Tutaj jesteś Aktualności 100. Rocznica Odzyskania przez Polskę...

Aktualności

13-11-2018

100. Rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości

Zdjęcie Artykułu

11 listopada w Rykach odbyły się Powiatowe Uroczystości Upamiętniające 100. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Obchody rozpoczęły się pokazem wojskowych zajęć taktycznych w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Sobieszynie. Następnie w Kościele Najświętszego Zbawiciela w Rykach została odprawiona Mszą Św. w intencji Ojczyzny, którą celebrował ks. wikariusz Adam Woźniak.

Dalsza część uroczystości odbyła się pod pomnikiem „Bojownikom o Wolność Ojczyzny”. „Utożsamiać się z własnym państwem i regionem wcale nie znaczy zawsze i wszędzie je chwalić. Czasem miłość własnej Ojczyzny również tej Małej, przyjmuje formę niezadowolenia, krytyki, domagania się zmian. Ale horyzontem każdej takiej krytyki musi pozostawać służba państwu, jako dobru wspólnemu. Marszałek Piłsudski z właściwą sobie swadą powiedział kiedyś: Choć nieraz (...) wymyślam na Polskę i Polaków, to przecież tylko Polsce służę. Wsłuchajmy się wszyscy w te słowa, gdziekolwiek stoimy – na lewicy, w centrum, na prawicy. Każdy z nas, bowiem trzyma w ręku jeden z tysięcy wątków, z jakich utkane jest życie zarówno lokalnej społeczności jak całego Kraju. I to od każdego z nas zależy, czy będą się one splatać w sposób mocny, logiczny i trwały, czy też będą pękać i rozchodzić się w przeciwne strony.  Bo nie żelazne prawa historii, lecz odpowiedzialność współczesnego społeczeństwa decyduje o dalszym funkcjonowaniu i rozwoju naszych miast i wsi.” - powiedział w trakcie wystąpienia okolicznościowego Starosta Rycki Stanisław Jagiełło, który przypomniał również historię walk wyzwoleńczych, jakie toczyły się w listopadzie 1918 r. na terenie Powiatu Ryckiego.

Uroczystości miały charakter patriotyczno-religijny z ceremoniałem wojskowym - wartą honorową, apelem pamięci oraz salwą honorową. Wartę pełnili również uczniowie „klasy wojskowej” z ZS w Sobieszynie. W geście upamiętnienia wydarzeń z 11 listopada 1918 r. pod pomnikiem „ Bojownikom o Wolność Ojczyzny” licznie przybyłe delegacje m.in. organizacji kombatanckich, władz samorządowych, organizacji politycznych, służb mundurowych, stowarzyszeń, szkół i zakładów pracy złożyły wieńce i wiązanki. Od społeczności powiatu ryckiego wieniec złożyli Stanisław Jagiełło - Starosta Rycki i Stanisław Miłosz – członek Zarządu Powiatu.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy uroczystości mogli posłuchać wiązanki pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Rykach.

 

                                                          PODZIĘKOWANIA                                        

Pragniemy gorąco i serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom uroczystości 100. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości za udział i uczczenie swoją obecnością narodowego święta. Dziękujemy:

Księżom prefektom parafii w Rykach za odprawienie mszy świętej i wygłoszenie homilii,

Pocztom Sztandarowym za uświetnienie uroczystości,

Kompanii Honorowej 1 Batalionu Drogowo-Mostowego im. Romualda Traugutta w Dęblinie za apel pamięci, salwę i wartę honorową,

Liturgicznej służbie ołtarza za asystę podczas Eucharystii,

Władzom samorządowym, organizacjom kombatanckim, politycznym, społecznym, zakładom pracy, uczelniom, placówkom oświatowym za udział i złożenie kwiatów,

Burmistrzowi Ryk Jarosławowi Żaczkowi za pomoc organizacyjną,

Komendzie Powiatowej Policji za porządek i bezpieczeństwo,

Panu dyrektorowi Krzysztofowi Ślósarzowi, nauczycielom i uczniom Zespołu Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie za pokazy, zabezpieczenie przemarszu oraz wystawienie warty honorowej,

Komendzie Hufca ZHP w Rykach, harcerzom za wystawienie warty honorowej i pomoc organizacyjną,

pracownikom Zarządu Dróg Powiatowych w Rykach za pomoc organizacyjną,

pracownikom Starostwa Powiatowego za udział i organizację uroczystości.

Serdecznie dziękujemy wszystkim mieszkańcom powiatu za uczestnictwo w uroczystości.

 

                          Przewodnicząca Rady Powiatu                       Starosta Rycki
                            Hanna Czerska-Gąsiewska                       Stanisław Jagiełło
Powrót