Tutaj jesteś Kultura i oświata VI SPOTKANIE POLSKO- IZRAELSKIE W I...

Aktualności - Kultura i oświata

09-11-2017

VI SPOTKANIE POLSKO- IZRAELSKIE W I LO W RYKACH

Zdjęcie Artykułu

2 listopada w I LO w Rykach odbyło się kolejne, szóste już, spotkanie młodych Izraelczyków z uczniami liceum. Spotkania polsko- izraelskie w I LO w Rykach odbywają się od roku 2012, kiedy szkoła przystąpiła do programu „ Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów”. Rokrocznie szkołę odwiedza ok . 100-osobowa grupa młodzieży i nauczycieli ze szkoły ELDAD w Netanii.

Tegoroczna, wizyta 60-osobowej grupy młodzieży z Izraela trwała nieco krócej niż zwykle, ok. 3 godzin i miała charakter towarzyski. Młodzież została przyjęta w sali gimnastycznej, gdzie dla gości  przygotowano część artystyczno –rozrywkową:  piosenki  / głównie angielskie/, quiz sprawdzający  wiedzę o Polsce oraz  wspólne tańce. Polonez i belgijka zrobiły ogromne wrażenie na gościach, którzy szybko dołączyli do licealistów na parkiecie.  Na koniec spotkania była wspólna kawa, herbata, ciastka i rozmowy, na które jak co roku było zbyt mało czasu.

Miłym akcentem była wymiana upominków /ufundowanych przez Powiat Rycki i Radę Rodziców/ i wspólne zdjęcia, które natychmiast znalazły swoje miejsce na portalach społecznościowych. Okazało się, że w tej kwestii  bariery i różnice kulturowe nie istnieją.

Krótka wizyta w szkole była związana z dodatkowym punktem programu – wizytą na Kirkucie – cmentarzu żydowskim, przy ulicy Piaskowej.  To rzadko odwiedzane miejsce, uporządkowane przed Dniem Wszystkich Świętych przez pracowników i uczniów kl. IIa I LO, w strugach deszczu odwiedzili  młodzi Izraelczycy. W powadze i w zadumie kilkudziesięcioosobowa grupa młodzieży wraz z opiekunami porządkowała otoczenie macew, paliła znicze i modliła się.

M.Grzelak

VI SPOTKANIE POLSKO- IZRAELSKIE W I LO W RYKACH

Powrót