Tutaj jesteś Kultura i oświata Eliminacje wojewódzkie Olimpiady...

Aktualności - Kultura i oświata

21-10-2016

Eliminacje wojewódzkie Olimpiady Wiedzy Turystyczno-Krajoznawczej LZS

Zdjęcie Artykułu

18 października 2016 roku w Dęblinie odbyły się eliminacje wojewódzkie Olimpiady Wiedzy Turystyczno-Krajoznawczej LZS. Głównym organizatorem zawodów było ZSZ nr 2 w Dęblinie i MULKS Libero Dęblin.

Zawody rozpoczęły się w Stężycy na obiekcie Wyspa Wisła. Dzięki temu wszyscy uczestnicy mogli podziwiać przepiękny krajobraz terenów nadwiślańskich powiatu ryckiego. Na rozpoczęciu eliminacji obecna była Przewodnicząca Rady Powiatu Ryki - Hanna Czerska Gąsiewska, która uroczyście powitała gości. Z ramienia LZS gości powitali Honorowy Sekretarz RW LZS w Lublinie - Elżbieta Orzechowska, Skarbnik RW LZS w Lublinie - Teresa Paczkowska oraz sekretarz RW LZS w Lublinie - Dariusz Piwoński.

O godzinie 10.00 ruszyła rywalizacja. W pierwszym etapie uczniowie zmagali się z kartografią – musieli odczytać dane z mapy i narysować profil terenu. W drugiej kolejności uczestnicy rozwiązywali test wiedzy o Podhalu – w jego zakres wchodziły: znajomość szlaków i szczytów górskich, znanych osobowości oraz historii związanych z tym regionem. Po dwóch testach przyszedł czas na trzeci. Tym razem związanym z hasłem tematycznym konkursu, czyli Słowacją. Uczniowie, aby zdać dobrze ten egzamin musieli wykazać się wiedzą z administracji, systemu politycznego i geograficznego naszego południowego sąsiada. Po zakończeniu prac pisemnych nadeszły etapy ,,w terenie”. Wszyscy uczestnicy musieli przejść czterokilometrową przepiękną trasę ze Stężycy do Dęblina. Ścieżka prowadziła wzdłuż wału nadwiślańskiego. Podczas wędrówki uczestnicy musieli wykonać trzy krótkie testy na trzech punktach kontrolnych. Pierwszy test dotyczył pierwszej pomocy, drugi Unii Europejskiej natomiast trzecim zadaniem było wymierzenie odległości „na oko”. Po przejściu wyznaczonego szlaku uczniowie mogli udać się na posiłek w warsztatach szkolnych ZSZ nr 2 w Dęblinie.

W olimpiadzie brało udział pięć szkół: ZSZ nr 2 w Dęblinie, ZO Róża Stara, ZSZ nr 1 w Dęblinie, ZS w Sobieszynie, Zespołu Szkół Techniki Rolniczej w Piotrowicach oraz poza konkurencją, chcąc zapoznać się ze specyfiką zawodów, dziewczęta ze Szkoły Podstawowej w Leopoldowie. Zawodnicy ZSZ nr 2 w Dęblinie nie byli „zbyt gościnni” i wygrali większość konkurencji.

Wyniki klasyfikacji szkół wyglądały następująco:
1. Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Dęblinie
2. Zespół Oświatowy  Róża Stara
3. Zespół Szkół Techniki Rolniczej w Piotrowicach
4. Zespół Szkół  im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie
5. Zespół Szkół Zawodowych  nr 1 w Dęblinie

Wyniki klasyfikacji indywidualnej wyglądały następująco:
1.Drużyna  Zespołu Oświatowego Róża Stara
2. Klaudia Jasek, Jakub Kopera – ZSZ nr 2 w Dęblinie
3. Agnieszka Kucułyma, Aleksandra Langwińska – ZSZ nr 2 w Dęblinie
4. Klaudia Reda, Patrycja Maraszek – ZSZ nr 2 w Dęblinie
5.Mikołaj Majchrzak, Damian Jerzo– ZSZ nr 2 w Dęblinie
6.Jakub Kopeć, Szymon Stosio – ZSZ nr 2 Libero w Dęblinie
Sześć najlepszych duetów otrzymało nagrody, a wszyscy uczestnicy upominki. Nagrody wręczał Starosta Rycki - Stanisław Jagiełło, Przewodnicząca Rady Powiatu - Hanna Czerska Gąsiewska, Burmistrz Miasta Dęblin - Beata Siedlecka, , honorowy sekretarz RW LZS -  Elżbieta Orzechowska oraz Wicedyrektor ZSZ nr 2 w Dęblinie - Mariola Sulima.
Trzy najlepsze szkoły i duety otrzymały pamiątkowe puchary.

Organizatorzy składają podziękowania dla Starostwa Powiatowego w Rykach, Urzędu Miasta w Dęblinie oraz bardzo gorąco menedżerom Wyspy Wisła za pomoc w organizacji imprezy wojewódzkiej.                                                                                       
Klaudia Reda i Jakub Kopera

Eliminacje wojewódzkie Olimpiady Wiedzy Turystyczno-Krajoznawczej LZS

Powrót