Tutaj jesteś Kultura i oświata Niezwykłe dary Tadeusza Dorosia

Aktualności - Kultura i oświata

31-05-2017

Niezwykłe dary Tadeusza Dorosia

Zdjęcie Artykułu

Pamiątki dokumentujące przeszłość Swat i rodziny przekazał do zbiorów biblioteki powiatowej Tadeusz Doroś, którego pasją jest odtwarzanie historii naszego regionu.

Wśród przekazanych bibliotece darów największe wrażenia robią mapy z 1937 r. obrazujące działki i drogi usytuowane na terenie Swat. Układ przestrzenny miejscowości zmienił się, więc niezwykle cenne są oznaczenia naniesione na mapy przez darczyńcę. Drogi Modrzycka, Stężycka, Bobrowska funkcjonowały dawniej, a tylko dzięki zasłyszanym przez Pana Tadeusza historiom wiemy gdzie funkcjonowały. Ciekawostką jest, że w tej podryckiej miejscowości funkcjonowała kolej wąskotorowa łącząca m.in. sieć bunkrów, a także dokonywano zrzutów dla walczących z okupantem partyzantów (wg. Tadeusz Dorosia część z oryginalnych zasobników wykorzystywane jest przez mieszkańców jako poidła dla zwierząt)

Oprócz niezwykle efektownych, starannie wydrukowanych map zbiory powiatowej biblioteki zasiliły zdjęcia obrazujące przeszłość rodziny Dorosiów na których możemy odnaleźć dziadków i ojca ofiarodawcy pamiątek, a także jego szkolną przygodę w Szkole Podstawowej w Stawach.

Ostatnią grupę darów stanowią skany artykułów opracowanych przez Tadeusza Dorosia, które na przestrzeni ostatnich lat publikowała lokalna prasa. Znajdziemy w nich m.in. informacje o Swatach, a także o żołnierzach Orlika.

W trakcie wizyty w bibliotece powiatowej Tadeusz Doroś podkreśla, że wspólnymi działaniami możemy „ocalić od zapomnienia” cząstkę historii regionu. Nie robimy tego dla siebie, ale dla tych, którzy przyjdą po nas- dodaje

Dziękując za tak cenne dary zapraszam również innych do opowiedzenia swoich historii o regionie.

Wojciech Niedziółka

Źródło: http://pbpryki.pl/niezwykle-dary-tadeusza-dorosia/

Powrót