Tutaj jesteś Kultura i oświata LEKCJA NA KOMENDZIE

Aktualności - Kultura i oświata

13-10-2017

LEKCJA NA KOMENDZIE

Zdjęcie Artykułu

W ramach innowacyjnej działalności szkoły, od 2 lat w Zespole Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie realizowane są zajęcia z „Podstaw wiedzy o policji” . 11 października grupa uczniów miała okazję do zwiedzenia Komendy Powiatowej Policji w Rykach.

Przewodnikami po nowoczesnym posterunku byli: Naczelnik Wydziału Kryminalnego podinsp. Piotr Długoszek oraz oficer prasowy ryckiej komendy mł. asp. Katarzyna Szewczuk.

Wielkim zaszczytem dla młodzieży była możliwość krótkiego spotkania z Komendantem Powiatowym Policji mł. insp. Kazimierzem Kulą, który zachęcał młodzież do związania się ze służbą mundurową, wskazując obszary, które należy rozwijać, żeby zostać funkcjonariuszem policji. To służba, która nie kończy się z końcem pracy. To sposób na życie. Rozwijajcie swoją sprawność fizyczną, kończcie dodatkowe kursy i szkolenia, uczcie się. To wszystko ma znaczenie przy rekrutacji do Policji- mówił Komendant.

Wielkie wrażenie na młodzieży zrobiła na młodzieży Komenda. Nowoczesna strzelnica, siłownia, pokoje okazań zwiedzane były przez młodzież z ogromnym zainteresowaniem. Przez chwilę, młodzież zagościła również „na dołku” poznając warunki w których przebywają zatrzymani. Towarzyszący uczniom policjanci opowiadali o specyfice pracy poszczególnych wydziałów, prezentując „ciekawostki” ryckiej komendy.

Jednak największa niespodzianka czekała na grupę na zakończenie wyjazdowej lekcji.  St. asp. Robert Magryta zaprezentował  elementy tresury psa policyjnego. Już od pierwszego wrażenia RAMZES budzi respekt, jednak dopiero pokaz jego umiejętności budzi podziw. Ogromna praca włożona przez funkcjonariusza podczas szkolenia psa, sprawiła, że Ramzes sprawnie reaguje na polecenia głosowe, jak i na gesty policjanta. W trakcie pokazu st. asp. Magryta wskazywał, że przysposobienia psa do służby wymaga wielkiej cierpliwości i wypracowania jasnych zasad współpracy. Muszę przygotować psa na sytuacje w których możemy znaleźć się podczas codziennej służby. Musi być on odporny na krzyk, uderzenia itp., ale należy pamiętać, żeby za każde prawidłowo wykonane zadanie psa należy nagradzać.

Uczestniczący w wycieczce uczniowie podkreślili, że chcieliby tam wrócić. Część z nich chce związać swoje dorosłe życie ze służbą w Policji.

Po wycieczce powiedzieli:

Martyna Markiewicz: na Komendzie zobaczyliśmy pomieszczenia dla osób zatrzymanych, siłownię, strzelnicę oraz niebieski pokój przeznaczony do przesłuchań najmłodszych. Zobaczyliśmy również jak pobiera się odciski palców

Filip Bielecki: Podczas wizyty w Komendzie Powiatowej w Rykach policjanci w niezwykle ciekawy sposób pokazali jak wygląda ich codzienna służba.

Aleksandra Matraszek: W związku z tym, że aktualnie nie było w celach zatrzymanych, mogliśmy je pozwiedzać. Byliśmy też w policyjnej strzelnicy i bogato wyposażonej siłowni. Spacerowaliśmy po wydziale prewencji, chodziliśmy do pokoi przesłuchań a nawet odwiedziliśmy dzielnicowych

Nina Redzik: najbardziej podobało mi się spotkanie ze starszym aspirantem Robertem Magrytą, który zaprezentował nam tresurę psa Ramzesa. Wrażenia z  przygotowanego pokazu na długo pozostaną w naszej pamięci

 

Wojciech Niedziółka

Źródło i galeria: http://sobieszynbrzozowa.pl/lekcja-na-komendzie-2/

Powrót