Tutaj jesteś Aktualności ŚWIĘTO PODCHORĄŻYCH W „SZKOLE ORLĄT”

Aktualności

06-12-2016

ŚWIĘTO PODCHORĄŻYCH W „SZKOLE ORLĄT”

Zdjęcie Artykułu

1 grudnia 2016 r. w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie sprawującej honorowy patronat nad klasami wojskowymi w Zespole Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie, obchodzono uroczyście Dzień Podchorążego ustanowiony na pamiątkę, wybuchu Powstania Listopadowego.

Z tej okazji na placu defiladowym zorganizowano uroczysty capstrzyk, w którym oprócz Batalionów „Szkoły Orląt” wziął aktywny udział poczet sztandarowy i oddział reprezentacyjny Zespołu Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie-Brzozowej.

Otwarcia doniosłej uroczystości dokonał Rektor-Komendant gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk, który po przeglądzie pododdziałów wygłosił okolicznościowe przemówienie, nawiązując do historii i tradycji tego święta. Życzył zebranym na placu tego: aby w swoim życiu nie zgadzali się na bylejakość. Odznaczenie wyróżniających się studentów odznaką „Wzorowy podchorąży”, i odznaką „Górską”, awanse i nagrody pieniężne, stanowiły dopełnienie słów wygłoszonych przez Generała dotyczących  pasji z jaką młodzi ludzie wykonują swoje obowiązki studentów, realizując swoje marzenia.

Na zakończenie uroczystości odbyła się  defilada, w której udział wziął również oddział uczniów z Sobieszyna-Brzozowej. Uczestnicy przemarszu przejęci zaszczytem, jakiego dostąpili, dzielnie dotrzymywali kroku podchorążym. Po zakończonej uroczystości Jakub Olszewski powiedział: „…pogoda nas nie rozpieszczała (…) podczas podnoszenia flagi na maszt i śpiewaniu hymnu trzymając broń „na prezentuj” miałem wielką satysfakcję ze tu jestem. Najbardziej doniosłym momentem, który na zawsze zapamiętam, była  defilada razem z innymi oddziałami.  Jakub Kamecki, pełniący podczas dęblińskich uroczystości funkcję chorążego pocztu sztandarowego dodaje: „…pogoda nam nie sprzyjała, ale obecność Generała i innych wysokich rangą oficerów dodawała nam otuchy…” Wyraźnie podekscytowany Marcin Mroczek bez wahania stwierdza: „…jak będę miał tylko okazję chętnie pojadę tam jeszcze raz…”

Miłym akcentem kończącym czwartkową uroczystość było pamiątkowe zdjęcie Sobieszyniaków przy pomniku poświęconym Bohaterskim Lotnikom Szkoły Orląt.  Razem z ponad 80 osobową grupą uczniów klas mundurowych  z Zespołu Szkół w Sobieszynie-Brzozowej, pamiątkową fotografię wykonali gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk, Starosta Rycki Stanisław Jagiełło oraz ppłk Dariusz Sprawka. Nie zabrakło również honorowych dowódców, którzy na czas studenckiego święta „przejęli władzę” w Uczelni.

W pamięci młodzieży na długo pozostanie tegoroczne Święto Podchorążych, a także spotkanie z Generałem, który pogratulował młodzieży „wyboru munduru, jako drogi życiowej”, życząc im,   aby to właśnie niektórzy z nich w przyszłości stali się studentami WSOSP-u.

Wojciech Niedziółka

Foto: ZS w Sobieszynie, WSOSP

ŚWIĘTO PODCHORĄŻYCH W „SZKOLE ORLĄT”

Powrót