Tutaj jesteś Aktualności 22 pompki dla weteranów

Aktualności

31-10-2016

22 pompki dla weteranów

Zdjęcie Artykułu

27 października uczniowie Zespołu Szkół  im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie przyłączyli się do ogólnoświatowej akcji „22 pompki dla weteranów”

 

Akcja rozpoczęta, trzy lata temu w Stanach Zjednoczonych, ma na celu wsparcie środowiska żołnierzy cierpiących na PTSD (zespół stresu pourazowego). Jak wskazują badania codziennie 22 weteranów popełnia samobójstwo.

Trudno określić w jaki sposób akcja dotarła do Polski, ale jej oddziaływanie jest coraz większe. Obejmuje poprzez nominację:  grupy żołnierzy, kombatantów, uczniów klas wojskowych, a także zwykłych ludzi (m.in. akcję wsparli znani sportowcy i dziennikarze) , którzy w ten sposób chcą okazać wsparcie dla cierpiących na tę niebezpieczną dla życia i zdrowia przypadłość.

Jak informuje uczeń klasy III Szymon Mazurek, który zaangażował się w przeprowadzenie szkolnego etapu akcji:  na Lubelszczyźnie, klasy mundurowe do udziału w przedsięwzięciu nominowało XIV Liceum Ogólnokształcące w Lublinie. Oprócz ćwiczeń fizycznych uczestnicy akcji publikują na portalach społecznościowych filmy i zdjęcia, aby zwiększyć krąg uczestniczących w przedsięwzięciu. 15 uczniów szkoły w Sobieszynie Brzozowej zgodnie nominowali do udziału w akcji podchorążych Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie: sierż. Kamila Rybińskiego, Daniela Myślaka, Tomasza Grzywaczewskiego i Andrzeja Górkę. To właśnie ONI i Pan ppłk.  Dariusz Sprawka, podczas zgrupowań przypominali nam o odpowiedzialności za grupę, współpracy, a także szacunku dla starszych, którzy współtworzyli historię. Wielokrotnie rozmawialiśmy również o udziale Polaków w misjach zagranicznych, więc również poprzez nasz niewielki gest wyrażamy pamięć i szacunek dla NICH, pamiętając o ich służbie na rzecz pokoju na świecie– dodają uczniowie.

Chcemy w przyszłości być żołnierzami- stwierdzają zgodnie Jakub Kamecki i Jakub Olszewski, dlatego w geście solidarności łączymy się z tymi, którzy potrzebują wsparcia i pomocy.

W szkolnym etapie akcji udział wzięli: Szymon Mazurek (koordynator przedsięwzięcia), Jakub Olszewski, Jakub Kamecki, Marcin Mroczek, Mateusz Walo, Robert Woźniak, Krzysztof Księżniak, Wojciech Majek, Marcin Wysokiński. Marcin Wenerski, Jakub Królik, Mateusz Warpas, Konrad Prachnio, Michał Żukiewicz i Krystian Kurek.

Wojciech Niedziółka

źródło: http://sobieszynbrzozowa.pl/22-pompki-dla-weteranow/

22 pompki dla weteranów

Powrót