznie zorganizowana impreza nie mogłaby się odbyć. Nie można zapomnieć również o tych, w których nadzieja…. – MŁODZIEŻY.

 

Wojciech Niedziółka

Jak nie czytam, jak czytam

Powrót