Tutaj jesteś Kultura i oświata Najlepsi sportowcy byli w Sobieszynie...

Aktualności - Kultura i oświata

19-05-2017

Najlepsi sportowcy byli w Sobieszynie i Dęblinie

Zdjęcie Artykułu

Z przeglądu prasy pochodzącej z XX-lecia międzywojennego wynika, że najlepszymi sportowcami mógł się poszczycić Dęblin i Sobieszyn. Ciekawostką jest, że część z ustanowionych wówczas rekordów przetrwała długie lata.

W datowanym na listopad 1923 roku piśmie „Stadion” czytamy m.in.: Sobieszyn jest jedną z nielicznych, o ile nie jedyną wsią w Polsce, w której sport zyskał sobie prawo obywatelstwa (…) inicjatorem czy też siewcą był p. Aleksander Zaleski (…), który w ubiegłym roku zawiązał w sąsiadującej z jego majątkiem Sobieszyńskiej Szkole Rolniczej –klub sportowy. Nim rok upłynął Sobieszyn, mógł się poszczycić rekordami WOZLA (Kola-Konarzewski). Kto zwiedzał Sobieszyn zobaczy w tamtejszym stawie dziesiątki chłopców wiejskich pływających (…) piłka nożna w Sobieszynie jest stosowana na jesieni oraz na wiosnę (…) zimą uprawiają zawodnicy sobieszyńscy uprawiają gimnastykę i jako wiosenny trening lekkoatletyczny (Sport na wsi, Stadjon nr 30, 1923, s. 8)

Zawody propagandowe

Drużyna atletyczna Polonii złożona z 6-ciu zawodników rozegrała 3 i 4 bm. w Dęblinie i Sobieszynie (25km. Od Dęblina) zawody z K.S. Sobieszyńskiej Szkoły Rolniczej (…) Cała okolica dęblińsko-sobieszyńska jest wielce usportowiona i liczby publiczności w Dęblinie, jak i w Brzozowej (Sob.) na pewno nie powstydziłaby się i Agrykola. Szczególnie wysoko sportowo stoi Sobieszyn(Zawody propagandowe KS Polonja w Dęblinie i Sobieszynie, Stadjon nr 20, 1924, s. 6-7)

Analiza wyników zawodów wskazuje, że w niektórych konkurencjach zawodnicy z Dęblina i Sobieszyna wygrywali z utytułowanymi zawodnikami Polonji Warszawa. Lokalni sportowcy wygrali konkurencje m.in.  rzutu oszczepem, w biegu na 100 m, 300 m. w pozostałych konkurencjach nieznacznie ulegli utytułowanym zawodnikom reprezentującym warszawski klub, którzy w pokazowych zawodach osiągnęli lepsze wyniki od rekordów WOZLA, a w chodzie poprawili rekord Polski (przyp. W.N.)

Mistrzowie z Sobieszyna

Uczyniliśmy ogromny krok na przód co do spopularyzowania lekkiej atletyki. Dziś już mistrzostwa nie są meczem Warszawa-Lwów, nagrody zdobywa i Poznań, i Łódź i Gniezno, i Sobieszyn! (Krok naprzód, Stadjon nr 33 1923 s.9)

Na wojskowo

Akcja przysposobienia wojskowego w powiecie garwolińskim przynosi coraz korzystniejsze rezultaty (…) 1 miejsce bieg 100 m. mężczyzn Olędzki 12 s., sztafeta 4*100 drużyna szkoły średniej rolniczej 55 s. (…) Rzut dyskiem Wysakowski (Sobieszyn) 30,90 m.; Rzut oszczepem Skwarek (Sobieszyn) 37,95; Pchnięcie kulą (7,250) Wysakowski (Sobieszyn) 9,50 (…) w strzelaniu z flowerów w pozycji stojąc nagrodę ok.-1 zdobył uczeń Piotrowski (Sobieszyn) (Polska Zbrojna nr 266 ,1927, s. 8)

Rejon 15pułku posiada obecnie 34 oddziały przysposobienia wojskowego (…) W ostatnich czasach zakupiono dla każdego oddziału flowery, przyrządów lekkoatletycznych oraz przyborów pomocniczych dla szkoły strzeleckiej. (Żołnierz Polski nr 25, 1927 r. s. 8)

 

Z lektury międzywojenne prasy wynika jasno, że małe ośrodki miejskie i wiejskie rozwijały się sportowo nie tylko dzięki wsparciu wojska, ale także determinacji nauczycieli wychowania fizycznego i ich wychowanków. Sportowcy w historii powiatu ryckiego zapisali swoją historię złotymi zgłoskami.

 

Wojciech Niedziółka

Źródło: http://pbpryki.pl/najlepsi-sportowcy-byli-w-sobieszynie-i-deblinie/

Powrót