Tutaj jesteś Kultura i oświata Wielkie Manewry Gimnazjalistów w...

Aktualności - Kultura i oświata

26-04-2016

Wielkie Manewry Gimnazjalistów w Sobieszynie-Brzozowej

Zdjęcie Artykułu

102 gimnazjalistów z 31 szkół z terenu województwa lubelskiego stawiło się na Manewrach Gimnazjalistów zorganizowanych w Zespole Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie.

22 kwietnia podczas uroczystej zbiórki pod budynkiem szkoły, przywitania uczestników manewrów, a także zaproszonych Gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele: Starostwa Powiatowego w Rykach, Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, Komendy Powiatowej Policji w Rykach, dokonał dyrektor szkoły Krzysztof Ślósarz.

W okolicznościowym przemówieniu Starosta Rycki Stanisław Jagiełło wyraził wielkie zadowolenie z tak licznej obecności gimnazjalistów, którzy zainteresowali się ofertą edukacyjną szkoły, świętującej w tym roku 120-lecie istnienia. Podkreślił, też że dzięki porozumieniu z WSOSP  i zaangażowaniu ppłk Dariusza Sprawki młodzież może tutaj poznać arkana sztuki wojskowej. Okoliczne przemówienia wygłosili również przedstawiciel WSOSP ppłk Dariusz Sprawka (koordynator manewrów)  jak i przedstawiciel KPP Policji podkom. Jacek Wójcik. Później wystrzał z hakownicy odpalonej przez Starostę dał sygnał do rozpoczęcia manewrów. 

Dzięki patronatowi Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie uczestnicy zgrupowania mieli okazję ćwiczyć sztuki walki, musztrę, rzucać granatem przymierzać odzież ochronną, a także wziąć udział w nocnym wymarszu okraszonym jak zwykle „zasadzką” połączoną z ostrzałem. Nie lada atrakcją dla uczestników była możliwość przejażdżki wojskowym UAZ-em, szkolenia linowe oraz strzelania z wiatrówek i łuku. Wielkie wrażenie na uczestnikach zgrupowania wywarł pokaz modelu latającego, stanowiący oprócz uroczystego przemarszu klas wojskowych przed gimnazjalistami zwieńczenie 24-godzinnych manewrów.

O atrakcje pierwszego dnia manewrów zadbała Komenda Powiatowa Policji w Rykach, która zgodnie z podpisanym porozumieniem obejmie patronat nad nowo tworzoną klasą policyjną.  Radiowozy, zbieranie odcisków palców, prezentacja akcesoriów policyjnych oraz psy robiły wśród młodzieży niesamowite wrażenie.

W zajęciach z młodzieżą z ramienia sprawujący honorowy patronat nad klasami wojskowymi Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił powietrznych w Dęblinie uczestniczyli: ppłk Dariusz Sprawka- koordynator zgrupowania, ppor. Jacek Piwoński, sierż. pchor. : Andrzej Górka, Daniel Myślak, Tomasz Grzywaczewski, Kamil Rybiński, kpr. pchor.- Rafał Piwoński i Dariusz Cydejko, szer. pchor.: Aleksandra Włodarczyk, Jakub Lubas, Marek Cebo i Damian Leńczuk

Pokaz modelu latającego: st. szer. pchor. Paweł Pasek

Zajęcia ze sztuk walki prowadził: st. chor. Tomasz Firut – ze Szkoły Podoficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie

Z ramienia patronującej klasie policyjnej Komendy Powiatowej Policji w Rykach zajęcia prowadzili: podkom. Jacek Wójcik, sierż. sztab. Piotr Majek, sierż. sztab. Monika Bieńczyk-Skóra, sierż. sztab. Michał Kornas, asp. Robert Magryta oraz asp. Hubert Stefaniak

 Zajęcia strzeleckie przeprowadził Romuald Witamborski.

W sprawne przeprowadzenie manewrów, zaangażowani byli uczniowie Zespołu Szkół w Sobieszynie- Brzozowej, którzy jak podkreśla ppłk. Sprawka- wzorowo wywiązywali się z powierzonych im zadań.

Po manewrach już odzywają się głosy gimnazjalistów, którzy zgodnie twierdzą, że BYŁO SUPER i że polecają wszystkim szkołę.

 

Wojciech Niedziółka

Wielkie Manewry Gimnazjalistów w Sobieszynie-Brzozowej

Powrót