Tutaj jesteś Aktualności W poszukiwaniu śladów sierż. Kudzicza

Aktualności

08-03-2018

W poszukiwaniu śladów sierż. Kudzicza

Zdjęcie Artykułu

27 lutego Natalia Wawer, Martyna Markiewicz i Aleksandra Matraszek uczennice Zespołu Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie (pow. rycki) w ramach zbierania materiałów do  projektu Policjanci w służbie historii, odwiedziły Komendę Powiatową Policji w Rykach, gdzie miały możliwość obejrzenia, przygotowanej specjalnie na tę okazję, wystawy gipsowych figurek policjantów pochodzących ze zbiorów asp. szt. Karola Łukasika z zespołu dyżurnych KPP w Rykach.

Po warsztatach w lubelskim oddziale IPN,  uczennice „od Kickiego” bez trudu wyodrębniły z ekspozycji postacie policjantów w mundurach z XX-lecia międzywojennego i II wojny światowej.

Ważnym elementem odwiedzin na Komendzie, było wystąpienie mł. asp. Katarzyny Szewczuk, która zaprezentowała młodzieży slajdy ilustrujące historii policję. Warto przypomnieć, że nad konkursem organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej i Komendę Główną Policji patronat sprawują Minister Edukacji Narodowej i Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. W ramach realizacji projektu uczennice uczestniczyły już w warsztatach organizowanych w lubskim oddziale IPN, odwiedziły Izbę Tradycji w Komendzie Wojewódzkiej w Lublinie, a w kolejnym etapie po raz kolejny zagościły w KPP w Rykach, która sprawuje honorowy patronat nad klasami policyjnymi, funkcjonującymi w ZS w Sobieszynie-Brzozowej.

Uczennice odwiedziły również, cmentarz parafialny w Rykach, gdzie z okazji zbliżającego się Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zapaliły biało-czerwone znicze na grobie sierż. Wacława Kundzicza.

W ramach projektu udało nam się nawiązać kontakt z rodziną Kundzicza i „namierzyć” akta dotyczące Jego osoby w warszawskich i lubelskich archiwach. Liczymy również na współpracę lokalnej społeczności. Jeżeli posiadacie Państwo w swoich zasobach zdjęcia przedwojennych policjantów, lub zdjęcia dawnego posterunku, będziemy wdzięczni za ich udostępnienie. Zdjęcia i skany dokumentów można przesyłać na adres niedziolka.w@poczta.fm

Wojciech Niedziółka

Dotychczas znalezione informacje o sierż. Wacławie Kundziczu

W Encyklopedii Ryk czytamy, że ; Kundzicz Wacław urodził się 1899, zm. 22.08.1942. Sierżant granatowej policji polskiej. Ostrzegał liczne osoby przed aresztowaniami przez Niemców, współpracował z AK (…) Pochowany na Cmentarzu przy Królewskiej, uczczony za niesioną pomoc pomnikiem ufundowanym przez mieszkańców Ryk. W okresie PRL napisy zamalowano czarną farbą, której ślady jeszcze do dziś widnieją na pomniku. Anna Żaczek, wg. Zbigniew Lipski, MR 10/2003

W książce Mirosława Suleja poświęconej Marianowi Bernaciakowi „Orlikowi” odnajdujemy informacje, o tym, że sierż. Kundzicz był żolnierzem AK, hallerczykiem, kawalerem Krzyża Walecznych, medalu Croix de Guerre oraz Medalu Niepodległości za czyny bohaterskie i zasługi podczas walk o niepodległość Polski w latach 1917-1921.

W poszukiwaniu śladów sierż. Kudzicza

Powrót