Tutaj jesteś Kultura i oświata Staż zawodowy w Sewilli? Dlaczego nie!

Aktualności - Kultura i oświata

02-11-2016

Staż zawodowy w Sewilli? Dlaczego nie!

Zdjęcie Artykułu

Gdy Boeing 737-800 linii Norwegian Air Shuttle rejs numer D85140 z Malagi do Warszawy zszedł poniżej podstawy chmur i dotknął kołami pasa lotniska 
im. Fryderyka Chopina chyba wszyscy uczestnicy wyjazdu do Sewilli odbywającego się w ramach projektu "Staż na start" będącego elementem programu Erasmus + poczuli smutek. Bo choć odbywali tam staż zawodowy przeznaczony dla uczniów kształcących się w zawodzie technik mechanik lotniczy to pobyt w Hiszpanii był dla wszystkich uczestników fajną przygodą i na długo pozostanie w ich pamięci.

Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Dęblinie rozpoczął działania związane
z organizacją zagranicznych staży dla swoich uczniów w roku 2014r. Doprowadziły one do opracowania projektu, w ramach którego uczniowie trzech szkół 
- z Warszawy, Bydgoszczy i Dęblina - odbywać będą staże zawodowe w stolicy hiszpańskiej Andaluzji - Sewilli. Głównym celem stażu jest oczywiście nabycie umiejętności dotyczących obsługi statków powietrznych, co w praktyce polega na realizacji czynności związanych z demontażem i montażem elementów konstrukcyjnych, obsługą tłokowych i turbinowych jednostek napędowych, instalacji hydraulicznych, zespołu śmigła czy wykonywania obsług bezpośrednio poprzedzających start samolotu.  Jednak kolejne grupy uczniów uczestniczących  w projekcie poznają kraj, w którym odbywa się staż, jego kulturę, język oraz co  szczególnie ważne "techniczny" język angielski. Działania te realizowane są zarówno w szkole, w trakcie zajęć przygotowujących do udziału w stażu jak i samego pobytu za granicą.

Uczniowie, którzy wrócili już z Hiszpanii oprócz zadań zawodowych realizowanych wspólnie z kolegami i koleżankami z Bydgoszczy mieli możliwość poznać Sewillę z jej atrakcjami turystycznymi, Kadyks z fantastycznym portem i Gibraltar, zarówno ten należący do Hiszpanii jak i Wielkiej Brytanii ze skałą gibraltarską oraz portem lotniczym, którego pas startowy jest jednocześnie drogowym ciągiem komunikacyjnym. Niewątpliwą atrakcją były studyjne wizyty na lotniskach. Na lotnisku AeroAljarafe po dokonaniu przeglądów przedstartowych samolotu Cessna 172 każdy uczestnik stażu wziął udział w locie takim samolotem, natomiast w Bazie lotniczej de Moron uczniowie mieli możliwość z bliska podziwiać stacjonujące tam samoloty Eurofighter Typhoon oraz oglądać w locie samoloty McDonnell Douglas F/A-18 Hornet.

Ostatni wieczór przeznaczony został na poznanie hiszpańskich zwyczajów kulinarnych. W trakcie "Tapas Night" uczniowie spróbowali tradycyjnych potraw. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się mariscos (camarón, calamar, pulpo), pollo en una salsa picante i tinto.
 
Doświadczenia zdobyte w czasie stażu pozwolą uczestnikom spojrzeć na swoje plany zawodowe z szerszej perspektywy, a pracownikom szkoły jeszcze lepiej zaplanować wyjazd kolejnych grup.

Staż zawodowy w Sewilli? Dlaczego nie!

Powrót