Tutaj jesteś Kultura i oświata By ratowanie przebiegało na spontanie!

Aktualności - Kultura i oświata

26-05-2017

By ratowanie przebiegało na spontanie!

Zdjęcie Artykułu

Każdy może znaleźć się w sytuacji, gdy od niego będzie zależało czyjeś życie, a ściślej mówiąc, od sprawnego i fachowego udzielania pierwszej pomocy. W związku z tym, że młodzi ludzie mają zapał i chęci, nauczycieli Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Marii Dąbrowskiej w Dęblinie: Ewa Kania, Małgorzata Zagożdżon, Joanna Pardo, Anna Niedźwiecka oraz Agnieszka Skowron postanowili zorganizować Międzyszkolny Turniej Pierwszej Pomocy „Pomaganie na spontanie”. Turniej został objęty honorowym patronatem Starosty Ryckiego Stanisława Jagiełły, który zasponsorował nagrody i puchary dla najlepszych drużyn.

Na początku maja rozesłano zaproszenia do wszystkich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu ryckiego, aż 11 z nich postanowiło przyłączyć się do „zabawy”. Były to: Gimnazjum im. Jana III Sobieskiego w Sobieszynie, Gimnazjum w Zespole Szkół Ogólnokształcących  w Nowodworze, Gimnazjum nr 3 w Leopoldowie, Gimnazjum nr 3 w Dęblinie, Gimnazjum w Czernicu, Zespół Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie, Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. Leona Wyczółkowskiego w Rykach, I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie  w Rykach, Liceum Ogólnokształcące im. 15 Pułku Piechoty „Wilków” w Dęblinie, Ogólnokształcące Liceum Lotnicze im. Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury, Zespół Szkół Zawodowych nr 1  im. Władysława Korżyka w Rykach. Dwunastym uczestnikiem była drużyna gospodarzy, czyli Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Marii Dąbrowskiej w Dęblinie. Turniej odbył się 24 maja 2017 r. w godzinach 10.00 – 14.00, a rywalizowało w nim 48 uczniów, którzy przybyli na miejsce ze swoimi opiekunami.
 
Podczas spotkania uczniowie sprawdzali swoje umiejętności z zakresu ratowania ludzkiego życia. Turniej przeprowadzony został w 3 etapach. Pierwszym było nakręcenie i dostarczenie filmu instruktażowego „Jak udzielić pierwszej pomocy…” osobie nieprzytomnej, przy krwotokach, złamaniach, skręceniach, zwichnięciach bądź oparzeniach. Filmy zostały ocenione przez specjalistów oraz zaprezentowane uczestnikom na koniec zawodów. Dalsza rywalizacja odbywała się w części teoretycznej (test pisemny) oraz praktycznej. Na siedmiu stacjach z zadaniami problemowymi zawodnicy musieli odpowiedzieć na pytania ekspertów oraz wykonać wylosowaną czynność przeprowadzaną podczas pierwszej pomocy. Były to m.in. resuscytacja krążeniowo-oddechowa, pierwsza pomoc ofiarom wypadków samochodowych, opatrywanie urazów t.j. skręcenia, krwotoki, otwarte złamania, rany głowy.

W rolę „ofiar wypadków” wcielili się uczniowie klas ITEO oraz ITHG i jak zawsze, przy organizacji imprez, świetnie się spisali. Uczestnicy turnieju mieli także okazję założyć alkogogle i narkogogle, w których widzieli świat tak, jak osoba pod wpływem alkoholu i narkotyków. Próba chodzenia i wykonywania różnych czynności była bardzo pouczająca  i uświadomiła im, jak niebezpieczne jest spożywanie środków odurzających. W przerwie między kolejnymi etapami odbył się pokaz samoobrony wykonany przez Leszka Grzyba, trenera samoobrony w SFC Optima Dęblin. Na zakończenie turnieju, pod nadzorem Adama Kutego uczniowie mogli samodzielnie uruchomić gaśnice.
 
Tradycyjnie już, goście nie wyjechali z ZSZ nr 2 w Dęblinie głodni - czekał na nich słodki poczęstunek, zimne napoje oraz gorący posiłek z grilla przygotowany przez uczniów klasy IITG pod czujnym okiem p. Pawła i p. Stasia – szkolnych konserwatorów.
 
Sędziami podczas turnieju byli: Adam Kuty – specjalista do spraw BHP (dostarczył fantomy i gaśnice), Jadwiga Różańska – pielęgniarka z NZOZ Rodzinna Przychodnia Lekarska w Dęblinie (dostarczyła środki opatrunkowe), Joanna Chrzanowska – Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rykach (dostarczyła alkogogle i narkogogle), aspirant Jarosław Janeczek – Referat Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Rykach oraz młodszy brygadier Grzegorz Kardas – Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Rykach.
Zwycięzcy turnieju w kategorii „Najlepsza drużyna”:
  • I miejsce – Zespół Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie,
  • II miejsce – Zespół Szkół Zawodowych nr 1 im. Władysława Korżyka w Rykach,
  • III miejsce – Gimnazjum w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Nowodworze.
W kategorii „Najlepszy film” klasyfikacja wygląda następująco:
  • I miejsce – Gimnazjum w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Nowodworze,
  • II miejsce – Gimnazjum nr 3 w Leopoldowie,
  • III miejsce – Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Dęblinie.
 
Powrót