Tutaj jesteś Kultura i oświata ŚWIĘTO WYŻSZEJ SZKOŁY OFICERSKIEJ SIŁ...

Aktualności - Kultura i oświata

19-06-2017

ŚWIĘTO WYŻSZEJ SZKOŁY OFICERSKIEJ SIŁ POWIETRZNYCH W DĘBLINIE

Zdjęcie Artykułu

14 czerwca pod pomnikiem poświęconym Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt odbyły się jubileuszowe obchody Święta Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie zorganizowane z okazji 90-lecia jej powstania.

W uroczystym jubileuszu udział wzięli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych SZ, Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, władz centralnych, samorządowych ze Starostą Ryckim  Stanisławem Jagiełło na czele, administracji państwowej z Wojewodą Lubelskim Przemysławem Czarnkiem, organizacji społecznych, duchowieństwa, seniorów i sympatyków lotnictwa i prymusów Szkoły Orląt. Licznie przybyli także byli rektorzy i prorektorzy z wyższych uczelni współpracujących z Wyższą Szkołą Oficerską Sił Powietrznych. W święcie sprawującej honorowy patronat nad klasami wojskowymi Uczelni, wziął również udział pododdział uczniów klas I reprezentujący Zespół Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie, którym dowodził prymus szkoły: Wojciech Majek.

Licznie zgromadzeni na uroczystości Goście mieli okazję do wysłuchania okolicznościowego przemówienia Rektora-Komendanta WSOSP, generała brygady pil. dr Piotra Krawczyka, który wielokrotnie podkreślał wyjątkowość tego miejsca i ludzi, którzy ją współtworzą Trudno dzisiaj znaleźć w Polsce podobną Uczelnię, trudno znaleźć nawet i w Europie – z takim dorobkiem, z taką historią, z taką tradycją, z takimi Bohaterami. (…) Bo to właśnie ludzie – absolwenci tej Szkoły, są świadectwem jej wielkości– mówił gen. Krawczyk, przypominając sylwetki gen. Urbanowicza, płk. Krasnodębskiego, płk. Zumbacha, por. Meisnera i innych, którzy współtworzyli historię polskiego lotnictwa. Przedstawienie zebranym  historii szkoły przypomniało, że uczniowie szkoły oprócz zasad pilotażu uczeni byli i są zasad moralnych i etycznych, a także miłości Ojczyzny  Podchorążowie (…) jestem z Was bardzo dumny i dumna jest Was ta Szkoła – podkreślał generał Krawczyk kończąc swoje emocjonalne przemówienie.

Ważnym elementem uroczystości było nagrodzenie na wzorową służbę wyróżniających się przedstawicieli Kadry szkoły. Odznakę zasłużony żołnierz otrzymał m.in  ppłk Dariusz Sprawka, który od 9-lat z powodzeniem, realizuje w szkole „u Kickiego” Innowację pedagogiczną Podstawy wiedzy o wojskowości.  Nagrodzono również wyróżniających się podchorążych (awanse, listy pochwalne, nagrody rzeczowe)

Ostatnim akcentem Święta WSOSP była uroczysta defilada w której przy boku podchorążych maszerował pododdział z Sobieszyna-Brzozowej.  Po zakończonej uroczystości uczniów „od Kickiego” odwiedził Generał Krawczyk, który przed wykonaniem pamiątkowego zdjęcia podziękował młodzieży za udział w uroczystości i podkreślił, że czeka na nich w murach szkoły.  Niektórzy z uczniów z klas pierwszych poważnie myślą o nauce w dęblińskiej „Szkole Orląt” choć jak podkreślał gen. Krawczyk nie jest to droga łatwa i do realizacji marzeń potrzeba ciężkiej pracy i zamiłowania.

Wojciech Niedziółka

Po zakończonej uroczystości powiedzieli:

Wojciech Majek: udział w dęblińskich uroczystościach był dla mnie bardzo dużym wyróżnieniem, tym bardziej że stałem na czele moich koleżanek i kolegów na defiladzie. Na szczęście nie stresowałem się bardzo, gdyż wcześniej wszystko dokładnie przećwiczyliśmy i sądzę, że  wyszła nam bardzo dobrze, podobnie jak podchorążym z Dęblina

Klaudia Machnik: było to dla mnie bardzo duże wyzwanie które było dla mnie bardzo stresujące. Jednak jestem zadowolona że wszystko poszło tak jak należy

Marcin Wysokiński: czułem ogromną dumę, w przyszłości chciałbym studiować w „Szkole Orląt”. Na razie nie przewiduję innej alternatywy i zrobię wszystko, żeby realizować tam swoje marzenia. Dlatego bardzo trafiły do mnie słowa gen. Krawczyka, który powiedział, że zaprasza nas do studiowania w murach tej Uczelni.

Diana Pawlak: podczas uroczystości wszyscy staraliśmy się wykonać jak najlepiej powierzone zadania. Było to dla nas niezwykle wyróżnienie, które na długo zapisze się w naszej pamięci

Jarek Suska: ogromnie cieszę się, że mogliśmy uczestniczyć w tak wielkim wydarzeniu i defilować z podchorążymi.

 

Źródło: http://sobieszynbrzozowa.pl/swieto-wyzszej-szkoly-oficerskiej-sil-powietrznych-w-deblinie/

Powrót