Tutaj jesteś Kultura i oświata Wojewódzkie obchody Dnia Strażaka...

Aktualności - Kultura i oświata

12-06-2018

Wojewódzkie obchody Dnia Strażaka oraz jubileusz OSP Łęczna

Zdjęcie Artykułu

9 czerwca 2018 r. w Łęcznej odbyły się Wojewódzkie Uroczystości „Dnia Strażaka 2018” połączone z jubileuszem 160-lecia istnienia jednostki OSP Łęczna.

Podczas mszy świętej w kościele pw. św. Marii Magdaleny koncelebrowanej przez ks. kapelana bryg. Mirosława Ładniaka oraz miejscowego proboszcza ks. Janusza Rzeźnika, w homilii padły słowa o poświęceniu strażaków w niesieniu pomocy, o ich bezinteresownym zaangażowaniu w ochronę życia, zdrowia ludzkiego i mienia. Księża odwołując się do zasady widniejącej na sztandarach - „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek” – podkreślali, aby ta dewiza stale była priorytetem dla obecnych i przyszłych pokoleń strażaków.
 
Gospodarzami imprezy byli:
Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Lublinie druh Marian Starownik, Starosta Powiatu łęczyńskiego a zarazem Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Łęcznej druh Roman Cholewa, Burmistrz Łęcznej Teodor Kosiarski oraz Prezes OSP Łęczna druh Michał Czajkowski.
Uroczystości odbywały się pod patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego Sławomira Sosnowskiego.
 
W uroczystym apelu w centrum miasta na Placu Kościuszki uczestniczyły 134 jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych woj. lubelskiego ze stuletnim i wyższym stażem działalności społecznej wraz z pocztami sztandarowymi oraz kompania honorowa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP woj. lubelskiego, kompania honorowa PSP woj. lubelskiego oraz kompania honorowa jednostek OSP z powiatu łęczyńskiego, a także mieszkańcy i sympatycy pożarnictwa.
 
Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski w dowód uznania za szczególne zaangażowanie w działalność na rzecz bezpieczeństwa przeciwpożarowego województwa lubelskiego, uhonorował medalami okolicznościowymi z okazji 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości 134 jednostki OSP z woj. lubelskiego ze stuletnim i wyższym stażem działalności społecznej. W tym 6 jednostek OSP z terenu Powiatu Ryckiego: OSP Bobrowniki,  OSP Kłoczew, OSP Ryki,  OSP Sobieszyn,  OSP Stężyca,  OSP Wola Zadybska.
   
W uznaniu zasług wyróżniający się strażacy, działacze Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz osoby współpracujące ze strażakami zostali uhonorowani odznaczeniami i medalami za aktywną działalność społeczną na rzecz ochrony przeciwpożarowej w szeregach Ochotniczych Straży Pożarnych oraz w uznaniu szczególnych zasług dla rozwoju i umacniania związku, a także za bezinteresowną służbę w ochronie życia i mienia ludzi. Starosta Rycki druh Stanisław Jagiełło, Członek Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, Członek Prezydium Zarządu Województwa ZOSP RP w Lublinie oraz Przezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Rykach otrzymał Złoty Znak Związku. 
 
Zdjęcia Źródło:
OSP Sobieszyn

Wojewódzkie obchody Dnia Strażaka oraz jubileusz OSP Łęczna

Powrót