Tutaj jesteś Kultura i oświata Wieniec z Grabowa Ryckiego...

Aktualności - Kultura i oświata

29-08-2017

Wieniec z Grabowa Ryckiego najładniejszy w województwie

Zdjęcie Artykułu

27 sierpnia 2017 r. w Radawcu odbyły się Dożynki Wojewódzkie. Powiat rycki reprezentowały cztery wieńce przygotowane przez: Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Kawęczy, Klub Aktywnych Kobieta ze Stężycy, Koło Gospodyń Wiejskich z Grabowa Ryckiego oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Ułęża.

Delegacjom wieńcowym towarzyszyli przedstawiciele władz samorządowych: Wicestarosta Rycki Stanisław Włodarczyk, Wójt Gminy Kłoczew Zenon Stefanowski, Wójt Gminy Nowodwór Ryszard Piotrowski, Wójt Gminy Ułęż Krzysztof Olszak oraz Przewodniczący Rady Gminy Nowodwór Krzysztof Cybula.

Podczas tegorocznych Dożynek Wojewódzkich w konkursie wieńców uczestniczyło 38 wieńców z terenu województwa lubelskiego w dwóch kategoriach: wieniec tradycyjny oraz wieniec współczesny.

W tym roku na podium stanęły dwa wieńce z naszego powiatu. Komisja konkursowa nagrodziła pracę Pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Grabowa Ryckiego, których to wieniec zajął I miejsce w kategorii wieńców tradycyjnych oraz prace Pań z Klubu Aktywnych Kobiet ze Stężycy, których wieniec zajął III miejsce również w kategorii wieńców tradycyjnych.

 

Wyniki tegorocznego Wojewódzkiego Konkursu Wieńców Dożynkowych przedstawiają się następująco:

W kategorii wieńców tradycyjnych:

I miejsce Grabów Rycki, gmina Nowodwór, powiat rycki.

II miejsce Brzeziny, gmina Puchaczów, powiat łęczyński.

II miejsce Stasin, gmina Wojciechów, powiat lubelski.

III miejsce Garbów, powiat lubelski.

III miejsce Stężyca, powiat rycki.

W kategorii wieńców współczesnych:

I miejsce Pilaszkowice, gmina Rybczewice, powiat świdnicki.

II miejsce Marynin, gmina Konopnica, powiat lubelski.

III miejsce Bychawka, gmina Bychawa, powiat lubelski.

Wyróżnienie: Antopol, gmina Podedwórze, powiat parczewski.

 

Delegacjom wieńcowym reprezentującym powiat rycki towarzyszyło stoisko promocyjne, na którym można było zapoznać się z ofertą turystyczno-rekreacyjną oraz gospodarczą ziemi ryckiej oraz skosztować produktów spożywczych wytwarzanych przez przedsiębiorców z powiatu. Na stoisku można było również nabyć wyroby cukiernicze Piekarni Katarzyny Romaszko z Ułęża, która specjalizuje się w wyrobie sękaczy i mrowisk według tradycyjnej receptury.

Powiat rycki miał również swój „akcent” artystyczny podczas tegorocznych Dożynek Wojewódzkich. Na scenie w Radawcu wystąpił Zespół Śpiewaczy Karczmiska z Leopoldowa, który zaprezentował pięć ludowych utworów.

Gwiazdą festynu była wokalistka Natalia Nykiel, której występ poprzedziły koncerty zespołów disco polo. 

PODZIĘKOWANIE

Składam serdeczne podziękowania wszystkim, którzy okazali wsparcie, życzliwość i pomoc przy organizacji stoiska promocyjnego powiatu ryckiego oraz wyjazdu delegacji wieńcowych na Dożynki Wojewódzkie 2017 do Radawca.

Serdecznie dziękuję władzom samorządowym, delegacjom wieńcowym oraz pracownikom ośrodków kultury z gminy Kłoczew, Stężyca i Ułęż za kultywowanie tradycji dożynkowych.

Szczególne wyrazy podziękowania kieruję do sponsorów, którzy materialnie wsparli tę uroczystość: Piekarni "HEGA" S.J. Marek i Andrzej Gąska, Ubojni z masarnią KORYŚ w Kłoczewie, Spółdzielni Mleczarskiej w Rykach, Ciastkarni MARGO Mariusz Majchrzak ze Swat, Firmie EUROPOL Marek Czopek z Ryk oraz Firmie ROMEX Roman Iwanek z Ryk.

 

Dziękuję pracownikom Starostwa Powiatowego w Rykach, Zarządu Dróg Powiatowych w Rykach i Zespołu Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie za organizację i czuwanie nad sprawnym funkcjonowaniem stoiska promocyjnego powiatu. 

 

Z wyrazami szacunku

        Starosta Rycki

                Stanisława Jagiełło

 

 

 

 

Wieniec z Grabowa Ryckiego najładniejszy w województwie

Powrót