Tutaj jesteś Kultura i oświata Mundurowy Dzień Dziecka

Aktualności - Kultura i oświata

07-06-2017

Mundurowy Dzień Dziecka

Zdjęcie Artykułu

Z okazji Dnia Dziecka ppłk Dariusz Sprawka i podchorążowie z Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie przygotowali dla młodzieży dodatkowe zgrupowanie.

Tradycją było, że zgrupowania klas mundurowych odbywały się w systemie weekendowym. Tym razem na młodych adeptów wojskowości czekała niespodzianka. Po zakończonych czwartkowych lekcjach na młodzież czekała moc atrakcji. Plut pchor. Cezary Stiepowikow, st.kpr. pchor Marcin Cydejko, st.szer. pchor. Maksymilian Motyczynski i szer. pchor. Nina Pietroń wyruszyli z drużynami na planowe zajęcia.

Podczas dwudniowego szkolenia goszczący po raz pierwszy w Sobieszynie-Brzozowej plut pchor. Cezary Stiepowikow doskonalił z uczniami umiejętności związane z różnymi sposobami ewakuacji poszkodowanych osób, marsz ubezpieczony, zabezpieczanie skrzyżowań, doskonalenie postaw strzeleckich oraz zasady postępowania z potencjalnie niebezpiecznymi osobami. Przeprowadzone ćwiczenia pozwalają uczniom na zdobycie nowych umiejętności, a ich wielokrotne powtarzanie pozwala na wyrobienie pewnych procedur zachowań pozwalających na perfekcyjne wykonanie zadania, związanego z sytuacjami zaistniałymi na „polu walki”. Jak podkreślali plut. Stiepowikow i szer. Pietroń zdobyte podczas ćwiczeń umiejętności można wykorzystać również „w cywilu”. Zakładanie opatrunków i opasek uciskowych to umiejętności, które mogą być przydatne w codziennych, kryzysowych sytuacjach. Podczas manewrów nie zabrakło oczywiście ćwiczeń związanych z podstawami musztry, porannej zaprawy jak również innych form doskonalenia kondycji. Ostatnie sukcesy odniesione przez Brzozowiaków, to efekt wszechstronnego szkolenia odbywającego się na różnych polach. Strzelanie, pierwsza pomoc i bieganie to tylko niektóre z atutów uczniów klas mundurowych, którzy nie spoczywają na laurach, ale chcą odnosić nowe sukcesy.

Pierwszy dzień ćwiczeń zakończyło ognisko, podczas którego odbył się „pojedynek” klas pierwszych i drugiej, na piosenki żołnierskie. Zmęczeni, ale w doskonałych nastrojach uczniowie na długo zapamiętają nietypowe obchody Dnia Dziecka.

Zgrupowania to stały element szkolenia uczniów „od Kickiego”. Każde z nich oczekiwane jest z dużym utęsknieniem i traktowane jak święto. Czerwcowe zgrupowanie było ostatnim zgrupowaniem dla klasy drugiej, która kończy realizację Innowacji pedagogicznej „Podstawy wiedzy o wojskowości” i żegna się z mundurem. Teraz priorytetem dla nich stanie się przygotowanie do egzaminu maturalnego, ale przygody które przeżyli w trakcie zgrupowań i dodatkowych szkoleń (sztuki walki, spadochrony i strzelanie) na zawsze pozostaną w ich pamięci. Część z uczniów deklaruje, że chciałaby kontynuować swoją przygodę z mundurem.

Galerię zdjęć można obejrzeć pod linkiem: http://sobieszynbrzozowa.pl/mundurowy-dzien-dziecka/

Wojciech Niedziółka

Źródło: http://sobieszynbrzozowa.pl/mundurowy-dzien-dziecka/

Powrót