Tutaj jesteś Aktualności #KOMÓRKOMANIA

Aktualności

31-03-2017

#KOMÓRKOMANIA

Zdjęcie Artykułu

to nie moda na lepszy model telefonu, to moda na uratowanie komuś życia za pomocą komórek. Nie tych, które nosi się w kieszeni –lecz tych, które nosi się w swoim ciele.

W czwartek, 6 kwietnia 2017 r., w godzinach 09:00 – 17:00 w  Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 im. Władysława Korżyka w Rykach w bibliotece szkolnej odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych i szpiku pod nazwą „#Komórkomania”. Tego dnia wszystkie zdrowe osoby, w wieku 18 - 55 lat mogą zarejestrować się w bazie Fundacji DKMS. Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.

Około 5% potencjalnych dawców jest zapraszanych na badania i może się stać dawcami rzeczywistymi. Dawca powinien być gotowy na pomoc choremu dwiema metodami (przy czym o wyborze metody decydują lekarze):

- Pierwsza z nich to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej. Metoda ta stosowana jest w 80% przypadków. Zazwyczaj wiąże się ona z jednodniową wizytą w klinice pobrania.

- Drugą metodą jest pobranie szpiku z talerza kości biodrowej (szpik nie jest pobierany z kręgosłupa!). Metoda ta wiąże się z 2-3 dniowym pobytem w szpitalu ze względu na konieczność znieczulenia ogólnego.

Organizatorzy gorąco zachęcają do zapoznania się ze szczegółami bycia dawcą szpiku (strona www.dkms.pl) oraz do ewentualnej rejestracji w dniu 6 kwietnia w Mechaniku.

#KOMÓRKOMANIA

plakat, plik: Rozszerzenie: pdf, Rozmiar: [1.00 MB]

 

Powrót