Tutaj jesteś Aktualności OŚWIADCZENIE ZARZĄDU POWIATU W...

Aktualności

19-10-2018

OŚWIADCZENIE ZARZĄDU POWIATU W SPRAWIE STANOWISKA PRACOWNIKÓW SZPITALA

Zdjęcie Artykułu

W dniu 16 października br., po zakończeniu posiedzenia Zarządu Powiatu poświęconego sytuacji Szpitala Powiatowego w Rykach, uczestniczący w nim przedstawiciele pracowników szpitala przedłożyli Zarządowi Powiatu oświadczenie. Zgodnie z nim pracownicy nie są zainteresowani debatą na temat przejęcia szpitala przez kolejny podmiot prywatny.

Zarząd Powiatu oświadcza w związku z tym, że biorąc pod uwagę realia funkcjonowania służby zdrowia i w odpowiedzialności za nieprzerwane świadczenie usług medycznych mieszkańcom powiatu kontynuował będzie podjęte działania tj. rozmowy z A.D.Kłodziejek s.c. oraz przygotowywanie dokumentacji związanej z ewentualnym utworzeniem SP ZOZ.

Utworzenie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej nacechowane jest ryzykiem czasu, jaki jest potrzebny do utworzenia i zarejestrowania SPZOZ. W powiecie biłgorajskim prace te trwają już 9 miesięcy, stanowczo za długo z punktu widzenia prawidłowej działalności szpitala.

Uważamy, że to nie podmiot prywatny stwarza zagrożenie dla stabilności i jakości pracy szpitala. Zagrożenie wynika ze sposobu finansowania szpitali powiatowych po zeszłorocznej reformie i wprowadzeniu sieci szpitali. Trzeba wyciągnąć wnioski z faktu, że prywatne NZOZ funkcjonują od lat na rynku medycznym a lekarze i personel w nich zatrudnieni nie protestują. Szpitale powiatowe zaś, czy w dawnych latach jako SP ZOZ czy obecnie w formie podmiotów prywatnych zmagają się z poważnymi problemami finansowymi.

4 października Zarząd Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych uczestniczył w posiedzeniu Sejmowej Komisji Zdrowia. Szczególny nacisk zarząd położył na stale pogarszającą się sytuację finansową szpitali oraz chaos organizacyjny w związku z wprowadzonymi przez Ministerstwo Zdrowia regulacjami związanymi z podwyżkami dla pielęgniarek i lekarzy (umowy lojalnościowe). /../ strona Ministra Zdrowia i NFZ poinformowała wszystkich zebranych, że trwają intensywne prace nad propozycjami ryczałtów dla szpitali powiatowych. Powinny być one wyższe. Koszty związane z podwyżkami dla lekarzy NFZ również postara się pokryć w całości. oznacza to, że dostrzeżono wady systemu. Pytanie czy uda się to naprawić.

ZARZĄD POWIATU RYCKIEGO

 

OŚWIADCZENIE ZARZĄDU POWIATU, plik: Rozszerzenie: pdf, Rozmiar: [247.11 KB]

PISMO PRACOWNIKÓW SZPITALA, plik: Rozszerzenie: pdf, Rozmiar: [319.90 KB]

Powrót