Tutaj jesteś Kultura i oświata Uczniowie ZSZ nr 1 w Dęblinie...

Aktualności - Kultura i oświata

27-11-2017

Uczniowie ZSZ nr 1 w Dęblinie zwiedzają Irlandię- rozdział I Killarney

Zdjęcie Artykułu

Po pracowitym tygodniu przyszedł czas na pierwszą wycieczkę po malowniczej Irlandii - uczestnicy praktyk na Zielonej Wyspie z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Dęblinie wraz z opiekunami, udali się na wycieczkę do urokliwego Parku Narodowego Killarney (Páirc Náisiúnta Chill Airne), położonego około 70 km na zachód od miejsca ich pobytu.

To piękny park zajmujący powierzchnię ponad 10 tysięcy hektarów, uznany za rezerwat biosfery UNESCO. Park założony został w 1932 roku, jest swoistym pomnikiem przyrody, ostoją jelenia europejskiego. W jego obrębie znajdują się trzy jeziora polodowcowe, których wspaniałe wody można podziwiać stojąc nad ich brzegiem. Uczestnicy wycieczki mieli również okazję zobaczyć wnętrza XIX wiecznej rezydencji Muckross (Theach Mhucrois), w której to wizytę złożyła między innymi królowa Victoria. Spędziła ona w pałacu zaledwie trzy dni, a jak poinformował przewodnika, na jej wizytę szykowano się przez 6 lat, urządzając nawet dla królowej specjalny ogród, który mogła podziwiać z okien swojej sypialni. Pałac jest w stylu wiktoriańskim z 1843 roku. Wnętrza rezydencji zachwycają swoim tradycyjnym XIX wiecznym wystrojem, dekoracjami myśliwskimi na ścianach oraz doskonale zachowaną kuchnią wraz ze sprzętem kuchennym.

W otoczeniu pałacu znajdują się przepiękne ogrody, w których wiosną kwitną rododendrony oraz roślinność śródziemnomorska. Po spacerze w ogrodach wszyscy udali się nad wodospad Torc (Easach Toirc), znajdujący się w obrębie parku. Wodospad położony jest u podnóża góry Torc i ma 18 m. wysokości.

Następnie uczniowie zwiedzali miasteczko Killarney (Cill Áirne), typowe irlandzkie town, drugie co do wielkości miasto hrabstwa Kerry, gdzie chodząc ulicami można podziwiać tradycyjne Irlandzkie budownictwo. W mieście znajdują się wyjątkowe zabytki m.in. XIV-wieczny Castle Ross (ruiny zamku), St. Mary’s Cathedral (katedra) czy Muckross Abey (ruiny opactwa).

 Logotypy

Uczniowie ZSZ nr 1 w Dęblinie zwiedzają Irlandię- rozdział I Killarney

Powrót