Tutaj jesteś Kultura i oświata Podchody historyczne z biblioteką w tle

Aktualności - Kultura i oświata

14-05-2018

Podchody historyczne z biblioteką w tle

Zdjęcie Artykułu

9 maja grupa uczniów klasy 2a Gimnazjum Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Rykach uczestniczyła w podchodach historycznych, których celem było przybliżenie młodym ludziom historii regionu. Okazją do spotkania była przypadająca w tym roku, 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

Start do nietypowej lekcji historii nastąpił na terenie Zespołu Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie, a jego półmetek zaplanowano przy pomniku w Lendzie. Podczas podchodów młodzi ludzie z zapałem odnajdywali poukrywane koperty w których znajdowały się informacje o wydarzeniach i postaciach związanych z odwiedzanymi miejscami. Podczas przemarszu przywoływano postacie: fundatora szkoły Kajetana hr. Kickiego, Jana III Sobieskiego, którego przodkowie pisali się „de Sobieszyn” (z Sobieszyna), Stanisława Wojciechowskiego Cyryla Ratajskiego i innych, którzy wpisali się w historię sobieszyńskiej ziemi. Przy leśnym krzyżu wystawionym przez Mariana Jakubiaka i jego uczniów wspominano o Powstaniu Listopadowym i Solidarności, a nieopodal Podlodowa wspominano legendarnego dowódcę Dywizjonu 303- Witolda Urbanowicza, który w okresie poprzedzającym II wojnę światową- szkolił młodych adeptów wojskowości na lotnisku w Ułężu. Przypomniano również o ziemiańskich dworach i pałacach, które do dziś dnia można oglądać na terenie Gminy Ułęż (Sarny, Podlodów, Ułęż, Sobieszyn) i Powiatu Ryckiego (Jagodne)
 
Spotkajmy się w bibliotece
 
Uczestnicy podchodów dostali zadanie aby po zakończonym przedsięwzięciu udać się do biblioteki, aby odszukać jak najwięcej informacji dotyczących wspominanych podczas przemarszu postaci i wydarzeń, tak, aby rozbudować swoją wiedzę dotyczącą historii regionu. Pomocą dla młodych odkrywców historii będzie m.in wydany staraniem Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rykach „Przyczynek do dziejów Powiatu Ryckiego”, a także inne opracowania dotyczące historii regionu dostępne w lokalnych bibliotekach.
 
Przemarsz, ćwiczenia i ognisko
 
Niezwykłą atrakcję dla uczestników niespełna 10 kilometrowego rajdu była namiastka „ćwiczeń z wojskowości” zafundowana przez Julkę Radomską, która pokazała gimnazjalistom na czym polega bieg po lesie, podpór przodem i kibadaczi.
Po zakończonym przemarszu podczas, którego klasę 2 a odwiedził dyrektor Gimnazjum Waldemar Głowienka, odbyło się ognisko podczas, którego można było zregenerować siły i porozmawiać o nowo odkrytych miejscach, które zachwycają nie tylko swoimi walorami historycznymi, ale także przyrodniczymi.
 
Po podchodach powiedzieli:
 
Maja: Moim zdaniem wyprawa na Brzozową była udana. Brałam już kilka razy udział w podchodach, ale te miały inny, ciekawy dla mnie charakter. Gdyby była możliwość, wzięłabym w nich udział jeszcze raz. Trasa niezbyt ekstremalna, dostosowana do możliwości osób, które niezbyt często spędzają czas w terenie.Polecam!
 
Mateusz: Wycieczka i podchody historyczne były „zarąbiste” czyli super! Niestety dam 9 punktów na 10, bo trwały zbyt krótko (….) Wszyscy na pewno wytrwaliby jeszcze ze 3 godziny. Atmosfera miła, przewodnik miły i zaangażowany w swoją pracę. Chętnie powtórzyłbym tę zabawę
 
Zuzia: Bardzo dobra organizacja. Na trasie mogło być więcej utrudnień, zadań wymagających wysiłku fizycznego. Dobrze, że trasa nie była krótka. Wiele się dowiedziałam o historii w naszym powiecie. Uważam, ze był to naprawdę miło i ciekawie spędzony czas. Z chęcią powtórzyłabym taka przygodę jeszcze raz.
 
Filip: Myślę, że wszystkim się podobało- niekoniecznie naszym nogom. Wróciliśmy do domu zmęczeni, ale dumni z siebie. Organizacja na medal. Sympatyczny Pan Wojtek, nasz przewodnik. Uczennica szkoły- nasz fotograf- z humorem. Chcielibyśmy to powtórzyć.
 
Wojciech Niedziółka
 
 

Podchody historyczne z biblioteką w tle

Powrót