Tutaj jesteś Aktualności III wielkie manewry gimnazjalistów w...

Aktualności

24-04-2017

III wielkie manewry gimnazjalistów w szkole "u Kickiego"

Zdjęcie Artykułu

21-22 kwietnia w Zespole Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie-Brzozowej odbyła się III edycja Manewrów Gimnazjalistów w których wzięło udział 90 gimnazjalistów z Ryk, Dęblina, Leopoldowa, Radzynia Podlaskiego, Poizdowa, Czernica, Łukowa, Nowodworu, Serokomli, Kłoczewa, Wojcieszkowa, Białej, Kamionki, Baranowa, Zalesia, Poizdowa, Gołąbek, Trojanowa, Puław, Bobrownik, Stężycy, Lubartowa, Rudna, Kocka, Zakępia, Sobieszyna, Woli Gułowskiej, Pszczelej Woli i Siedlec.

Na uroczystej zbiórce inaugurującej doroczne manewry uczestników przywitał dyrektor szkoły Krzysztof Ślósarz, który przywitał koordynującego zgrupowanie ppłk Dariusza Sprawkę, ppor Jacka Piwońskiego i podchorążych z Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, którzy prowadzili zajęcia z młodzieżą. Gościem honorowym uroczystości był zaprzyjaźniony ze szkołą płk Janusz Pilzak reprezentujący Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

W trakcie dwu dniowego zgrupowania gimnazjaliści mieli możliwość udziału w zajęciach z musztry i taktyki. W dzień i podczas nocnego wymarszu mogli obserwować zasadzki, a także niezwykle efektowny pokaz ewakuacji rannego. Zajęciom dziennym i nocnym towarzyszyły środki pozoracji pola walki, które wśród uczestników i obserwatorów ćwiczeń znacznie podnosiły adrenalinę. Nocny przemarsz ponad 150 osobowej kolumny przebiegał na trasie szkoła-Zosin-Grabowce-szkoła. W sobieszyńskim lesie podporucznik, podchorążowie i uczniowie klasy drugiej przygotowali 2 zasadzki, które „zmusiły” pierwszaków do skoordynowanego odwrotu (rolowania). Ten niezwykle efektowny pokaz był jak podkreślają gimnazjaliści, był jedną z największych atrakcji manewrów. Na to przede wszystkim czekaliśmy- podkreślali gimnazjaliści.

Wśród proponowanych atrakcji oczywiście nie zabrakło strzelania. Młodzież mogła sprawdzić swoje możliwości w strzelaniu z KBKS-u wz.48, a także z markera paintball-owego i łuku. Najlepsi strzelcy z poszczególnych grup strzelali również z MP-5.

Jak relacjonują uczestnicy manewrów najtrudniejszym etapem zgrupowania była poranna zaprawa. Poranny bieg i ćwiczenia to, jak podkreślali podchorążowie:  nierozłączny element żołnierskiej służby. W dzień i w nocy trzeba zachować czujność.

Wkład w manewry wniosła również Komenda Powiatowa Policji w Rykach, która tego dnia udostępniła radiowozy, a także informowała o specyfice służby w policji. Jak relacjonuje rzecznik ryckiej policji Jacek Wójcik: prezentacja policyjna cieszyła się dużą popularnością wśród licznie zgromadzonych gimnazjalistów, którzy zadawali mnóstwo pytań dotyczących pracy w policji, a także rekrutacji na studia i do służby.

Podsumowując dwu dniowe zajęcia koordynator zgrupowania ppłk Sprawka podkreśla, że gimnazjaliści, którzy uczestniczyli w ćwiczenia to: nieoszlifowane diamenty, które po obróbce w szkole i systematycznym szkleniu mogą stać się brylantami. Mam okazję obserwować ten proces od 9 lat i widzę wyraźnie, że niektórych wojsko stało się życiową pasją- dodaje.

Ostatnim akordem zgrupowania był niezwykle efektowny pokaz ewakuacji rannego, którego bardzo realistyczną „charakteryzację” przygotowała Dominika Łukasik. Szybkość pokazu i precyzja została nagrodzona przez gimnazjalistów i ich rodziców gromkimi brawami. Część z odwiedzających tego dnia szkołę składała jasne deklaracje, że od września rozpocznie tu naukę w klasie policyjnej, lub wojskowej. Przy grochówce serwowanej z kuchni polowej gimnazjaliści dzielili się między sobą wrażeniami.

Koniec Manewrów gimnazjalistów nie oznacza końca zgrupowania. Przed uczniami od Kickiego kolejne ćwiczenia z doskonalenia musztry i taktyki, nocny wymarsz, a także długo wyczekiwane zajęcia nad Świnką. Wsparcie otrzymywane przez szkołę z WSOSP-u w Dęblinie i KPP w Rykach sprawia, że młodzież uczy się „od najlepszych”

Wojciech Niedziółka

 

Po zakończonych manewrach powiedzieli

Kornel Dusiński: Ogólnie manewry były bardzo atrakcyjne, mnóstwo atrakcji na nas czekało takich jak m. in strzelanie z broni, łuku , wyprawy nocne po lesie , nauka musztry i wiele innych ciekawych rzeczy. Była bardzo miła atmosfera, którzy tworzyli wszyscy zgromadzeni Nauczyliśmy się również dyscypliny wojskowej, która przyda nam się w życiu codziennym . Te manewry będę wspominał bardzo dobrze

Anna Kapusta: Bardzo miła i zachęcająca atmosfera, ludzie, interesujace przeżycia, duży napływ wiedzy, wiele emocji, zawsze dobry humor, wykwintne posiłki oraz rygor zachęciły mnie do rozpoczęcia tam nauki. Osobiście planuje wybrać się do tej szkoły, a w miniony weekend dowiedziałam się wiele o nauce

Magdalena Okoń: Manewry były bardzo fajne. Najbardziej podobał mi się wymarsz nocny. Uczniowie są bardzo sympatyczni i namawiali mnie do podjęcia nauki w szkole

Katarzyna Piecek: na pewno pójdę do tej szkoły bo jest tu ekstra….

Karol Maciak: Manewry to niezapomniana przygoda. Można było przez chwile zobaczyć jak wygląda życie prawdziwych żołnierza I spróbować swoich sił w rożnych dyscyplinach wojskowych. Manewry utwierdziły mnie w przekonaniu że Brzozowa to szkoła dla mnie

 

 

Kadra WSOSP uczestnicząca w Manewrach: ppłk Dariusz Sprawka, ppor Jacek Piwońskist, kpr. pchor. Marcin Cydejko, st. kpr. pchor. Paweł Sadowski, st. szer. pchor. Dariusz Bąkała, st. szer. pchor. Maciej Majstrak, st. szer. pchor. Maksymilian Motyczyński, szer. pchor. Dawid Cenkiel i st. kpr. pchor. Marcin Słyk

 

Komendę Powiatową Policji w Rykach reprezentowali: podinsp. Piotr Długaszek, kom. Jacek Wójcik, st. sierż. Grzegorz Chmielewski i sierż. szt. Leszek Białecki

Zajęcia strzeleckie prowadzili; Romuald Witamborski i Marcin Wenerski

 

Źródło: http://sobieszynbrzozowa.pl/iii-wielkie-manewry-gimnazjalistow-w-szkole-u-kickiego/

Powrót