Tutaj jesteś Aktualności WYCIECZKA DO CYTADELI WARSZAWSKIEJ

Aktualności

04-04-2017

WYCIECZKA DO CYTADELI WARSZAWSKIEJ

Zdjęcie Artykułu

30 marca dzięki wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej, Muzeum Katyńskiego, a także osobistemu zaangażowaniu płk. Janusza Pilzaka 39 osobowa grupa najlepszych uczniów Zespołu Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie-Brzozowej uczestniczyła w wycieczce do Muzeum Katyńskiego i Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.

W progach Cytadeli przywitał „wycieczkę od Kickiego” płk Pilzak, który przedstawił zebranym plan zwiedzania kompleksów muzealnych. Wspaniała lekcja historii rozpoczęła się w niedawno otwartym Muzeum Katyńskim, które jest pierwszą w świecie placówką martyrologiczno – muzealno – badawczą dokumentująca zbrodnię katyńską, popełnioną na 22 tysiącach jeńców i więźniów przetrzymywanych w latach 1939 – 1940 w sowieckich obozach i więzieniach. Stanowi także, jedyną ekspozycję  będącą – swoistym DOWODEM ZBRODNI i upamiętniającą martyrologię oficerów polskiej armii. Uczestniczący w wycieczce Wojciech Majek powiedział: „..dzięki niesamowitej muzyce, oświetleniu i symbolice wystroju klimat w muzeum był niesamowity, pozwalał mi lepiej odczuć to tragiczne wydarzenie jakim była zbrodnia w lesie katyńskim…”, a poruszony ekspozycją Marcin Wysokiński dodawał: „…każda zapalniczka, grzebień, pocisk, guzik czy fragment munduru to pamiątki zbrodni popełnionej na polskich oficerach..”. Nowoczesne multimedialne muzeum zawierające w swoich zbiorach mnóstwo dokumentów i artefaktów świadczących o dokonanej zbrodni zrobiło niesamowite wrażenie na uczestnikach wycieczki. W kompleksie Cytadeli znajduje się również Epitafium na której wypisane są wszystkie (oprócz tzw. Listy białoruskiej) ofiary zbrodni. Odwiedziny w tym niezwykłym muzeum miały również charakter regionalny. Poszukiwaliśmy śladów ppor. Stanisława Janickiego, który przed wojną był właścicielem majątku Ułęż. Dzięki zaangażowaniu uczniów wśród licznych multimediów udało się znaleźć biogram Janickiego, którego nazwisko figuruje również na pamiątkowym epitafium.  Kamienne tablice,  ukazują bolesną dla nas liczbę tych osób. Każdy może na własne oczy zobaczyć ilu ludzi zostało zamordowanych, poznać ich imię, nazwisko oraz datę urodzenia- relacjonuje Jakub Barszcz.

Dzięki uprzejmości płk. Pilzaka Cytadela Warszawska odrywała przed uczestnikami swoje tajemnice. Podczas poobiedniego spaceru grupa udała się na miejsce w którym trwają prace przygotowawcze do budowy nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego. Po zrealizowaniu inwestycji w tej warszawskiej fortyfikacji powstanie ogólnodostępny, olbrzymi i nowoczesny kompleks muzealny. Wizualizacje planowanej inwestycji można zobaczyć na stronie Budowa Muzeum Wojska Polskiego.

Ostatnim punktem wycieczki były  odwiedziny w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Dzięki przewodnikowi poznaliśmy miejsce kaźni wielu pokoleń Polaków. Również tym razem w wielką historię wpletliśmy wątki regionalne. Jednym z więźniów X Pawilonu był Romuald Traugutt, który przed wybuchem Powstania Styczniowego stacjonował w Twierdzy Dęblin, a w nieopodal leżącej Stężycy chrzcił swoje dziecko.

Wielowątkowa opowieść o ważnych historiach narodu polskiego, udokumentowana pamiątkami z tamtego okresu i multimediami wywarła na młodzieży ogromne wrażenie. Klaudia Wyczółkowska relacjonuje: „…widzieliśmy cele więźniów i warunki warunki w jakich żyli. Wśród aresztantów tego więzienia byli m.in. Piłsudski, Traugutt, bł. O. Honorat Koźmiński, Karol Levittoux… Większość z nich straciła życie w murach Cytadeli….”  Odrębną grupę ekspozycji muzeum stanowiły dokumenty i obrazy poświęcone zsyłkom i katorżniczej pracy polskich zesłańców. Bezmiar cierpień i heroizm ludzi, którzy walczyli o wolną Polską przyczynił się do odzyskania przez nią po 123 latach niewoli niepodległości.

Towarzyszący nam płk Pilzak stwierdził, że dopiero po pewnym czasie dociera do zwiedzających to co zobaczyli. Serdecznie dziękujemy za umożliwienie udziału w tych lekcjach historii, które na długo pozostaną w naszej pamięci. Wychowanie patriotyczne stanowi ważny element tradycji wojskowej, z którą tak mocno związała się młodzież „od Kickiego”

Wojciech Niedziółka

Źródło: http://sobieszynbrzozowa.pl/wycieczka-do-cytadeli-warszawskiej/

Powrót