Tutaj jesteś Kultura i oświata Galeria

26-31 PAŹDZIERNIK 2017 Breda-Bruksela


                          <p class=Wszelkie przygotowania zakończone. Po upakowaniu bagaży w lukach autobusowych, wyruszamy w drogę około godziny 18. Noc w pojeździe nie należy do komfortowych, ale przetrzymaliśmy bez większego zdrętwienia ciała.

Po 19 godzinach ostrej jazdy dotarliśmy do ośrodka skautingowego pod Bredą. Wcześniej śniadanie w plenerze... tym razem każdy miał udko kurczaka i swoje zapasy. A „przy okazji” buziaki dla Jubilata i Solenizanta - naszego Komendanta.  

">

                            26-31 PAŹDZIERNIK 2017 Breda-Bruksela
                        
                          <p>Sam Ośrodek to rozległy teren z boiskami, placami zabaw, zoo i innymi cudeńkami dla wszelkich zwierzaków. Nie zabrakło czasu na zabawę na świeżym powietrzu i na spacer po ośrodku i przyległym osiedlu mieszkaniowym. Stąd do miasta autem jest raptem tylko 15 minut.</p>
                        
                          <p class=  Co do warunków bytowych to mamy do dyspozycji dwie rozległe sypialnie, salę ćwiczeń, kuchnię, zaplecze sanitarne i… każdy swój kawałek podłogi… czyli taki już nasz wypróbowany standard wyjazdowy. A że na dodatek powitało nas słońce… humory dopisują.

">

                            26-31 PAŹDZIERNIK 2017 Breda-Bruksela
                        
                          <p class=Pierwszy gorący posiłek po przyjeździe szybko zniknął z garów i talerzy. Przed czekającymi nas obowiązkami należało wypocząć, więc poszliśmy wcześnie spać. Trochę trudno było utemperować aktywność wieczorną młodzieży, ale ok. 23.00 zrobiło się cicho. No, nie licząc chrapania co poniektórych.  

">

                          <p class=28.X. Dzień rozpoczynamy wyprawą do centrum Bredy, gdzie wraz z harcerzami polskimi i holenderskimi uczestniczymy w plenerowej grze miejskiej, polegającej na odnalezieniu jak największej ilości miejsc pamięci po Generale Maczku i jego żołnierzach.  

">

                            26-31 PAŹDZIERNIK 2017 Breda-Bruksela
                        
                          <p class=Mieszane zastępy poszukiwania prowadziły w kościele, kaplicy i na Starym Mieście, gdzie znajdują się tablice, pomniki Maczkowców i inne elementy polskie, np. wizerunki Matki Boskiej Częstochowskiej, płaskorzeźby polskich żołnierzy, Godło Polski. Na każdym przystanku czekały zadania, których wykonanie sprawdzali czekający na grupy starsi druhowie.

">

                            26-31 PAŹDZIERNIK 2017 Breda-Bruksela
                        
                          <p class=Po powrocie do autokaru i przebraniu się w stroje galowe wraz z Kompanią i Orkiestrą Reprezentacyjną Wojsk Pancernych oraz drużynami harcerskimi bierzemy udział w defiladzie przez centrum tego pięknego miasta. Po drodze uczestniczymy w kameralnej uroczystości oddania hołdu i złożenia kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy 1 Polskiej Dywizji Pancernej, którzy wyzwolili Bredę. Marsz kończymy przy pamiątkowym czołgu, gdzie przed kombatantami i zgromadzonymi gośćmi dajemy gorąco przyjęty koncert.

">

                            26-31 PAŹDZIERNIK 2017 Breda-Bruksela
                        
                            26-31 PAŹDZIERNIK 2017 Breda-Bruksela
                        
                            26-31 PAŹDZIERNIK 2017 Breda-Bruksela
                        
                          <p class= W "międzyczasie" oglądamy Bredę, która ma wiele ciekawych starych kamienic z pięknym wystrojem. Przyjemnie mieć świadomość, że miasto nie zostało zniszczone i możemy podziwiać to wszystko dzięki polskim żołnierzom.

">

                            26-31 PAŹDZIERNIK 2017 Breda-Bruksela
                        
                          <p class=W mieście jest wiele małych rzeźb i pomniczków. Maleńkie boczne uliczki prowadzące na podwórka są ukwiecone i często znajdują się przy nich niewielkie puby i restauracyjki na kilka stolików. Place zupełnie odmienne niż w innych miastach. Są małe, najczęściej trójkątne i tak naprawdę powstały przez zbieg kilku ulic. Główny kościół robi duże wrażenie. Jest surowy, kamienny, z wysokimi ostrołukowymi sklepieniami.

">

                            26-31 PAŹDZIERNIK 2017 Breda-Bruksela
                        
                          <p class=29.X.

 

 

Rano rozstajemy się z naszą skautingową bazą i jedziemy do kościoła św. Wawrzyńca w Bredzie na polską mszę, w której uczestniczą kombatanci oraz delegacje wojskowe, rządowe, wszelkich miejscowych organizacji oraz miejscowa Polonia. Wraz z Orkiestrą Reprezentacyjną nadajemy jej wojskową oprawę.  

">

                          <p class= Nie znalazłam informacji o budynku tego kościoła. Wygląda na neogotycki, ale przypomina trochę kościoły angielskie. Podświetlenie piękne eksponuje wyposażenie. Przed ołtarzem taka okolicznościowa dekoracja.

 

">

                            26-31 PAŹDZIERNIK 2017 Breda-Bruksela
                        
                          <p class=Po wyjściu z mszy zwartą defiladą udajemy się na pobliski Polski Honorowy Cmentarz Wojskowy w Ginneken, gdzie pochowani są żołnierze 1 Polskiej Dywizji Pancernej. Odbywa się apel poległych, mowę wygłasza m.in. szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Modlimy się za dusze zmarłych, składane są wieńce i kwiaty. Po uroczystościach zapalamy na mogiłach symboliczne znicze.  

">

                            26-31 PAŹDZIERNIK 2017 Breda-Bruksela
                        
                            26-31 PAŹDZIERNIK 2017 Breda-Bruksela
                        
                            26-31 PAŹDZIERNIK 2017 Breda-Bruksela
                        
                            26-31 PAŹDZIERNIK 2017 Breda-Bruksela
                        
                            26-31 PAŹDZIERNIK 2017 Breda-Bruksela
                        
                            26-31 PAŹDZIERNIK 2017 Breda-Bruksela
                        
                          <p class=  Z kolei stąd autokarem jedziemy na największy w Holandii Polski Honorowy Cmentarz Wojskowy w Ettensebaan, gdzie znajduje się grób gen. Maczka i gdzie pochowanych jest ponad 160 jego podkomendnych. Uczestniczymy tam w głównej uroczystości upamiętniającej 73. rocznicę wyzwolenia Bredy przez Polaków.  

">

                          <p>W obchodach brało udział ośmiu ostatnich żyjących żołnierzy gen. Maczka (pięciu z Polski, dwóch z Holandii i jeden z Wielkiej Brytanii), m.in. mjr Marian Słowiński, który służył w 65. batalionie czołgów 1. Pułku Pancernego 1. Dywizji Pancernej. Obecni byli również kpt. Edmund Kazimierz Semrau, kpt. Wacław Butowski i por. Alojzy Jedamski, którzy przeszli cały szlak bojowy Dywizji. Udział brał też mjr Janusz Gołuchowski, który do „pancerniaków” trafił już po wojnie i od wielu lat aktywnie działa w środowisku żołnierzy gen. Maczka. </p>
                        
                          <p>W uroczystościach uczestniczyli także: dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. Jarosław Mika, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie prof. Zbigniew Wawer, ambasador RP w Królestwie Niderlandów Marcin Czepelak, attache obrony w Królestwie Niderlandów kmdr Andrzej Konkol, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz (miasto partnerskie Bredy) oraz dowódca 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania gen. bryg. Stanisław Czosnek. Najwyższym rangą przedstawicielem holenderskim był Burmistrz Gminy Oosterhout Stefan Huisman.</p>
                        
                          <p class=To już koniec naszego pobytu w Bredzie. Jedziemy do Brukseli, gdzie wspaniale gości nas polska ambasada.   

">

                          <p>Bruksela leży nad rzeką Senne, liczy prawie milion mieszkańców. Jest centrum zjednoczonej Europy, ważnym ośrodkiem kulturalnym, naukowym i gospodarczym. Znajdują się tu siedziby NATO, EUROATOMU i instytucji Unii Europejskiej.  </p>
                        
                            26-31 PAŹDZIERNIK 2017 Breda-Bruksela
                        
                          <p>Kościół Notre-Dame de la Chapelle jest jednym z najstarszych zabytków miasta. Został w 1210 r. przebudowany z młodszej kaplicy. budowla wielokrotnie była przebudowywana, stąd stanowi mieszankę stylu romańsko-gotyckiego i gotyku. W swej historii był tez kościołem kalwińskim. Gmach kilka razy restaurowano. Pochowany jest tu sławny malarz Piotr Bruegel starszy z małżonką oraz bojownik o prawa obywatelskie Frans Amneessens.</p>
                        
                            26-31 PAŹDZIERNIK 2017 Breda-Bruksela
                        
                            26-31 PAŹDZIERNIK 2017 Breda-Bruksela
                        
                            26-31 PAŹDZIERNIK 2017 Breda-Bruksela
                        
                          <p class=Po tak męczącym dniu chętnie skorzystaliśmy z pysznych posiłków i noclegu w pokojach gościnnych ambasady.  

">

                          <p class=30.X.

 

Następnego dnia po wyśmienitym śniadaniu w ambasadzie dzieci urządziły małą dyskotekę i zabawę w "ręka, noga". Potem udaliśmy się na krótkie zwiedzanie Brukseli.

">

                          <p class=obaczyliśmy łuk w jednym z największych parków Brukseli. Łuk triumfalny ukończono w 1905 r. związku z mającą się odbyć w 1897 r. Wystawą Światową. Postawiono wówczas jako ozdobę drewniany łuk triumfalny, który tak się spodobał, że zmieniono go na murowany. Na szczycie widnieje rydwan z czterema końmi, a na nim postać symbolizująca Brabancję. W budynkach bocznych dziś są muzea - starych automibili i wojny.  

">

                          <p>Park du Cinquantenaire z 1880 r. z łukiem triumfalnym, Królewskim Muzeum Sił Zbrojnych i Historii Militarnej, Muzeum Sztuki i Historii oraz Muzeum Motoryzacji, powstał z okazji 50-lecia niepodległości Belgii. Król Leopold II zapragnął upiększyć stolicę. Początkowo tereny parku pełniły rolę pola manewrowego dla pokazów armii. Dziś park to 30 ha ogrodów, stawów i wodospadów. </p>
                        
                          <p class= Oglądamy budynek Rady Europy oraz monument poświęcony ofiarom zamachu terrorystycznego w metrze w marcu 2016 r.

">

                          <p class=Dokładniej zapoznajemy się z okolicą Parlamentu Europejskiego, biegnącego tam Pasażu Solidarności i Parlamentarium. Do tego kwartału zabudowań dochodzimy przez park.

">

                            26-31 PAŹDZIERNIK 2017 Breda-Bruksela
                        
                          <p>Historia Parlamentu Europejskiego sięga 1952 r., kiedy powstała europejska wspólnota Węgla i Stali. </p>
                        
                            26-31 PAŹDZIERNIK 2017 Breda-Bruksela
                        
                            26-31 PAŹDZIERNIK 2017 Breda-Bruksela
                        
                          <p class=W Parlamentarium każdy dostał przewodnik multimedialny, mógł uczestniczyć w obradach w zaaranżowanej sali obrad UE, pojeździć walcami-autkami po miastach Europy wysłuchując historii uczestnictwa państw w Unii, jak też na koniec napisać swoje własne prośby-życzenia skierowane do polityków.

">

                            26-31 PAŹDZIERNIK 2017 Breda-Bruksela
                        
                            26-31 PAŹDZIERNIK 2017 Breda-Bruksela
                        
                            26-31 PAŹDZIERNIK 2017 Breda-Bruksela
                        
                          <p class= Po krótkim pobycie w Brukseli wyposażeni na drogę przez przemiłych pracowników ambasady ruszamy w powrotną podróż, która dzięki Firmie AGAT i jej kierowcom mija szczególnie szybko i bezproblemowo.   

">

                            26-31 PAŹDZIERNIK 2017 Breda-Bruksela
                        
                          <p class=Dziękujemy wszystkim, którzy umożliwili nam ten wyjazd, za tę kolejną lekcję historii w praktyce.

">
Powrót