Tutaj jesteś Kultura i oświata Dożynki Powiatowo-Gminne Stare...

Aktualności - Kultura i oświata

23-08-2017

Dożynki Powiatowo-Gminne Stare Zadybie 2017

Zdjęcie Artykułu

20 sierpnia br. na boisku sportowym w Starym Zadybiu odbyły się Dożynki Powiatowo-Gminne 2017.

Uroczystość rozpoczęła się polową Mszą Św. dziękczynną za plony.  Starościną i Starostą tegorocznych Dożynek Powiatowo-Gminnych byli Pani Karolina Domańska i Pan Zbigniew Cybulski.

Pani Karolina Domańska Bichta z mężem Jarosławem i z dwójką dzieci: Heleną i Ignacym mieszkają w miejscowości Janopol gdzie od 6 lat prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 55ha (25 własnych i 30 ha dzierżaw). W gospodarstwie dominuje hodowla bydła mlecznego. Gospodarstwo z sukcesem korzystało z dotacji PROW na lata 2007-2013 w celu modernizacji gospodarstwa.

Pan Zbigniew Cybulski z żoną Małgorzatą zamieszkują w miejscowości Kłoczew i mają dwoje dzieci: Amelię i Kacpra. Państwo Cybulscy prowadzą gospodarstwo rolne w Kłoczewie od 24 lat. Obecnie powierzchnia gospodarstwa wynosi 34 ha w tym 13ha dzierżaw. W gospodarstwie prowadzona jest hodowla bydła mlecznego. Państwo Małgorzata i Zbigniew Cybulscy korzystali ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007- 2013 na modernizacje gospodarstwa.

Wszystkich przybyłych na uroczystość gości powitał Starosta Rycki Stanisław Jagiełło wraz z Wójtem Gminy Kłoczew Zenonem Stefanowskim.

W tegorocznym Powiatowym Konkursie Na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy udział wzięło 7 wieńców, które oceniała Komisja Konkursowa w składzie: Stanisław Włodarczyk – przewodniczący, Małgorzata Grzechnik – członek, Małgorzata Maj – członek, Wioletta Mężyk – członek i Agnieszka Burcon -członek. Komisja dokonując oceny brała pod uwagę ogólny wyraz estetyczny, rodzaj użytych zbóż i dekoracji. Tegoroczny poziom wykonania wieńców był bardzo wysoki. Komisja miała trudne zadania, ostatecznie jury postanowiło przyznać następujące miejsca:

I miejsce Koło Gospodyń Wiejskich w Grabowie Ryckim (nagroda 800 zł)

II miejsce Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Kawęczyn (nagroda 650 zł)

II miejsce Klub Aktywnych Kobiet w Stężycy (nagroda 650 zł)

II miejsce Koło Gospodyń Wiejskich w Ułężu (nagroda 650 zł)

III miejsce Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Gęsia Wólka (nagroda 550 zł)

III miejsce Koło Gospodyń Wiejskich w Kletni (nagroda 550 zł)

III miejsce Koło Gospodyń Wiejskich w Zawitale (nagroda 550 zł)

Wieńce, które zajęły I i II miejsce będą reprezentować Powiat Rycki na Dożynkach Wojewódzkich 2017, które odbędą się 27 sierpnia br. na lotnisku w Radawcu.

W tym roku po raz pierwszy również publiczność mogła wybrać swój najpiękniejszy wieniec Dożynek Powiatowo-Gminnych 2017, poprzez oddanie głosu na specjalnie przygotowanych kuponach. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: Dagmara Janowska- przewodnicząca, Justyna Marchel- członek i Michał Wesoły – członek. W ramach konkursu wydano 359 kuponów. Największą liczbę głosów otrzymał wieniec przygotowany przez Delegację Wieńcową Nowego Zadybia, którego twórczynie otrzymały nagrodę pieniężną w wysokości 500 zł.  

Z pośród osób, które brały udział w konkursie wylosowano jedną nagrodę rzeczową oraz dwa zestawy upominków, które otrzymali:

Pani Danuta Pieńkosz z Warszawy – nagroda rzeczowa

Pan i Sylwia Przybylska z Gęsiej Wólki – zestaw upominków

Pani Beata Pyrka z Kawęczyna – zestaw upominków

Nagrody w konkursach wieńcowych ufundował Powiat Rycki.

Wręczono również nagrody w konkursie  na Najpiękniejszy Ogród w Powiecie Ryckim:

I miejsce: ogród Renaty Gos z Grabowa Szlacheckiego (nagroda 1500 zł)

II miejsce równorzędnie: ogród Marka Pastuszki z Ryk (nagroda 1100 zł)

III miejsce: ogród Karoliny Wolskiej z Leopoldowa (nagroda 700 zł)

wyróżnienie otrzymały ogrody: Haliny Kornas z Ryk oraz Marioli i Dariusza Cenkiel z Dęblina.

Nagrodę specjalną w głosowaniu internautów otrzymał ogród Marzeny Ziomek z Ryk (nagroda 500 zł).

Nagrody w konkursie ufundowali: Powiat Rycki, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, Centrum Ogrodnicze „DAGLEZJA na Zielonej” Małgorzata i Artur Maj.

O oprawę artystyczną tegorocznych Dożynek Powiatowo-Gminnych zadbali: Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Żelechowie, Zespół Ludowy „Kłoczewiacy” , Zespół „Żywica” z Białorusi, Zespół Tańca Ludowego „Ryki” z kapelą „Rykowiacy”, Zespół „Czerniczanki z Kapelą”. Gwiazdą wieczoru dożynkowego był zespół „LILI”.

Na uczestników festynu czekały m.in. stoiska promocyjne Oddziału Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, KRUS, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Spółdzielni Mleczarskiej w Rykach, Banku Spółdzielczego, Lokalnej Grupy Działania „Lepsza Przyszłość Ziemi Ryckiej”. W śród dodatkowych atrakcji przygotowanych przez organizatorów odbył się m.in. pokaz gotowania na dużej patelni w wykonaniu profesjonalnego kucharza, który przygotował gulasz z kaszą.

Impreza zakończyła się zabawą taneczna pod chmurką, na której grał zespół „Lawers”.

Honorowy patronat na Dożynkami Powiatowo-Gminnymi 2017 objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel. Patronat medialny objęli: Radio Lublin, Katolickie Radio Podlasie, Telewizja Magnes, Tygodnik Lokalny „Twój Głos”, Tygodnik „Echo Katolickie, portal internetowy Podlasie 24 PL

 

 

PODZIĘKOWANIE

Składam serdeczne podziękowania wszystkim, którzy okazali wsparcie, życzliwość i pomoc przy organizacji Dożynek Powiatowo - Gminnych Stare Zadybie 2017.

 Serdeczne podziękowania składam księżom, delegacjom wieńcowym, wystawcom, starostom dożynek, rolnikom, przedsiębiorcom, uczniom, zespołom artystycznym oraz wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w zorganizowanie i uświetnienie uroczystości dożynkowych.

Dziękuję Markowi Sawickiemu Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi za objęci honorowego patronatu nad powiatowo-gminnym świętem plonów.

Serdecznie dziękuję za objęcie patronatem medialnym: Radiu Lublin, Gazecie Lokalnej „Twój Głos”, Tygodnikowi „Echo Katolickie”,

            Za pomoc rzeczowa i finansową:

 1. EXKOM Przybysz Bauman sp. j.
 2. Ryszard Szczotka
 3. FREZ s.c.
 4. P.P.H. Rabbit Tadeusz Królik
 5. Monika Iga Królik
 6. ULMER sp. j.
 7. Przedsiębiorstwo Wielobranżowe MEBLOMIX
 8. P.H.U. LUST s.c.
 9. Sklep spożywczo-przemysłowy „LUCYNA” Henryk Stoń
 10. Henryk Jan Sitek
 11. Ban Spółdzielczy w Rykach
 12. ARTMAR sp. z o.o.
 13. JUWENT sp.j. Szymański-Nowakowski
 14. P.P.H.U. DAR-KLIMA Dariusz Zowczak
 15. Spółdzielnia POLFRAMET
 16. Piekarnia WAROWNY
 17. Gospodarstwo Ogrodnicze Małgorzata Suska
 18. Pracownia Florystyczna Wioletta Mężyk
 19. Piekarnia-ciastkarnia MARGO
 20. ROMEX Roma Iwanek
 21. WIRBUD
 22. Sklep „Lewiatan” Jacek i Małgorzata Szymańscy

 

Za pomoc organizacyjną: pracownikom Starostwa Powiatowego w Rykach, pracownikom Urzędu Gminy w Kłoczewie, pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Kłoczewie, dyrektorowi Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rykach, pracownikom Zarządu Dróg Powiatowych w Rykach, Komendzie Powiatowej Policji w Rykach, Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rykach, Jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Kłoczew, pracownikom Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rykach,

Mieszkańcom i Gościom dziękuję za tak liczne przybycie. 

                                   Z wyrazami szacunku
     Starosta Rycki
  Stanisława Jagiełło
Powrót