Tutaj jesteś Kultura i oświata Rzymskie wakacje uczniów „ryckiego...

Aktualności - Kultura i oświata

04-11-2016

Rzymskie wakacje uczniów „ryckiego ogólniaka” – wycieczka do Włoch 21-27.10.2016r.

Zdjęcie Artykułu

Tegoroczny październik nie zaoferował nam zbyt wiele ciepłej pogody. Silny wiatr i częste deszcze stopniowo zniechęcały uczniów do dalszej nauki. Nauczyciele i uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego w Rykach znaleźli rozwiązanie tego problemu – wyjazd do Włoch.

Uczniowie klas Id i IId z ochotą zebrali się przed budynkiem szkoły rankiem 21 października br. , gotowi na przeżycie prawdziwej przygody. Pierwsze godziny podróży odbyły się bez żadnych przeszkód, jednak trudność pojawiła się już na przystanku w pobliżu Wiednia. Okazało się, że autobus uległ awarii, a uczestnicy muszą poczekać na zastępczy pojazd, wysłany z Polski. Na stacji benzynowej w Austrii spędzili 12 godzin, co stało się obiektem żartów już do końca wyjazdu. Dzięki temu mieli szansę podziwiać Alpy.  Mimo trudów wielogodzinnej podróży, nikt nie był zniechęcony widząc pierwsze promyki włoskiego słońca.

Pierwsze dwa dni we Włoszech uczniowie spędzili w Rzymie. Poza spożywaniem dużych ilości makaronów, pizzy oraz kawy, mieli okazję zobaczyć Koloseum, Forum Romanum czy Fontannę di Trevi. Oprócz tego zwiedzili Panteon, a wszyscy chętni mogli udać się na mszę w języku polskim do Bazyliki Świętego Piotra w Watykanie. Następnego dnia uczestnicy zwiedzili ją dokładniej, a następnie udali się na dalszy spacer przez Schody Hiszpańskie, obok Pałacu Kwirynalskiego, Kościoła Św. Andrzeja na Kwirynale, Kościoła San Carlino alle Quattro Fontane, Pałacu Barberini do Fontanny Trytona i Fontanny Pszczół.

Kolejny dzień obfitował w dalsze wrażenia w postaci zwiedzenia Florencji, w tym między innymi charakterystycznej dla niej katedry Santa Maria del Fiore. Osoby zainteresowane mogły udać się do jednego z najstarszych muzeów w Europie, czyli galerii Uffizi. Florencja, choć tak różna od Rzymu, okazała się być równie piękna i fascynująca.

Ostatni dzień uczniowie spędzili na spacerze po znajdującym się na wodzie mieście zakochanych - Wenecji. Wenecja zachwyciła wszystkich swoimi wąskimi uliczkami, kanałami oraz przystojnymi gondolierami. Największe wrażenie na wszystkich zrobił jednak oświetlony nocą Plac Świętego Marka. Z tym zapierającym dech w piersiach widokiem nie mogło równać się nawet wnętrze znajdującej się na nim okazałej bazyliki. W odczuciach niejednego uczestnika wycieczki Wenecja okazała się najciekawszym punktem wycieczki, wywołując chęć jak najszybszego powrotu do niej.

Wracając do Polski po tygodniowej nieobecności, nikt nie miał wątpliwości, że miał szansę być uczestnikiem jednej z najciekawszych wycieczek zorganizowanych do tej pory w ryckim ogólniaku. Uśmiechów i miłych wspomnień nie zdołała zetrzeć nawet bezwzględna, październikowa pogoda czekająca na wycieczkowiczów po powrocie. Pocieszeniem dla wszystkich może być jedynie fakt, że jak wiadomo, wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, a do Włoch nie sposób pojechać tylko raz.
Renata Serafin

Rzymskie wakacje uczniów „ryckiego ogólniaka” – wycieczka do Włoch 21-27.10.2016r.

Powrót