Tutaj jesteś Aktualności Łowiectwo na terenie powiatu ryckiego

Aktualności

16-04-2018

Łowiectwo na terenie powiatu ryckiego

Zdjęcie Artykułu

Z inicjatywy Starosty Ryckiego Stanisława Jagiełło 11 kwietnia 2018r. w Starostwie Powiatowym w Rykach odbyło się spotkanie na temat gospodarki łowieckiej na terenie powiatu ryckiego.

W spotkaniu uczestniczyli: Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Grzegorz Kapusta, Przewodniczący Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Lublinie Andrzej Łacic, Nadleśniczy Nadleśnictwa Garwolin Jan Karwowski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Rykach Ryszard Wernicki, Kierownik Biura Powiatowego ARiMR Piotr Łysoń, wójtowie i przedstawiciele samorządów gminnych powiatu ryckiego oraz gmin ościennych, prezesi i przedstawiciele kół łowieckich, przedstawiciele Lubelskiej Izby Rolniczej oraz rolnicy.

Na spotkaniu koła łowieckie złożyły informację o realizacji rocznych planów łowieckich za rok gospodarczy 2017/2018, a także o szkodach łowieckich i realizacji odszkodowań za szkody łowieckie.

Tematem wiodącym spotkania były kwestie związane ze zmianami w Prawie łowieckim, które obowiązują od dnia 1 kwietnia 2018r. Pan Andrzej Łacic szeroko przedstawił problematykę: szacowania szkód, tworzenia planów łowieckich, podziału na obwody łowieckie, postepowania ze zwierzętami łownymi w szczególnych przypadkach, a także zagadnienia związane z wirusem afrykańskiego pomoru świń.

O ASF, jego występowaniu na terenie naszego województwa, podjętych działaniach oraz o trudnej sytuacji rolników hodujących trzodę chlewną mówił również Wicemarszałek Grzegorz Kapusta. Zaapelował o podejmowanie jak największej liczby działań profilaktycznych, aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się wirusa, a nie leczyć skutki, które są bardzo dotkliwe. W celu ochrony stada przed afrykańskim pomorem świń konieczne jest przestrzeganie podstawowych zasad bioasekuracji. Jest to niezbędne minimum, które powinno funkcjonować w każdym stadzie utrzymującym trzodę chlewną i o tym mówił Pan Ryszard Wernicki.

Spotkanie było okazją do przedstawienia ważnych bieżących informacji, ale także do zajęcia stanowisk, wypracowania dalszej współpracy i podstawą do dalszych działań, torujących drogę do godzenia różnych, nawet sprzecznych, poglądów lub interesów.

 

 

Łowiectwo na terenie powiatu ryckiego

Powrót