Tutaj jesteś Aktualności PASJE NASZYCH UCZNIÓW: RAP

Aktualności

29-03-2017

PASJE NASZYCH UCZNIÓW: RAP

Zdjęcie Artykułu

Kolejny odcinek cyklu „Pasje naszych uczniów” poświęcimy uczniowi klasy III LO w Sobieszynie-Brzozowej Patrykowi Pękali, którego pasją jest RAP. W swobodnym tłumaczeniu na polski termin RAP oznacza nawijanie. Więc w niczym nie ograniczony sposób porozmawiajmy na temat Twojego talentu i Twojej pasji do rymowania. Kiedy i jak odkryłeś w sobie zdolności do rymowania?

Zaczęło się w 2 klasie gimnazjum. Słuchałem różnych składów hip-hopowych i pomyślałem, że ja też chciałbym coś takiego zaczął robić. Zacząłem się tym co raz bardzie interesować, zaczynałem pisać swoje teksty, na początku do szuflady.

Mój pierwszy publiczny występ miał miejsce w ubiegłym roku z okazji Dnia Kobiet wykonałem utwór Zapamiętaj : „…to dla Ciebie chce być lepszy (…) miłość daje mi tę siłę i od nowa w siebie wierze, wyobrażam sobie w głowie, że dziś obok Ciebie leżę…”                                        

Później występowałem w Rykach w ramach akcji masowego czytania  Jak nie czytam jak czytam i jeszcze kilkukrotnie podczas uroczystości w Sobieszynie-Brzozowej. Podczas ubiegłorocznego Pożegnania absolwentów: „… w sercach zawsze jest  Brzozowa i niech tak pozostanie, nawet nie macie pojęcia, ile znaczy Wasze zdanie, wspólne świata poznanie, pierwsze szkolne wycieczki (…)niech leci Wam na farta byście mogli opowiadać, że ta szkoła jest wiele warta, nie zapomnijcie o nas, bo my nie zapomnimy. ZAWSZE BĘDZIECIE CZĘŚCIĄ NASZEJ SZKOLNEJ RODZINY.

Czym w takim razie różni się hip-hop od rap-u?

Hip-hop jest to bardzo ogólne określenie stylu życia, a rap namawia nas do pewnych zmian, daje nam więcej do przemyślenia. „…..Musisz wiedzieć co się dzieje w twoim środowisku, bo nie jesteś świadom tego, że świat kryje wiele istot (….) na pierwszym miejscu postaw rodzinę bo to ona daje siłę (…) Jak będziesz załamany pomoże ci właśnie rodzina

Jak przyjmowane były Twoje występy?

Bardzo pozytywnie. Na początku na twarzach słuchaczy widziałem zaskoczenie, a później byli ze mną, bo widzieli że robię to co kocham, a owacje po zakończonym występie utwierdzały mnie w tym co robię.

Czy Twoim występom towarzyszy trema?

Nie raz bywa tak, że się stresuję, ale jak zacznę nawijać wkręcam się i nie przejmuję się tym.

Ja rymuje, ty rapujesz, Więc nawijaj: jak się czujesz? Czy Ci sława może w głowie? Może o tym nam opowiesz…..

W przyszłości chciałbym wybić się, żeby być znanym raperem i przekazywać w swoich tekstach, żeby ludzie zauważali swoje błędy i lepiej rozważali to co robią. Chcę muzyką umacniać i mówić wokoło: że nigdy nie jest tak źle, że nie można się z tego podnieść. Na początku zachwycałem się muzyką i tekstami Paktofoniki i jej lidera Piotra Magika Łuszczka, który mimo choroby niósł pozytywne przesłanie światu.

A słyszałeś o Mateuszu Lasio Companija? On też poprzez swoją twórczość i talent pomaga innym.

Uważam, że robi to bardzo dobrze. Poprzez swoją muzykę i działalność charytatywną w fundacji „Zarażamy miłością” dodaje sił tym którzy najbardziej tego potrzebują i stara się przekazać pozytywne wartości życia. Powinien być dla młodych ludzi wzorem do naśladowania.

Poprzez swoją twórczość dotykasz trudnych tematów, nie uciekasz od trudnych spraw

Często w życiu bywa ciężko, wszyscy dobrze o tym wiemy, będę dawać Wam nadzieję, póki nie zabraknie weny, piszę słowa mego serca, bo to jest najszczersza mowa: ciągle będę to powtarzał, gdy jest źle do góry głowa. Twarda garda już gotowa, podejmujesz znów wyzwanie. Pamiętaj o najważniejszym, okazuj szacunek swojej mamie (…) Ona uczy, wychowuje, wie co dla ciebie jest najlepsze. Teraz wszyscy powtarzamy MAMO ODDAJE CI SWE SERCE.

To co przed chwilą napisałeś stanowi najpiękniejsze podsumowanie naszej rozmowy i przedstawia sedno Twojej szczerej, prawdziwej twórczości. Życzę Ci, abyś w życiu nie zagubił tej nadzwyczajnej wrażliwości i dalej „przebojowo” opisywał problemy współczesnego świata.

Dziękuję za spotkanie i rozmowę

Wojciech Niedziółka

Źródło: http://sobieszynbrzozowa.pl/pasje-naszych-uczniow-rap/

Powrót