Tutaj jesteś Kultura i oświata Wycieczka do warszawskich Muzeów

Aktualności - Kultura i oświata

06-10-2017

Wycieczka do warszawskich Muzeów

Zdjęcie Artykułu

4 października odbyła się wycieczka do Muzeum Katyńskiego oraz Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej będąca efektem podpisanej we wrześniu b.r., współpracy pomiędzy Zespołem Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie i Muzeum Wojska Polskiego Dzięki wsparciu otrzymanemu ze Sztabu Generalnego WP, a także osobistemu zaangażowaniu płk. Janusza Pilzaka, wyjazd dla 39 najlepszych uczniów szkoły był całkowicie bezpłatny.

Muzeum Katyńskie już po raz drugi stało się celem wizyty uczniów „od Kickiego”. Tym razem przewodnikiem po usytuowanym w warszawskiej Cytadeli muzeum był dr Tomasz Szczepański, który przybliżył młodzieży informacje związane z męczeństwem oficerów, policjantów, funkcjonariuszy innych służb oraz inteligencji zamordowanych w 1940 r. przez NKWD. Muzeum umożliwiło młodzieży zetknięcie się z historią oraz ponadczasowymi wartościami patriotycznymi.

Uczestnicy wycieczki ofiarowali do zbiorów muzeum zdjęcie ppor. Stanisława Janickiego– ostatniego dziedzica dóbr Ułęż, którego śladów poszukiwali uczestnicy ubiegłorocznego wyjazdu. Wtedy właśnie okazało się, że oprócz wpisu na kamiennych epitafiach oraz księgach cmentarnych, Muzeum nie posiada w swoich zbiorach żadnego zdjęcia ppor. Janickiego (zdjęcie pozyskane zostało z prywatnych zbiorów Rodziny Stawskich z Ułęża).

W warszawskiej Cytadeli w najbliższych latach powstanie nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego. Warto przypomnieć, że oprócz tego Muzeum w kompleksie znajduje się również Muzeum X Pawilonu, które również warto odwiedzić.

Drugim punktem wycieczki było Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej usytuowane na warszawskiej Sadybie. Po chwilach wyciszenia i skupienia w Muzeum Katyńskim, na zwiedzających czekały nie lada atrakcje. Pierwsza z nich dotyczyła zgromadzonych w ekspozycji zewnętrznej kilkunastu historycznych czołgów, transporterów opancerzonych, wyrzutni rakiet i stacji radiolokacyjnych, których sam widok wywarł na młodzieży ogromne wrażenie. Po chwili okazało się, że dzięki pracownikom Muzeum WP jeden z nich został „odpalony” i wyprowadzony z parku maszyn. Atrakcją dla młodzieży była możliwość obejrzenia czołgu od środka. Niespodzianek tego dnia nie było końca, ponieważ w trakcie zwiedzania ekspozycji zewnętrznej okazało się, że dla młodzieży otwarta została kabina MIG-21. Korzystając z okazji młodzież mogła przekonać się ile jest miejsca w odrzutowym samolocie.

Muzeum na Powsińskiej posiada również przebogatą ekspozycję wewnętrzną z której największe wrażenie robiły łodzie saperskie oraz inne pojazdy zgromadzone na wystawie czasowej Wrzesień 1939. Zwiedzający muzeum mieli możliwość zobaczenia z bliska  uczestniczącego m.in. w wojnie 1920 r. czołgu Renault FT-17, który jest jedną z atrakcji wojskowych parad organizowanych z okazji Święta Wojska Polskiego i Święta Niepodległości.

Wyjazd wywarł na wszystkich uczestnikach ogromne wrażenie, dlatego kierujemy gorące podziękowania dla Wszystkich tych, którzy przyczynili się do jego organizacji. Szczególne słowa podziękowania kierujemy do zaprzyjaźnionego ze szkołą płk Janusza Pilzaka, pracowników Muzeum Katyńskiego i Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej. Państwa zaangażowanie sprawiło, że młodzież uczestniczyła w „żywej lekcji” historii, która pozostanie w ich pamięci na długo.

Podsumowując wędrówkę po warszawskich oddziałach Muzeum Wojska Polskiego Natalia Bauman stwierdziła: wyjazd był bardzo dobrze zorganizowany, przygotowano dla nas moc atrakcji.

 

Więcej informacji oraz zdjęcia z wydarzenia na stronie: http://sobieszynbrzozowa.pl/wycieczka-do-warszawskich-muzeow/

Powrót