Tutaj jesteś Kultura i oświata Jak nie czytam jak czytam z...

Aktualności - Kultura i oświata

15-06-2018

Jak nie czytam jak czytam z biblioteką powiatową

Zdjęcie Artykułu

8 czerwca w parku okalającym Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Rykach, odbyła się druga powiatowa edycja akcji Jak nie czytam, jak czytam – której lokalnym organizatorem była Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rykach.

Z tej okazji w przestrzeni miejskiej Ryk, swoje przywiązanie do czytania bardzo licznie zamanifestowali uczniowie lokalnych szkół m.in.: z PSP nr 1 w Rykach PSP nr 2 w Rykach, ZSZ nr 1 w Rykach, mieszkańcy Ryk, a także bibliotekarze z Ryk, Dęblina i Stężycy.
 
Około 150 uczestników, podobnie tak jak w całej Polsce punktualnie o 10.00 wyciągnęło książki i oddało się lekturze. Akcję czytelniczą uświetnili swoimi występami: Wiktoria Andrzejczyk, Szymon Sadrzak, Karolina Zając, Patrycja Zduniak, Maja Rzemiszewska i Martyna Wieczorek.
 
Dodatkowymi atrakcjami dla uczestników akcji było DRZEWA POZNANIA, na których zawieszono sentencje dotyczące czytania, bibliotek i książek, a także z fragmentami wierszy Zbigniewa Herberta, którego rok właśnie świętujemy. W przestrzeni parku zagościły również napisy NIEPODLEGLI w CZYTANIU, (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA, a w 11 kopertach z napisem NIEPODLEGŁA ukryto wiersze Herberta- NAWIĄZUJĄCE DO 100 ROCZNICY Odzyskania przez Polskę NIEPODLEGŁOŚCI.
 
Bardzo pozytywnym elementem imprezy czytelniczej był występ 3 bibliotekarek z MGBP w Rykach, które wykorzystując muzykę z przeboju Zenka Martyniuka, opowiedziały zebranym o radości płynącej z czytania. Justyna Wojtaś, Karolina Sych i Marzena Biłos porwały publiczność do wspólnego śpiewania refrenu:
 
Powiedz tacie, powiedz mamie,
że jest moda na czytanie
kto czyta książki jest po jasnej stronie mocy
Czytaj bracie czytaj wiele
książka twoim przyjacielem
hej przeczytajmy wszystkie książki z biblioteki.
 
Wszyscy bardzo ochoczo uczyliśmy się piosenki „O czytaniu książek”, której autorem jest Jurek Kobyliński z Małej Orkiestry Dni Naszych. Ten odśpiewany wspólnie nieoficjalny hymn bibliotekarzy, stał się jednym z przebojów plenerowego spotkania.
 
Śpiewaliśmy, tańczyliśmy, rozmawialiśmy, dobrze się bawiliśmy, a przede wszystkim czytaliśmy. Ustaliliśmy również, że bez żadnej okazji będziemy spotykać się w bibliotekach pamiętając słowa piosenki: książki to nasi najlepsi przyjaciele nie zdradzą, nie wyśmieją a nauczą wiele…
 
Składam serdeczne podziękowania WSZYSTKIM, tym którzy przyczynili się do zorganizowania i wzięli udział w lokalnej odsłonie akcji JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM
 
Wojciech Niedziółka
 
O akcji napisali:
 
„Zgadzam się z opinią naszej noblistki, że „czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaka sobie ludzkość wymyśliła”. Staram się różnymi sposobami zachęcić do czytania swoich uczniów, bo mam świadomość, że to rozwija, pomaga zrozumieć siebie i świat. Udział w akcji Jak nie czytam, jak czytam był okazją, żeby promować czytanie. Cieszę się, że wzięliśmy w niej udział. To świetny pomysł na lekcję polskiego w plenerze.
 Ewa Piątek  (nauczyciel języka polskiego) PSP nr 1 w Rykach
 
„Moim zdaniem było ciekawie i nie nudziliśmy się. Czytaliśmy książki i śpiewaliśmy. Bardzo mi się spodobała książka kolegi, był to poradnik plastyczny. Ja przyniosłam  moją ulubioną książkę „Zosia z ulicy Kociej. Na wiosnę”
(Martyna W.) PSP nr 1 w Rykach
 
"Bardzo podobała mi się akcja, ponieważ została poprowadzona w sposób profesjonalny jednocześnie lekko i na spontanie!  Ciekawa interpretacja śpiewanej książki, do tego wiele młodych talentów ze szkół oraz same bibliotekarki czytające poezję Herberta. Do tego ładna pogoda i radość w sercach wielu osób dopełniła całego przedsięwzięcia."
Dagmara Jarosz- dyrektor MBP w Dęblinie
 
"Cieszę się, że mogłam aktywnie uczestniczyć w akcji promowania czytelnictwa  Brawa dla młodzieży, która uświetniła swoimi talentami czytelniczą aktywność. Bawiliśmy się świetnie…i mam nadzieję, że to nie było Nasze ostatnie spotkanie. Dziękuję"
Adela Czerska- bibliotekarz GBP w Stężycy
 
„Książki są moją pasją, z tym większą przyjemnością wzięłam udział w ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam” zorganizowanej przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Rykach. W przyjemnym chłodzie pod drzewami za Biblioteką Miejską zebrali się uczniowie z wielu ryckich szkół – dzięki temu wspólnie pokazaliśmy, że czytanie jest dla nas ważne. Organizatorzy zadbali o różne atrakcje, były śpiewy, zabawy a nawet taniec.”
Ewa PSP nr 2 w Rykach
 
„Udział w akcji „Jak nie czytam, jak czytam” był dla mnie czysta przyjemnością. Uwielbiam czytać, a przy tej okazji mogłam wyjść w upalny dzień z murów szkoły, usiąść pod drzewem z ukochaną lekturą i odpocząć. Bardzo podobał mi się pomysł z drzewami poznania. Cytaty porozwieszane na gałęziach były niezwykle inspirujące a czasem skłaniały do przemyśleń.”
Monika PSP nr 2 w Rykach
 
„Miło spędziłam czas słuchając występów wokalnych uczniów i bibliotekarzy. Spodobał mi się sposób, w jaki zachęcono nas do przeczytania utworów Herberta. Szkoda, że ta integracja maniaków czytania trwała tylko godzinę.”
Wiktoria PSP nr 2 w Rykach
 

Nazwa nowej galerii

Powrót