Tutaj jesteś Aktualności „Świętujemy niepodległość” w ZSZ nr 2...

Aktualności

16-11-2016

„Świętujemy niepodległość” w ZSZ nr 2 w Dęblinie

Zdjęcie Artykułu

W dniach 8-10 listopada 2016 r. Szkolne Koło Historyczne funkcjonujące przy Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Dęblinie, którego opiekunem jest Joanna Pardo, zaprosiło uczniów do udziału w akcjach organizowanych w ramach tegorocznych obchodów Dnia Niepodległości.

I ETAP - „Kotyliony i gazetka tematyczna” - wszyscy, którzy chcieli pokazać, że są dumni z faktu bycia Polakami mogli przygotować, a następnie przypiąć 10 listopada biało-czerwone kotyliony. Instrukcję oraz niezbędne materiały dostarczyło Koło Historyczne. Jego członkowie przygotowali także gazetkę pod hasłem „Listopad 1918 – Polska znów na mapie Europy” ukazującą etapy kształtowania się granic państwa polskiego po I wojnie światowej.

II ETAP – „Konkurs plastyczny” - 8 listopada uczniowie zostali zaproszeni do udziału w konkursie plastycznym pod hasłem „Wolność – kocham i rozumiem…”. Z zaproszenia skorzystali przedstawiciele dziewięciu klas z ZSZ nr 2 w Dęblinie. We wtorek, na korytarzu pierwszego piętra szkoły trwał twórczy bałagan, gdzie pośród łamania ołówków i ogólnej burzy mózgów przedstawiciele klas I – IV tworzyli plakaty patriotyczne. Prace musiały być oryginalne i nigdzie wcześniej niepublikowane. Plakaty były oceniane przez uczniów i nauczycieli w kategoriach: zgodność z tematem, interpretacja własna tematu, walory artystyczne i kompozycja. Zwycięską pracę wybrali uczniowie, nauczyciele oraz użytkownicy portalu Facebook poprzez oddawanie głosów na dany plakat. Pierwsze miejsce zajęły ex aequo reprezentacje dwóch klas – IV TG w składzie: Sylwia Bieńko, Wioletta Dudek, Karolina Pazio oraz II TH w składzie: Kamila Kordowska, Natalia Niedziela i Monika Szkit.

III ETAP – „Konkurs kulinarny” -  9 listopada chętni uczniowie mieli okazję pochwalić się swoimi umiejętnościami kulinarnymi, uczestnicząc w konkursie pt. „Smaczne biało-czerwone”. Jak się łatwo domyślić, potrawy musiały być w kolorach barw narodowych. I tak w środę można było spróbować 14 dań – przekąsek, zup oraz deserów – przygotowanych przez uczniów klas: I a, III a, I TH/TG, I TEO, II TH, III TE, oraz IV TG. Prace były oceniane przez uczniów i nauczycieli w kategoriach kreatywność, smak i aromat, wygląd i aranżacja oraz zgodność z tematem przewodnim. Bezapelacyjnie wygrał tort w kształcie róży przygotowany przez uczennice kl. III a – Klaudię Szymanek, Małgorzatę Kwas oraz Wiolettę Kanię.

IV ETAP – „Gra przygodowa” - 10 listopada przedstawiciele Koła Historycznego zaprosili uczniów do udziału w autorskiej grze pt. „Drogi do wolności”, którą wymyślili i wykonali wraz z samorządem uczniowskim. Chętne klasy mogły wystawić drużyny trzyosobowe, które rywalizując ze sobą pokonywały dwadzieścia plansz w „drodze ku wolnej Polsce”. Rzut kostki decydował o tym, na jakie wydarzenie natrafili oraz jakie zadanie zostało przed nimi postawione. I tak uczniowie m.in. dbali o kondycję fizyczną robiąc pompki czy też przysiady, opatrywali rannego towarzysza, pisali list z okopów bądź odpowiadali na pytania dotyczące wydarzeń i osób powiązanych z I wojną światową i odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Podczas swojej podróży uczniowie awansowali na wyższe stopnie wojskowe albo zdobywali medale. Walka była zaciekła, ponieważ na zwycięską klasę czekała nagroda w postaci „Dnia bez pytania” dla całej klasy do wykorzystania w dowolnie wybranym dniu. 

Tego dnia uczniowie podczas przerw mogli także rozwiązywać krzyżówki tematyczne, układać puzzle, zagrać w memory bądź wojnę. Na zwycięzców czekała słodka nagroda.

”Uważam, iż tego typu akcje są potrzebne, ponieważ honor, ojczyzna, patriotyzm... to pojęcia, które dziś dla młodych ludzi często wydają się archaiczne lub kojarzą się z ultraprawicowymi ruchami… Trzeba pokazać młodzieży, że dbanie o tradycję narodową i poszanowanie dla narodowych wartości i historii naszego państwa jest ważne i wręcz konieczne, że to nie wstyd, lecz duma i szacunek. Józef Piłsudski – twórca II Rzeczpospolitej powiedział kiedyś: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. Powtórzył to inny wielki Polak - Jan Paweł II mówiąc „naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”. Należy o tym pamiętać!
Poza tym przygotowane prze Koło działania miały pokazać, że niepodległość można świętować również na wesoło… Dziękuję wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursach, grach i zabawach. Dziękuję za wasze zaangażowanie i pomysłowość. Dziękuję również wszystkim tym, którzy pomogli w realizacji omówionych działań. Mam nadzieję, że wszyscy bawiliście się dobrze….. i jednocześnie zapraszam na kolejne nasze akcje – w niedalekiej przyszłości” – mówiła pani Joanna Pardo.

Więcej zdjęć na szkolnym facebooku@zsz2deblin.

„Świętujemy niepodległość” w ZSZ nr 2 w Dęblinie

Powrót