Tutaj jesteś Kultura i oświata SZKOLNE KOLĘDOWANIE

Aktualności - Kultura i oświata

09-01-2017

SZKOLNE KOLĘDOWANIE

Zdjęcie Artykułu

23 grudnia 2016 r. w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Dęblinie miało miejsce kolędowanie.

Szkolny zespół muzyczny wykonał najpiękniejsze polskie kolędy, czyli: Wśród nocnej ciszy, Gdy się Chrystus rodzi, Przybieżeli do Betlejem pasterze, Gdy śliczna Panna, Pójdźmy wszyscy do stajenki, a także współczesną piosenkę z repertuaru Czerwonych Gitar - Jest taki dzień. W wykonaniu instrumentalnym można było usłyszeć kolędę Cicha noc. Szkolne koło historyczne przygotowało tego dnia informacje: dotyczące tradycji kolędowania, poszczególnych kolęd, które były śpiewane przez zespół. 

Kolęda jest nieodłącznym elementem Świąt Bożego Narodzenia. Z biegiem czasu kolędą zwano nie tylko pieśń bożonarodzeniową, ale także zwyczaj chodzenia po domach z życzeniami świąteczno–noworocznymi czy odwiedzanie przez kapłana parafian w ich domach. Trudno dziś ustalić dokładnie czas, kiedy pierwsze kolędy pojawiły się w Polsce. Prawdopodobnie mogło to być już w XIII wieku, kiedy to przybyli do nas franciszkanie. 

Kolędy nigdy nie poszły w zapomnienie, bo śpiewali je z ochotą wszyscy, młodzi i starzy. Przekazywano je też z pokolenia na pokolenie, dlatego zwieńczeniem występu było wspólne wykonanie (przez zespół, nauczycieli i uczniów) kolędy Przybieżeli do Betlejem pasterze. 

 

 

SZKOLNE KOLĘDOWANIE

Powrót