Tutaj jesteś Kultura i oświata PUCHAR POLSKI MODELI MAKIET SAMOLOTÓW...

Aktualności - Kultura i oświata

14-06-2017

PUCHAR POLSKI MODELI MAKIET SAMOLOTÓW KIEROWANYCH RADIEM

Zdjęcie Artykułu

W dn. 09-11.06.2017 r. Naukowe Koło Młodych Konstruktorów WSOSP wraz z Aeroklubem „Orląt” zorganizowało Puchar Polski Modeli Samolotów Redukcyjno-Latających. W tego typu mistrzostwach biorą udział modelarze, którzy wykonali model samodzielnie i ich model ma odzwierciedlać jak najwierniej oryginał. Zawody rozegrano w trzech klasach: F4C ( waga modelu do 15 kg), F4G (do 20 kg) i F4H ( tzw. półmakiety 15 kg).

Zawody rozpoczęły się w piątek oceną statyczną modeli, czyli sędziowie oceniali zgodność wykonania modelu w stosunku do oryginału, który prezentowany jest przez zawodnika w formie zdjęć i planów w załączanej dokumentacji. Modele startujące w zawodach są bardzo zaawansowane technologicznie. Wykonuje się je w zależności od okresu z którego pochodził model z tradycyjnych materiałów ale i z laminatów, włókna węglowego i aramidów. Sterująca nimi elektronika jest bardzo zaawansowana, modele posiadają stabilizacje żyroskopowe, są sterowane kilkoma częstotliwościami na raz i posiadają wiele urządzeń elektronicznych ułatwiających loty i miksujących różne funkcje w locie. W Pucharze wzięło udział 18 zawodników i 21 modele, trzy osoby startowały z dwoma modelami w różnych klasach. Żaden model podczas zawodów nie został rozbity ani uszkodzony. W sobotę odbyła się pierwsza i druga kolejka lotów a w niedzielę dokończono drugą kolejkę o dobyło się zakończenie. W zakończeniu wzięli udział: Burmistrz Miasta Dęblin Pani Beata Siedlecka, Vice przewodniczący Rady Powiaty Ryckiego Pan Stanisław Włodarczyk i Dyrektor Aeroklubu „Orląt” Pan inst. pil. Jarosław Matyszczak, którzy wygłosili przemówienia i wręczyli dyplomy, puchary, nagrody.

 

Wyniki pierwszych trzech miejsc w poszczególnych klasach są następujące:

W kasie F4C:

  1. Miejsce  Robert Fabjański z Aeroklubu Ostrowskiego z modelem Sopwith Camel  
  2. Miejsce Marek Dąbrowski z Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej z modelem SNJ-5 TEXAN
  3. Paweł Idczak z Aeroklubu Ostrowskiego z modelem Fokker DR 1

W kasie F4G:

  1. Miejsce Andrzej Westwal z KMLIK w Łasku z modelem PZL 106AR Kruk
  2. Miejsce  Robert Fabjański z Aeroklubu Ostrowskiego z modelem  Albatros DVa 3 1
  3. Miejsce  Adam Wetoszka z Aeroklubu "Orląt" Dęblin z modelem Sopwith Triplane

 

W kasie F4H:

  1. Miejsce Paweł Makać z Aeroklubu Warszawskiego z modelem Suchoj SU-26 MX
  2. Miejsce Jan Tarasiuk z Aeroklubu Gdańskiego z modelem Revolution II
  3. Miejsce Janusz Malarski z SMO „FENIKS”

 

Sponsorami mistrzostw byli: Powiat Rycki, Urząd Miasta Dęblin, Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych, Aeroklub „Orląt” w Dęblinie, Instytut Lotnictwa, Sklep Modelarski „Majsterklepka”, oraz osoby: Marek Próchniak, Adam Wetoszka, Lechosław Nyzak, Elżbieta Biela.

PUCHAR POLSKI MODELI MAKIET SAMOLOTÓW KIEROWANYCH RADIEM

Powrót