Tutaj jesteś Aktualności Pamięć jest funkcją zbiorowego obowiązku

Aktualności

28-02-2019

Pamięć jest funkcją zbiorowego obowiązku

Zdjęcie Artykułu

Dwukrotny laureat nagrody literackiej NIKE- Wiesław Myśliwski w swojej najnowszej powieści Ucho igielne nakreślił następujące słowa Pamięć jest bowiem funkcją zbiorowego obowiązku, a zbiorowy obowiązek nakazuje nam pamiętać dużo więcej niż przeżyliśmy.

W roku, w którym przypada 80 rocznica wybuchu II wojny światowej, korzystając z książek dostępnych w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Rykach, przypominali będziemy wydarzenia, postacie i miejsca związane z tym wydarzeniem.
 
Bitwy polskiego września
 
Wśród najnowszych nabytków biblioteki powiatowej znalazła się książka Apoloniusza Zawislkiego Bitwy polskiego września. Mimo, że tematykę opisywaną w książce dziś określa się mianem: Wojny obronnej Polski, autor nie omieszkał wspomnieć o toczonej w październiku bitwie pod Kockiem i obronie Helu.
 
Odcinek Dęblin
 
O sytuacji w Sobieszynie i Ułężu, Witold Urbanowicz w swoich Wspomnieniach napisał: Ułęż przyjął wiadomość o wojnie z powagą. Nikt nie histeryzował, ale też nikt nie udawał, że jakoś to będzie. Syntetyczne kalendarium wydarzeń września 1939 r. zawiera książka Dęblin i okolice w pierwszych dniach II wojny światowej. Z lektury jasno wynika, że tereny Dęblina i okolic ze względu na mosty, lotniska, składy amunicji i węzły kolejowe stały się celem niemieckiego Blitzkrieg-u. Towarzystwo Przyjaciół Dęblina w 2011 wydało książkę Jerzego Trzaskowskiego Twierdza Iwanogrod-Dęblin 1837-1944. Te lokalne wydawnictwa, których w bibliotece jest znacznie więcej, oprócz niezwykle bogatego materiału faktograficznego zawierają zdjęcia obrazując tamte dni.
 
Po pierwszych nalotach
 
Pierwszy bomby zrzucone przez Luftwaffe spadły na Dęblin, Ułęż, Stawy i Puławy, ale odcinek dębliński stał się ze względu na usytuowanie nad Wisłą ważnym punktem oporu. W bitwach września czytamy: Generał Dąb-Biernacki wydał wieczorem rozkaz ogólnego wycofania się za Wisłę (…) oddziały przemieszczały się ku Wiśle, według ogólnej dyrektywy z pierwszego dnia odwrotu, lecz dalszy rozkaz kierował 29 DP i Wileńską BK na most w Dęblinie, co spowodowało skrzyżowanie dróg przemarszu wielkich jednostek. Na dalszych stronicach publikacji odnajdujemy informacje, że osłona Wisły przedstawiała się karygodnie, a jej wschodni brzeg został wręcz ogołocony z wojska. Miało to również niekorzystne znaczenie dla Staw, gdzie jak pisze Zawilski: znajdowały się główne składy uzbrojenia, zwane „arsenałem Rzeczpospolitej”.
 
Ostatnie akordy obrony
 
Każdy, kto choć trochę interesuje się historią II wojny światowej wie, że ostatnia bitwa wojny obronnej Polski rozegrała się pod Kockiem., choć każdy ze zwiedzających Muzeum czynu bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej  usłyszy komunikat, że tak naprawdę bitwa stoczyła się w okolicach Woli Gułowskiej i Serokomli. Kleeberg i jego żołnierze wiedzieli o kapitulacji Warszawy, której SGO Polesie szła z pomocą jednak do początku października prowadziło działania zaczepne przeciwko przeważającym siłom niemieckim. W datowanym na 5 października rozkazie gen Kleeberg napisał: nie straciliście nadziei i walczyliście dalej. Wykazaliście hart i odwagę w masie zwątpień i dochowaliście wierności Ojczyźnie.
 
Dwudziestolecie międzywojenne ukształtowało takie pokolenie Polaków, którzy pod okupacją niemiecką i radziecką prowadzili ciągłą walkę z okupantami. Żołnierze PSZ zapisali się również na wielu frontach II wojny światowej. Któż z nas nie słyszał o bitwach pod Narwikiem, Tobrukiem, Monte Cassino, Arnhem i wielu innych miejscach w których żołnierz polski walczył i ginął z myślą o wyzwoleniu ukochanej Ojczyzny. Szerzej zainteresowanych tematyką PSZ odsyłam do publikacji Michaela Peszke Polskie Siły Zbrojne na zachodzie 1939-1946., a także Orzeł niezłomny: Polska i Polacy podczas II wojny światowej, której autorem jest Halik Kochanski.
 
Pamiętajmy również o lokalnych bohaterach. Ostatnio w społeczności lokalnej sobieszyńskiej parafii obchodziliśmy 100-rocznicę urodzin Franciszka Skrzypczyka, bohatera walk pod Mławą i Kockiem, żołnierza AK. Pamięć jest funkcją zbiorowego obowiązku…. Dlatego pamiętajmy o TYCH, którzy walczyli o wolną i niepodległą Ojczyznę.
 
Wojciech Niedziółka
 
 
Niemieckie zdjęcie lotnicze
 

Niemieckie zdjęcie lotnicze obrazujące pojazdy pancerne pod Dęblinem z września 1939 r. – pochodzi z serwisu internetowego Biblioteki Narodowej POLONA

 

Źródło: https://pbpryki.pl/pamiec-jest-funkcja-zbiorowego-obowiazku/

Powrót