Tutaj jesteś Kultura i oświata Warsztaty z portugalskiej muzyki i...

Aktualności - Kultura i oświata

21-05-2018

Warsztaty z portugalskiej muzyki i tańca - praktyki zagraniczne uczniów ZSZ nr 2 w Dęblinie

Zdjęcie Artykułu

Stowarzyszenie Intercultural Associaton Mobility Friends, które gości uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 z Dęblina w Barcelos, dołożyło wszelkich starań, aby uczniowie jak najlepiej poznali kulturę i poczuli klimat Portugalii.

Jedną z atrakcji przygotowanych przez gospodarzy był wieczór z portugalskim folklorem. Uczniowie mieli okazję obejrzeć na żywo grupę tańca i pieśni Grupo de Danças e Cantares de Barcelos, która przybyła do kampusu z prawie półtoragodzinną wizytą. Tancerze, ubrani w tradycyjne portugalskie stroje, opowiadali o zwyczajach regionu i muzyce fado. Na spotkaniu można było usłyszeć także kilka instrumentów charakterystycznych dla tego regionu m.in. reco-reco, cavaquinhon i concertinas.
 
Głównym punktem programu był jednak pokaz lokalnych tańców, m.in. Vira Trespassado, Malhão de Entrada, Valentim i Regadinho. Ku wielkiemu zaskoczeniu, ale i radości, po każdym z prezentowanych tańców uczniowie z Dęblina byli  proszeni o powtórzenie choreografii. Mieli, więc rzadką okazję zmierzyć się z krokami, które na pierwszy rzut oka nie wydawały się trudne, ale za to bardzo żywiołowe. Z początku uczniowie nieśmiało wchodzili na parkiet, aby przy ostatnim z tańców zapełnić go niemal w całości. Nie obyło się bez potknięć, licznych pomyłek a czasami nawet improwizacji, co niezmiennie budziło salwy śmiechu obecnych w sali. Na zakończenie spotkania, uczniowie z ZSZ nr 2 w Dęblinie zaprezentowali własny układ taneczny, zapraszając tym razem członków zespołu do wspólnej zabawy.
 
Warsztaty z muzyki i tańca miały na celu integrację mieszkańców kampusu, jak i integrację międzykulturową. Uczniowie opuszczali je pełni wrażeń i nowych przyjaźni.
 
Agnieszka Skowron

Warsztaty z portugalskiej muzyki i tańca

Powrót