Tutaj jesteś Aktualności 4 mln zł dla Szpitala Powiatowego w...

Aktualności

13-05-2019

4 mln zł dla Szpitala Powiatowego w Rykach

Zdjęcie Artykułu

10 maja br. w Starostwie Powiatowym w Rykach oraz w Szpitalu Powiatowym w Rykach odbyło się spotkanie zakończone konferencją prasową z udziałem:

Minister Zdrowia Józefy Szczurek-Żelazko, Ministra Inwestycji i Rozwoju Artura Sobonia, Poseł na Sejm RP Elżbiety Kruk, jak również Wojewody Lubelskiego Przemysława Czarnka. Samorząd powiatowy reprezentował Starosta Rycki Dariusz Szczygielski, Wicestarosta Rycki Dariusz Cenkiel, Przewodniczący Rady Powiatu Piotr Łysoń oraz członek Zarządu Powiatu Andrzej Wąsik i Przewodnicząca Komisji Oświaty, Zdrowia i Problematyki Socjalnej Teresa Rayska. W konferencji uczestniczył również Dyrektor Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Karol Tarkowski, Prezes Szpitala Powiatowego w Rykach Ireneusz Jach, Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Leszek Kowalczyk, Burmistrz Ryk Jarosław Żaczek i Przewodniczący Rady Miejskiej w Rykach Ryszard Bieńczyk . Tematem spotkania z dziennikarzami było wznowienie działalności Szpitala Powiatowego w Rykach.
 
Szpital w Rykach został zamknięty jesienią ubiegłego roku, ale wszystko wskazuje na to, że w czerwcu będzie w stanie znów przyjmować pacjentów. Zarząd Powiatu powołał nową spółkę, która przejęła od poprzedniego dzierżawcy należącą do powiatu nieruchomość przy ul. Żytniej. W pomoc w ponownym uruchomieniu szpitala włączyły się także okoliczne gminy, a także lokalni przedsiębiorcy.  Po okresie, w którym szpital zarządzany był przez poprzedniego zarządcę większość pomieszczeń kwalifikuje się do generalnego remontu, zaś sprzęt medyczny wymaga naprawy.
 
Jak poinformował podczas konferencji Wojewoda Przemysław Czarnek wraz ze Starostą Dariuszem Szczygielskim, Urząd Wojewódzki wspólnie ze Starostwem Powiatowym zamierza złożyć wniosek do Kancelarii Premiera o skorzystanie z rezerwy ogólnej. Szpital przy ul. Żytniej otrzymałby kwotę 2 mln złotych pod warunkiem zapewnienia wkładu własnego w wysokości kolejnych 2 mln zł na ten sam cel przez Powiat Rycki oraz wspierające go samorządy. Byłyby to środki przeznaczone na zakup potrzebnego sprzętu medycznego.
 

4 mln zł dla Szpitala Powiatowego w Rykach

Powrót