Tutaj jesteś Kultura i oświata Pasje naszych uczniów: Capoeira

Aktualności - Kultura i oświata

03-02-2017

Pasje naszych uczniów: Capoeira

Zdjęcie Artykułu

Uczestników szkolnej Wigilii zaintrygował Jakub Bujak, który przygrywał do jednej z kolęd na tajemniczym instrumencie- berimbau. Zapytany o szczegóły przyznał się, że od czterech lat trenuje brazylijską sztukę walki Capoeira i interesuje się kulturą tego dalekiego kraju.

Moja przygoda z treningami rozpoczęła się dzięki koledze. Ćwiczymy w Firleju pod okiem Professora (pisownia portugalska) Lagarto w grupie Camangula. Na zajęcia uczęszczają osoby o różnym stopniu zaawansowania. To właśnie dzięki takim zapaleńcom jak Proffesor ta sztuka walki staje się coraz popularniejsza w Polsce.

Capoeira to przede wszystkim sztuka walki, ale również muzyka, taniec i elementy akrobacji. Jako pierwsi zaczęli stosować ją brazylijscy niewolnicy, którzy właśnie w tańcu przemycali elementy sztuki walki. Aktualnie ćwicząc w szkole pod okiem st. chor. Tomasza Firuta elementy Krav magi, nie mam trudności z opanowaniem nowo wdrażanych elementów. Kopnięcia, półobroty, wykonuję z łatwością, gdyż ćwiczyłem je wcześniej ucząc się elementów Capoeira. Uczestniczę regularnie w eventach podpatrując mistrzów, których staram się naśladować, a tym samym doskonalić swoje umiejętności.

Być może dzięki mini pokazowi, któryś z moich kolegów, zarazi się moją pasją i będzie ćwiczył tę jakże atrakcyjną sztukę walki.

Na zakończenie tego niezwykłego spotkania przybliżającego tę nieco egzotyczną dyscyplinę, Jakub Bujak stwierdził,  że przez czynnie uprawiających ten sport, Capoeira określana jest jako gra, a nie walka. Wymaga koordynacji, zaangażowania i ciągłego poznawania kultury Brazylii.

Film z mini pokazu można obejrzeć na facebook-u szkoły sobieszynbrzozowa.

Wojciech Niedziółka

źródło: http://sobieszynbrzozowa.pl/pasje-naszych-uczniow-capoeira/


Powrót