Tutaj jesteś Kultura i oświata Tropem Wilczym - Bieg Pamięci...

Aktualności - Kultura i oświata

12-03-2018

Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Zdjęcie Artykułu

Fundacje „Wolność i Demokracja” oraz „Wolne Dźwięki” byli organizatorami w 6. edycji wydarzenia o nazwie „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” – największego biegu pamięci w Polsce. Tegoroczna, 6. edycja Biegu „Tropem Wilczym” była wyjątkowa, ponieważ odbyła się w roku, w którym świętujemy 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. 4 marca br. w skali całego kraju w biegach wystartowało ok. 70 tysięcy biegaczy z 333 miejscowości w Polsce.

Lokalną edycję biegu, która rozegrana została na trasie okalającej Zespół Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie-Brzozowej zorganizowało Stowarzyszenie Sportowe Lost in Sport. Udział w przedsięwzięciu wzięło ponad 100 biegaczy i dęblińsko-rycka grupa „kijkarzy”

W Biegu głównym zwyciężył Krzysztof Polak reprezentujący drużynę Multimedia Runners, a najlepszymi zawodnikami reprezentującymi szkołę „u Kickiego” byli: Kacper Kowalik (17 miejsce) i Dominika Łukasik (22 miejsce).

W Biegu honorowym najlepszy był Maciej Walasek z grupy biegowej Biegusiem.pl, a na drugim miejscu zameldował się reprezentant szkoły w Sobieszynie-Brzozowej Daniel Kraszewski. Podkreślenia wymaga fakt, że bieg honorowy w kategorii dziewcząt zdominowały uczennice „od Kickiego” Natalia Bauman zajęła I miejsce, a zaraz za nią na metę biegła  Magdalena Kłak. 

Każdemu z uczestników biegu dyrektor szkoły Krzysztof Ślósarz wręczył pamiątkowe medale, a Organizatorzy puchary i dyplomy.

Po zakończonym biegu, można było sprawdzić swoje umiejętności w strzelaniu, zasmakować przepysznej grochówki, a także zostać Honorowym Krwiodawcą.

Warto przypomnieć, że szkoła w Sobieszynie-Brzozowej ma „swój epizod” związany z Żołnierzami Niezłomnymi. w maju 1944 oddział Mariana Bernaciaka „Orlika”, przeprowadził akcję na obóz szkoleniowy Hitlerjugend, który miał swoją siedzibę w szkole. Więcej o akcji można przeczytać w książce Jerzego Ślaskiego, Żołnierze wyklęci., a także wspomniana jest m.in. w książce 110 lat szkoły w Sobieszynie-Brzozowej.

 

Wojciech Niedziółka

Po zakończonym biegu powiedzieli

Maciej Lorenc: Sobieszyn Brzozowa to jedno z najlepszych miejsc do przeprowadzenia takiej imprezy biegowej jaką jest upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych. Świetna organizacja, rodzinna atmosfera, przepiękna trasa biegowa, pogoda i wiele innych rzeczy sprawiło że imprezę uważam za wyjątkowo udaną. Dziękuję i gratuluję organizatorom, dyrekcji szkoły i przede wszystkim młodzieży szkolnej która aktywnie włączyła się pomagając przy organizacji. Do zobaczenia za rok.

Mariola Masiczak-Szyszko: Wielką przyjemność sprawił mi udział w wydarzeniu „Bieg Tropem Wilczym”, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Sportowe Lost in Sport na terenie szkoły , której jestem absolwentką. Lata spędzone na Brzozowej – nauczycieli, których tu spotkałam, swoją wychowawczynię Panią Danutę Zimę, koleżanki i kolegów zawsze wspominam z dużym wzruszeniem. Toteż z chwilą gdy dowiedziałam się, że na terenie mojej szkoły, odbędzie się tak ważne wydarzenie, wiedziałam, że muszę wziąć w nim udział. Pięknie przygotowaną trasę- pośród stawów i lasów przeszłam wspólnie z koleżankami i kolegami z grupy nordic walking „DębRy”, której trenerem jest Pan Tadeusz Stoń z MOSiR w Rykach. Cieszę się, że mogłam w ten sposób uczcić pamięć żołnierzy, którzy poświęcili swoje życie w walce o wolność i honor Polski. 

Natalia Bauman: mimo, że na dworze było zimno panowała ciepła atmosfera. Wytyczona trasa wokół mojej szkoły przybiegała po takich terenach, że wrażenia, które mi towarzyszyły będą niezapomniane. Brałam udział w biegu i jestem za tym żeby organizować takie przedsięwzięcia mu pamięci Wielkich Bohaterów.

Daniel Kraszewski: Biorąc udział w tym biegu nie tylko sprawdziłem się sportowo przede wszystkim uczciłem pamięć Żołnierzy Wyklętych. Jestem dumny również z innych osób ze tak licznie poprzez udział w tym przedsięwzięciu uczcili Bohaterów.

Powrót