Tutaj jesteś Aktualności Sieć współpracy i samodoskonalenia...

Aktualności

23-03-2018

Sieć współpracy i samodoskonalenia nauczycieli „Dziecko z zaburzeniami mowy w przedszkolu i szkole”

Zdjęcie Artykułu

W dniu 20 lutego 2018r. Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna w Dęblinie otworzyła kolejną sieć współpracy i samodoskonalenia nauczycieli „Dziecko z zaburzeniami mowy w przedszkolu i szkole”.

W ramach sieci realizowane są cykliczne zajęcia warsztatowe dla 60 nauczycieli i pedagogów, jak również logopedów. Uczestnicy pracują w grupach realizując trzy warsztaty tematyczne. Zainteresowanie tematyką tegorocznej sieci było tak duże, że zorganizowano pracę w 3 grupach po 20 osób.


W sieci doskonalą się razem nauczyciele ze szkół i przedszkoli całego Powiatu Ryckiego. Treści warsztatowe opracowane zostały przez specjalistów poradni oraz logopedów skupionych w ,,Grupie wsparcia” działającej w naszej placówce. Zajęcia odbywają
się na terenie gościnnego SOSW w Dęblinie, a ich tematyka obejmuje między innymi
takie zagadnienia jak:

  • Współpraca poradni z placówkami w zakresie diagnozy funkcjonalnej.
  • Dziecko z dyslalią i opóźnionym rozwojem mowy, z niedosłuchem i zaburzeniami słuchu centralnego,
  • Dziecko z niepłynnością mowy – współpraca nauczyciela, wychowawcy  z logopedą,
  • Mutyzm czy nieśmiałość – czego nie robić, aby nie utrwalać nieprawidłowych zachowań.

W programie sieci zaplanowano również wykład pt.: „Zaburzenia mowy u dzieci
z uszkodzeniami neurologicznymi”, który odbył się w dniu 15 marca 2018 r. w Szkole Podstawowej w Stężycy. Prelegentem była dr hab. prof. nadzw. UMCS Jolanta Panasiuk – pracownik naukowy, osoba łącząca wiedzę teoretyczną z wieloletnią praktyką. Wykład otwarty był dla wszystkich zainteresowanych osób, jednak adresowany szczególnie
do nauczycieli i pedagogów celem zwiększenia świadomości na temat zaburzeń mowy
u dzieci, podwyższenia standardów opieki i stymulacji środowiskowej.

Zebranych na wykładzie gości i uczestników powitał Dyrektor Szkoły Podstawowej w Stężycy – Marek Błachnio oraz Magdalena Piechota – Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Dęblinie. Nie umknął uwadze fakt, iż sala należąca do szkoły podstawowej jest nowocześnie urządzona, tak więc warunki do przeprowadzenia wykładu były imponujące.

Prof. Panasiuk poruszyła tematykę rozwoju mowy i jej zaburzeń, szeroko i w ciekawy sposób omawiając oprócz teorii – również praktyczne wskazówki do pracy z dzieckiem. Audytorium stanowili nauczyciele oraz dyrektorzy szkół i placówek z terenu Dęblina, Rokitni Nowej, Stężycy, Bobrownik, a także Nowodworu i Ryk.

Warto nadmienić, iż tak bogaty program sieci powstał dzięki zaangażowaniu Grupy Wsparcia dla Logopedów: Joanny Misiurek – Czarneckiej, Moniki Krajewskiej –Woźniak, Bożeny Zienkiewicz, Jolanty Domańskiej – Gucwy, Iwony Kozłowskiej, Katarzyny Tęcza - Wrona, Iwony Skarulis i Marty Ostanek. Wspólne uczenie się potrwa do 12 kwietnia 2018 r., natomiast uroczyste zakończenie sieci odbędzie się 24.04.2018 r. w SOSW w Dęblinie o godz. 1600, na które już dziś zapraszamy.

 

Koordynator Magdalena Piechota oraz realizatorzy sieci współpracy.

 

Monika Krajewska - Woźniak

 

Sieć współpracy i samodoskonalenia nauczycieli „Dziecko z zaburzeniami mowy w przedszkolu i szkole”

Powrót