Tutaj jesteś Kultura i oświata UCZNIOWIE OD KICKIEGO W DĘBLIŃSKIEJ...

Aktualności - Kultura i oświata

01-12-2017

UCZNIOWIE OD KICKIEGO W DĘBLIŃSKIEJ SZKOLE ORLĄT

Zdjęcie Artykułu

28 listopada był niezwykle intensywnym dniem dla uczniów Zespołu Szkół im. Kajetana hr. Kickiego, którzy spędzili go na odwiedzinach w sprawującej honorowy patronat nad klasami wojskowymi Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie.

Dzień otwarty

WSOSP w Dęblinie jak co roku otworzył swoje podwoje dla wszystkich zainteresowanych lotnictwem i realizowaniem swoich pasji. Moc atrakcji czekała tego dnia na zwiedzających. Dzięki świetnej koordynacji 4 grupy uczniów z Sobieszyna-Brzozowej mogły poznać szkołę lotniczą i jej wyposażenie. Pewnym ograniczeniem dla zwiedzających było to, że tego dnia na uczelni odbywały się normalne zajęcia, więc nie wszystkie grupy mogły spróbować swoich sił na symulatorach lotu, katapultowania, czy skoków spadochronowych. Tego typu przyrządy i urządzenia pozwalają młodym adeptom lotnictwa na oswojenie się z maszynami i procedurami. Informacje i umiejętności zdobyte na symulatorach, wiernie imitujących prawdziwe sytuacje i lotniska, podchorążowie będą wykorzystali,  kiedy zasiądą za sterami prawdziwych maszyn.

Tego typu wycieczki mają przede wszystkim wymiar edukacyjny. Dzięki odwiedzinom „u nawigatorów” uczniowie dowiadują się jak bardzo potrzebna jest perfekcyjna znajomość języka angielskiego, a odwiedziny na poszczególnych wydziałach pozwalają „odnaleźć sens” nauki matematyki i fizyki.

Zwieńczeniem przedpołudniowej wizyty na WSOSP-ie było spotkanie z Sławkiem Hesja Krajewskim, który opowiadał o swoich fotografiach lotniczych. Był to kolejny człowiek z pasją, którego młodzież miała okazję spotkać tego dnia w murach dęblińskiej uczelni. Fotograf zachęcał młodych ludzi, żeby robili w życiu to co lubią, nie byli przeciętni i żeby w tym co robią towarzyszył im uśmiech. Nie bądźcie: do kreski róbcie coś więcej– dodawał autor fascynujących zdjęć lotniczych…. Uczestnicząca w spotkaniu Aleksandra Kiliszek wspomina: prezentujące fotografie były zadziwiające i inspirujące (…) zapierały dech w piersiach.

Na większości zwiedzających największe wrażenie zrobiły symulatory, a także prezentowane w hangarach samoloty i śmigłowce. Duże wrażenie zrobiła również prezentacja bezzałogowców, których obsługi uczą się adepci wojskowości. Szczęśliwcy mogli tego dnia „katapultować się”, zasiąść za sterami symulatora lotu i przez kilka chwil poczuć się jak prawdziwy pilot.

Tego dnia w trakcie zwiedzania uczelni spotkaliśmy „znajomych”, którzy wspierali bądź nadal wspierają edukację wojskową w Sobieszynie-Brzozowej. Mieliśmy okazję do krótkiego spotkania z ppor. Andrzejem Górką oraz podchorążymi, którzy na co dzień studiują w dęblińskiej Alma Mater. Miłym akcentem była możliwość spotkania z Hubertem Bazdygą, absolwentem szkoły, który od października jest studentem dęblińskiej uczelni.

 

Dzień podchorążego i defilada

Wieczorem drużyna reprezentacyjna „od Kickiego” po raz drugi uczestniczyła w Święcie Podchorążych.  Wielkie przeżycie dla 24 starannie wyselekcjonowanych uczniów i pocztu sztandarowego, którzy reprezentowali szkołę podczas święta ustanowionego na pamiątkę wybuchu Powstania Listopadowego.

Uroczyste wyprowadzenie pododdziałów na plac, orkiestra i kompania reprezentacyjna WSOSP sprawiły, że uroczystość miała wyjątkowy charakter, a uczestniczący w niej uczniowie „od Kickiego” czuli dumę, gdy obok nich przemaszerował gen. bryg. pil. dr Piotr KRAWCZYK w asyście honorowego dowódcy uroczystości plut. pchor. Pawła Sadowskiego.

Później przyszedł czas jak podkreślają uczniowie, wzruszającego przemówienia generała Krawczyka, który dziękował podchorążym za dotychczasowe dokonania i zachęcał ich do bycia jeszcze lepszymi.  Wyrazem uznania dla podchorążych były awanse, nagrody rzeczowe i finansowe, które uzyskali wyróżniający się studenci.

Zwieńczeniem wtorkowej uroczystości była defilada w której razem z pododdziałami Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie przemaszerowali uczniowie od Kickiego dowodzeni przez kpr. pchor. Maksymiliana Motyczyńskiego, a później przyszła pora na pamiątkowe zdjęcie z Rektorem-Komendantem WSOSP, który każdemu z uczniów uścisnął dłoń, dziękując za udział w uroczystości.

Podsumowując wyjazd Diana Pawlak stwierdziła: podczas podniosłej uroczystości Rektor-Komendant skierował piękne słowa do zgromadzonych podchorążych. Dają one ogromną motywację do pracy nad sobą i walczenia o lepszą przyszłość, a podekscytowana Agnieszka Bryzek dodaje: to był dla nas wielki zaszczyt móc uczestniczyć w Święcie Podchorążych (…) Defilada z Nimi to dla mnie coś wielkiego, co na zawsze pozostanie w mojej pamięci.

Wojciech Niedziółka

 

Galeria i źródło: http://sobieszynbrzozowa.pl/uczniowie-od-kickiego-w-deblinskiej-szkole-orlat/

Powrót