Tutaj jesteś Aktualności AWANSE UCZNIÓW „OD KICKIEGO”

Aktualności

30-03-2017

AWANSE UCZNIÓW „OD KICKIEGO”

Zdjęcie Artykułu

W niedzielę 19 marca w Zespole Szkół im. Kajetana hr. Kickiego odbyła się uroczystość podczas, której 44 uczniów odebrało awanse na stopień „starszego ucznia”. Uroczystego mianowania dokonywał buławą dyrektor szkoły Krzysztof Ślósarz w asyście płk. Janusza Pilzaka oraz przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Rykach: podinsp. Piotra Długaszka i kom. Jacka Wójcika.

Doniosłą uroczystość śledzili z zapartym tchem licznie zgromadzeni rodzice i kadra nauczycielska ZS w Sobieszynie-Brzozowej. O sprawny przebieg ceremonii ślubowania zadbał prowadzący całą uroczystość ppłk Dariusz Sprawka, który czuwał aby wszystko przebiegało z opracowanym ceremoniałem. Przemawiający w trakcie uroczystości płk Pilzak gratulując awansowanym stwierdził: „…pierwsze awanse pamięta się najbardziej, życzę Wam, abyście przez swoje zaangażowanie osiągnęli wkrótce następne…”

Po zakończonej uroczystości Klaudia Kamola powiedziała: „…Wielką dumą było dla mnie, że awansowałam na stopień starszego ucznia a moja mama patrzyła na mnie ze łzami w oczach i uśmiechem…”, a jej kolega z klasy Marcin Mroczek dodawał: „… stopnie otrzymali tylko uczniowie którzy spełniali wyznaczone kryteria , a poprzeczka wcale nie była zawieszona nisko. Jako jeden z wyróżnionych uczniów , czułem wielką dumę. Myślę że nie jako jedyny ponieważ widać było to po twarzach kolegów. Teraz wszyscy z nadzieją czekamy na kolejne awanse i wyższe stopnie , co bardzo motywuje nas do pracy i nauki ….”

Podczas niedzielnego spotkania uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności z zakresu sztuk walki oraz elementów musztry przeplatanych śpiewem. Nie zabrakło specjalnych pokazów, które już wkrótce zaprezentowane zostaną gimnazjalistom podczas Targów Edukacyjnych. Niezwykle efektowne prezentacje umiejętności uczniowskich przygotowane zostały w trakcie trwającego od piątku zgrupowania, podczas którego nie zabrakło również: nocnego wymarszu, ćwiczenia marszu ubezpieczonego, wykonywania stanowisk strzeleckich do pozycji stojąc i leżąc w terenie ostrzeliwanym i skażonym chemicznie, a także doskonalenia elementów musztry oraz pokonywania toru przeszkód. Uczestniczący w zgrupowaniu Jakub Królik stwierdził: „…Najbardziej podczas zgrupowania podobał mi się wymarsz nocny ponieważ były używane stroboskopy, granaty dymne i petardy, których wybuchy zawsze uatrakcyjniają tego typu ćwiczenia i powodują wzrost adrenaliny, który nie może przeszkadzać w zorganizowanym wycofywaniu się...” O sprawny przebieg ćwiczeń realizowanych podczas trzydniowych manewrów zadbał koordynator zgrupowania ppłk Dariusz Sprawka wspierany przez sierż. pchor. Katarzynę Górlicką, st. kpr. pchor. Marcina Cydejko, st. kpr. pchor. Pawła Sadowskiego i st.szer. pchor. Macieja Majstraka. W tygodniu poprzedzającym manewry ćwiczenia z młodzieżą prowadzili świeżo upieczeni oficerowie Wojska Polskiego: ppor. Andrzej Górka, ppor. Daniel Myślak, ppor. Kamil Rybiński i ppor.Tomasz Grzywaczewski, którzy jeszcze jako studenci WSOSP często gościli w Sobieszynie-Brzozowej ucząc młodzież wojskowego rzemiosła. Teraz jako oficerowie Wojska Polskiego znowu zagościli w murach szkoły, którą, jak sami stwierdzają: „…będą odwiedzali przy każdej nadarzającej się okazji…”

Miłą niespodzianką dla uczestników zgrupowania była obecność płk Pilzaka, który zgodnie z obietnicą zaprosił do Muzeum Katyńskiego grupę najlepszych uczniów „od Kickiego”.  W trakcie niedzielnej uroczystości podziękowano za zaangażowanie w szkolenie wojskowe młodzieży sierż. pchor. Katarzynie Górlickiej, która w tym roku kończy naukę w WSOSP. Po uroczystości wyraźnie wzruszona sierż. pchor. Górlicka powiedziała: „….chciałam serdecznie podziękować Panu Dyrektorowi, całej kadrze pedagogicznej, a w szczególności uczniom ZS im. hr. Kajetana Kickiego w Sobieszynie za zaangażowanie w zgrupowaniach poligonowych, za wzorową postawę ucznia szkoły mundurowej oraz sympatyczną atmosferę. Lata spędzone miedzy wami przysporzyły mi wiele radości, a każde spotkanie wywoływało szczery uśmiech na twarzy. Cieszę się, że mogłam przekazać cała swoją wiedzę o wojskowości i mam nadzieje, ze zaowocuje ona w przyszłości, a uczniowie będą służyli ojczyźnie w swoich wymarzonych formacjach. Szczerze pragnę również iść w ślady moich starszych kolegów i w przyszłości odwiedzać Brzozową w każdej możliwej chwili, już nie jako podchorąży, a oficer Wojska Polskiego…”

Spektakularne pokazy to efekt wytężone pracy uczniów, którzy wojskowego i policyjnego rzemiosła uczą się od najlepszych. Cykliczne ćwiczenia sprawiają, że stają się w tym co robią co raz lepsi, a wypracowany w szkole Program wychowawczy pomaga promować i nagradzać najlepszych.

Wojciech Niedziółka

Źródło: http://sobieszynbrzozowa.pl/awanse-uczniow-od-kickiego/

Powrót