Tutaj jesteś Kultura i oświata V SPOTKANIE POLSKO - IZRAELSKIE W I...

Aktualności - Kultura i oświata

02-12-2016

V SPOTKANIE POLSKO - IZRAELSKIE W I LO W RYKACH

Zdjęcie Artykułu

25 listopada br. odbyło się kolejne spotkanie młodych Izraelczyków z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego w Rykach. Wizyta trwała nieco krócej niż zwykle i miała charakter towarzyski.

Młodzież została przyjęta w sali gimnastycznej. Dla gości przygotowano część artystyczno –rozrywkową. Utalentowani uczniowie ryckiego LO mogli pochwalić się umiejętnościami wokalnymi. Repertuar obejmował głównie piosenki angielskie. Swoje głosy zaprezentowali: Daniel Filipek, Ania Filipek, Martyna Łukasiak, Ilona Ochnik, Weronika Pawelec oraz przybyli goście.

Nie zabrakło części edukacyjnej, poprowadzonej przez Ewę Olek i Tymoteusza Ślósarza. Młodzież z Izraela poznała krótką historię miasta oraz losy rodzin żydowskich mieszkających kiedyś w Rykach. Następnie uczniowie „ogólniaka” sprawdzili, ile goście wiedzą o Polsce w quizie przygotowanym specjalnie dla nich. Gwoździem programu, były wspólne tańce. Polonez i belgijka zrobiły ogromne wrażenie i każdy chciał spróbować swoich sił na parkiecie, który bardzo szybko się zapełnił.

Na koniec była wspólna herbatka, ciasto i rozmowy, na które, jak co roku było zbyt mało czasu.

Miłym akcentem była wymiana upominków i wspólne zdjęcia, które natychmiast znalazły swoje miejsce na portalach społecznościowych. Okazało się, że w tej kwestii nie ma barier i różnic kulturowych, nawet w przypadku Polaków i Izraelczyków.

Spotkania polsko- izraelskie w I LO w Rykach odbywają się od roku 2012, kiedy szkoła przystąpiła do programu „ Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów”. Rokrocznie przyjmujemy ok. 100- osobową grupę młodzieży i nauczycieli ze szkoły Eldas w Netanii.

Koordynator: Małgorzata Grzelak

V SPOTKANIE POLSKO - IZRAELSKIE W I LO W RYKACH

Powrót